کیف پول بیت‌کوین چیست؟ – قسمت چهارم

مترجم: مصطفی رحمتی

 

کیف پول‌های مالتی سیگ (Multisig)

مالتی سیگ مخفف Multisignature یا چند امضایی است، و این نوع کیف پول تنها زمانی اجازه ارسال بیت‌کوین را می‌دهد که تعداد کافی از کلیدهای خصوصی را از میان یک سری کلیدهای از پیش تعریف شده تایید کند.

فرض کنیم آلیس و باب و چارلی، هر سه می‌خواهند که با همدیگر کسب و کاری را راه اندازی کنند و کمی بیت‌کوین سرمایه گذاری کنند، اما هیچ کدام نمی‌خواهند که فقط یک نفر کلید خصوصی را داشته باشد. بنابراین هر کدام یک کلید خصوصی دریافت می‌کنند و از یک کیف پول مالتی سیگ استفاده می‌کنند که 2 تا از 3 کلید خصوصی را نیاز دارد. بنابراین هیچ کدام از این سه نفر به تنهایی نمی‌توانند بیت‌کوین ارسال کنند، اما نیازی هم ندارند که هر سه را برای خرج کردن بیت‌کوین وارد کنند. به طور مثال، اگر آلیس بخواهد بیت‌کوین خرج کند، نمی‌تواند به تنهایی این کار را انجام دهد چرا که فقط یک کلید دارد. اما اگر باب نیست و آلیس و چارلی می‌خواهند هزینه‌ای را پرداخت کنند، می‌توانند با دو کلیدی که دارند این کار را انجام دهند.

مالتی سیگ می‌تواند به صورت ترکیب دو کلید از سه و هر ترکیب دیگری باشد. مثلا، یک زوج تصمیم گرفته‌اند که فقط زمانی که هر دو کلید وارد شود، بتوانند بیت‌کوین‌ها را خرج کنند، یا هیات مدیره‎ یک شرکتی که می‌خواهند پرداخت‌ها فقط با رای اکثریت انجام بگیرد.

مالتی سیگ معمولا برای خدمات سپرده یا تودیع اسناد هم استفاده می‌شود، وقتی دو طرفی که تصمیم به انجام یک تراکنش می‌گیرند که نیاز به دو کلید از سه کلید دارد. اگر خریدار و فروشنده توافق نکنند، طرف سومی داوری می‌کند و وجوه را واگذار می‌کند.

چه طور بهترین کیف پول بیت‌کوین را انتخاب کنیم؟

حال شما همه انواع کیف پول بیت‌کوین را می‌دانید، پس ببینیم که چه طور باید بهترین کیف پول مطابق با نیاز را انتخاب کرد؟

اولین چیزی که باید بدانید این است که افراد مختلف برای اهداف مختلف از کیف پول‌های مختلف استفاده می‌کنند. برای مثال، اگر من نیاز به ذخیره مقدار بسیار زیادی بیت‌کوین با امنیت بالا داشته باشم، از کیف پول متفاوتی استفاده خواهم کرد نسبت به حالتی که فقط می‌خواهم برای خرید یک فنجان قهوه بیت‌کوین خرج کنم.

کیف پول‌ها در مقیاسی بین امنیت در مقابل سادگی در کاربری، انواع مختلفی دارند و شما باید انتخاب کنید که در کدام یک از دو کفه ترازو می‌خواهید باشید. بعضی از سوال‌هایی که باید از خودتان بپرسید عبارتند از:

چه مقدار بیت‌کوین می‌خواهم ذخیره کنم؟

چند بار در روز از کیف پول می‌خواهم استفاده کنم؟

می‌توانم هزینه‌ی یک کیف پول سخت‌افزاری را پرداخت کنم؟

آیا لازم است که کیف پول را حمل کنم و همراه خودم داشته باشم؟

آیا نیاز است که کیف پول را با دیگری هم به اشتراک بگذارم؟

آیا در زمینه‌ی فناوری باهوش و باسواد هستم؟

چقدر حریم خصوصی برایم ارزش دارد؟

آیا به خودم این اطمینان را دارم که بتوانم از کیف پولم حفاظت کنم یا اینکه می‌خواهم این کار را شخص ثالثی انجام دهد؟

با پاسخ به سوالات بالا، انتخاب کیف پول برایتان آسان‌تر خواهد بود. باید بهترین کیف پول را مطابق با نیازهایتان انتخاب کنید.

قبل از آنکه نتیجه گیری کنیم، ذکر این نکته به جاست که شما به جای استفاده از یک کیف پول واحد می‌توانید از چند کیف پول استفاده کنید. برای مثال، برای ذخیره کردن مقدار بسیار زیاد بیت‌کوین از کیف پول سخت‌افزاری استفاده کنید یا اینکه برای پرداخت‌های خرد و روزانه از کیف پول تلفن همراه استفاده کنید. با این کار اگر روزی تلفن همراه‌تان آسیب ببیند یا دزدیده شود، ریسک زیادی متحمل نشده‌اید.

منبع: 99bitcoins

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *