کیف پول بیت‌کوین چیست؟ – قسمت سوم

مترجم: مصطفی رحمتی

کیف پول‌های ذخیره سرد (Cold Storage) بیت‌کوین

حال می‌خواهیم درباره امن‌ترین نوع کیف پول بیت‌کوین که کیف پول ذخیره سرد نام دارد توضیح بدهیم. ذخیره‌سازی سرد به هر نوع از کیف پول اطلاق می‌شود که مستفل از نوع اتصال به اینترنت است و بنابراین نمی‌توان از راه دور آن را هک نمود. نمونه‌هایی از ذخیره‌سازی سرد، کیف پول‌های سخت‌افزاری، کیف پول‌های کاغذی و کیف پول‌های ذهنی هستند.

کیف پول‌های کاغذی تنها قطعه‌ای از کاغذ هستند که کلید خصوصی یا Mnemonic بر روی آن نوشته شده است. با نگهداری کلید خصوصی بر روی قطعه‌ای از کاغذ، تنها هر کسی که بتواند به شکل فیزیکی به آن کاغذ دسترسی پیدا کند می‌تواند بیت‌کوین‌هایتان را به سرقت ببرد. به هر حال کیف پول‌های کاغذی به راحتی از بین می‌روند و بنابراین توصیه می‌شود چند کپی از آن تهیه کنید تا اگر یکی از آنها از بین برود، بتوان بیت‌کوین‌ها را بازیابی کرد.

نکته دیگر این است که برای ارسال بیت‌کوین‌های یک کیف پول کاغذی، باید کلید خصوصی را در قالب یک کیف پول دیجیتال آورد.

شکل بعدی ذخیره‌سازی سرد، کیف پول سخت‌افزاری است. این کیف پول‌ها، دستگاه‌های فیزیکی هستند که کلید خصوصی شما را ذخیره می‌کنند، به شکلی که حتی اگر دستگاه شما در معرض خطر بد افزارها باشد هک نخواهد شد. این دستگاه‌ها را می‌توانید با رایانه‌های عمومی که به آنها اطمینان ندارید استفاده کنید. بسیاری از کیف پول‌های سخت‌افزاری در هنگامی که دستگاه مفقود می‌شود یا دزدیده می‌شود، یک پشتیبان از Mnemonic کیف پول ایجاد می‌کنند.

برای ارسال بیت‌کوین‌هایی که در یک کیف پول سخت‌افزاری قرار دارند، باید سخت‌افزار مربوطه را به همراه داشته باشید و آن را به یک کامپیوتر متصل کنید و از نوعی وب سایت برای دسترسی و کنترل کیف پول‌تان استفاده کنید.

کیف پول‌های سخت‌افزاری ترکیبی بهینه از ایمنی و سادگی کاربری ارائه می‌دهند. تنها محدودیت آنها این است که شما باید همیشه برای ارسال بیت‌کوین‌ها، کیف پول‌های سخت‌افزاری را همراه داشته باشید.

در آخر کیف پول ذهنی را توضیح می‌دهیم. کیف پول‌های ذهنی فقط راهی برای ایجاد یک کلید خصوصی بدون استفاده از یک سری حروف یا متن از پیش تعیین شده است. پس به جای دریافت یک Mnemonic تصادفی ایجاد شده، تصمیم می‌گیرید که بر پایه‌ی یک عبارت عبور و استفاده از یک الگوریتم ساده یک کلید خصوصی از آن عبارت عبور ایجاد کنید.

به هر حال کیف پول‌های ذهنی معایب بسیاری دارند. احتمال هک شدن آنها به نسبت بسیار بالاتر است. زیرا آنچه را که مردم به عنوان عبارت عبور استفاده می‌کنند، هکرها می‌توانند پیش بینی کنند و در واقع راهی برای پیدا کردن آن می‌دانند.

آزمایش‌هایی انجام شده است که نشان می‌دهد، کیف پول‌های ذهنی با گذرواژه‌ای ساده و مقداری سپرده در آن به سرعت دزدیده می‌شوند. همچنین یک کاربر بیت‌کوین بعد از استفاده از کیف پول ذهنی‌ای که کلید خصوصی آن از یک شعر آفریقایی نامعلوم ایجاد شده بود، 4 بیت‌کوین از دست داد. چنین چیزی ثابت

می‌کند که حتی اگر شما یک متن نامانوس و ناآشنا برای گذرواژه‌تان انتخاب کنید، هنوز هم در خطر هک شدن هستید.

منبع: 99bitcoins

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *