کیف پول بیت‌کوین چیست؟ – قسمت دوم

مترجم: مصطفی رحمتی

 

انواع کیف پول بیت‌کوین

بعضی از کیف پول‌ها برای تایید اعتبار هر تراکنش، یک کپی کامل از بلاک‌چین را در خود نگه می‌دارند. به این کیف پول‌ها «فول نود (Full Nodes)» می‌گویند. دیگر کیف پول‌ها، که به عنوان SPV یا کیف پول‌های سبک شناخته می‌شوند، کپی کامل بلاک‌چین را نگهداری نمی‌کنند. بلکه روی فول نودها تکیه می‌کنند تا تایید اعتبار تراکنش‌ها را انجام دهند.

SPV حروف ابتدایی عبارت Simple Payment Verification به معنای تأیید پرداخت ساده است، این کیف پول‌ها سریع‌ترند و فضای دیسک کمتری مصرف می‌کنند. از آن‌جایی که امروزه اندازه بلاک‌چین، به شکل فزاینده افزایش یافته است، بسیاری از کیف پول‌ها برای دستگاه‌هایی که فضای دیسک کمتری دارند، مثل گوشی‌ها، تبلت‌ها و رایانه‌های رومیزی، راه حل SPV را پیشنهاد می‌دهند.

منظور از یک کیف پول داغ یا Hot Wallet، کیف پول بیت‌کوینی است که به طریقی به اینترنت متصل است. ممکن است این کیف پول به یک سرویس وب متصل باشد یا ممکن است روی رایانه یا تلفن همراهی که به اینترنت متصل است، نصب شده باشد.

اگرچه Hot Wallets، محبوب‌ترین نوع کیف پول هستند، از نظر امنیت پایین‌ترین سطح را دارند، چرا که از طریق اینترنت به واسطه‌های کاری درونی اجازه‌ی دسترسی می‌دهند.

انواع کیف پول داغ بیت‌کوین یا Hot Wallets

بازارها، صرافی‌ها، سایت‌های شر‌ط‌بندی و دیگر خدمات بیت‌کوینی معمولا شما را ملزم می‌کنند که برای کسب‌وکار خود، بیت‌کوین‌های سپرده خود را در کیف پول‌های آنلاین همان سایت ذخیره کنید. این کیف پول‌ها کمترین سطح امنیت ذخیره بیت‌کوین را دارند، چرا که شما به کلید خصوصی دسترسی ندارید. به بیان ساده، شما فقط از یک نفر درخواست می‌کنید که بیت‌کوین‌ها را برایتان نگه دارد.

این کیف پول‌ها بیشتر در معرض خطر هکرها قرار دارند، چرا که روزنه‌های امنیتی بسیار زیادی دارند. به طور مثال، وب سایت مورد نظر یا دستگاهی که شما از آن برای اتصال به اینترنت یا وب‌سایت استفاده می‌کنید، می‌تواند با هدف دزیدن بیت‌کوین‌ها مانیتور شود.

نیروهایی که شما بر روی آنها تکیه می‌کنید، صداقت اپراتور و تمهیدات امنیتی وب سایت است. در مواردی که تقلب داخلی یا هک خارجی رخ می‌دهد، بیت‌کوین‌هایتان تقریبا به شکل غیرقابل برگشتی از بین خواهند رفت. از طرف دیگر، کیف پول‌های وب بسیار راحت هستند، چرا که به شما اجازه می‌دهند که در کمترین زمان خرید و فروش و ارسال بیت‌کوین را انجام دهید.

کیف پول‌های تحت وب بهتر و توانمندتر، دارای احراز هویت چند مرحله‌ای مثل تایید هر ورود به حساب با پیام متنی هستند تا در برابر هکرهای خارجی حفاظ ایجاد کنند. به همین دلیل حتی ذخیره مقدار قابل توجهی بیت‌کوین نیز ارزش آن را ندارد که ریسک کیف پول‌های تحت وب را متحمل بشویم. به همین دلیل است که به شما توصیه می‌کنیم اشتباه تازه‌کارها را مرتکب نشوید و بیت‌کوین‌های خود را در چنین کیف پول‌هایی نگهداری نکنید.

و اما کیف پول‌های دسکتاپ یا رومیزی: این نوع ازHot Wallets، کلید خصوصی شما را بر روی رایانه ذخیره می‌کنند. پس تا زمانی که رایانه‌تان فاقد بدافزارها و هرگونه ضعف امنیتی است، بیت‌کوین‌هایتان در امان هستند. به هر حال، می‌دانیم که این مورد درباره بسیاری از ما صادق نیست. امروزه خیلی سخت است که بتوان رایانه‌ی شخصی را به میزان 100 درصد ایمن نگه داشت و این موضوع باعث می‌شود که کیف پول‌های دسکتاپ که به اینترنت متصل هستند، هدف با ارزشی برای هکرها به شمار آیند.

کیف پول‌های تلفن همراه، کلید خصوصی را بر روی تلفن همراهتان ذخیره می‌کنند. اگر چه بسیاری از کیف پول‌ها از طریق برنامه‌های تلفن همراه قابل دسترسی هستند، اما این گزینه، از لحاظ امنیتی بدترین سناریو است.

کیف پول‌های تلفن همراه دارای کمترین میزان امنیت و حفظ حریم خصوصی هستند، چرا که ارتباط بالقوه با کیف پول بیت‌کوین شما، شماره تلفن‌‎تان و موقعیت جغرافیایی را در اختیار هرکس قرار می‌دهد. از آن‌جایی که تلفن‌های همراه مدام گم می‌شوند، در اثر آسیب از بین می‌روند و یا دزدیده می‌شوند، به شدت توصیه می‌شود که احراز هویت چند مرحله‌ای را اعمال کنید، بر روی کیف پول‌تان گذرواژه محافظ بگذارید و از کلید خصوصی‌تان یک پشتیبان تهیه کنید.

کیف پول‌های تلفن همراه کاربری راحتی دارند و برای ایجاد بالاترین حد امنیت در یک محیط ناامن طراحی شده اند. بنابراین، مقادیر زیاد را نباید در یک کیف پول تلفن همراه ذخیره کرد مگر اینکه در کنار یک کیف پول سخت‌افزاری که در مورد آن صحبت خواهیم کرد استفاده شود.

منبع: 99bitcoins

1 پاسخ

تعقیب

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *