چین از فناوری بلاک‌‌چین در جمع‌‌آوری مالیات و صدور صورت حساب الکترونیکی استفاده می‌‌کند

مترجم: علی غائب

دولت چین اعلام کرده است که از فناوری بلاک‌‌چین برای جمع‌‌آوری مالیات و صدور صورت‌‌حساب الکترونیکی استفاده خواهد کرد. این مورد آزمون بزرگی برای فناوری بلاک‌‌چین خواهد بود، چرا که چین در حال حاضر دومین اقتصاد بزرگ دنیا است که در سال 2016 میلادی تولید ناخالص داخلی (GDP) بیش از 10 هزار تریلیون دلار بوده است.

مرور کلی بلاک چین

بلاک‌چین یک سیستم حسابداری آنلاین غیر‌‌متمرکز است که توسط شبکه‌ی کامپیوتری نگهداری می‌‌شود. این رایانه‌‌ها از طریق استفاده از روش‌‌های تأییدشده‌ی رمزنگاری، معاملات را ثبت و ضبط می‌‌کنند.

بلاک‌‌چین اغلب به نام فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT)، راه را برای ثبت و تایید داده‌‌ها بدون نیاز به اعتماد به معامله‌‌گران در معامله فراهم می‌‌کند. این فناوری توسط ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) اختراع شد و در قلب شبکه بیت‌‌کوین جای دارد.

طرح‌‌های دیگر چین برای این فناوری

چین از نظر پذیرش فناوری بلاک‌‌چین، کشوری پیشرو محسوب می‌شود. در واقع، دولت چین اخیراً بلاک‌‌چین را به عنوان یک پروژه‌ی بااولویت در برنامه‌‌ی ملی یازده ساله‌‌ی خود در سال 2016 معرفی کرد. در میان برنامه‌‌های کاربردی که ممکن است با استفاده از این فناوری بهبود یابند، می‌توان به مدیریت پرونده‌‌های سلامت و بازپرداخت مالیات اشاره کرد.

موج آتی

این تصمیم چین موجب شد که بیت‌‌‌کوین و بلاک‌‌چین در آینده به نیروهای مالی و فناوری مهم تبدیل شوند. اگرچه چین در حال حاضر در حال پذیرش بلاک‌‌چین پیشرو است، چندین قانون‌‌گذار آمریکایی نیز در حال ارتقا و توسعه‌ی این فناوری هستند. دیوید شیکِرت (David Schweikert)، نماینده‌ی جمهوری‌‌خواه کنگره‌ی آریزونا و جارد پولیس (Jard Polis)، نماینده‌ی دموکرات کلرادو، در پاسخ به علاقه‌ی بسیار همکاران خود درباره بلاک‌‌چین، کمیته‌‌های پارلمانی بلاک‌‌چین را تشکیل داده‌‌اند.

به گفته‌ی پولیس آنها قصد دارند یک انجمن برای آموزش این فناوری به مردم تشکیل دهند. وی افزود: «اعضای کنگره شروع به ملاقات افرادی کرده‌اند که در زمینه‌ی بلاک‌‌چین کار می‌‌کنند. آنها علاقه‌‌مند به‌یادگیری بیش‌تر هستند و ما امیدواریم که این انجمن را برای انجام این کار فراهم کنیم.»

پولیس همچنین برخی از برنامه‌‌های کاربردی که امکان پیاده‌سازی با استفاده از فناوری بلاک‌چین را دارند، نام برد و به مواردی مانند پرونده‌‌های سلامت، بازپرداخت مالیات و مدیریت هویت اشاره کرد.

منبع: cointelegraph

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *