چگونه بلاک‌چین می‌تواند اینترنت اشیا را بهبود ببخشد؟

مترجم: آنیتا همتی

دنیای فناوری به سرعت در حال حرکت است. امروزه زندگی ما توسط همه چیز از گوشی‌ها و کتری‌های هوشمند گرفته تا شرکت‌های چندملیتی که اطلاعاتشان را در اَبر نگه می‌دارند، به طور فزاینده‌ای تحت کنترل یک سیستم متمرکز قرارگرفته‌است: اینترنت اشیا. اینترنت اشیا مزایای بسیاری با خود به همراه می‌آورد، اما در کنار این مزایا خطرات متعددی نیز وجود دارد. با حدود 30 میلیارد دستگاه جدیدِ آماده برای راه اندازی در سال 2020، #امنیت و حریم خصوصی ما نسبت به حملات آسیب پذیرتر خواهد بود.

برای شرکت‌ها و افراد مسائلی مانند به حداقل رساندنِ خطرِ هک شدن، نقض داده‌ها و خرابی‌ها بسیار مورد توجه و حائز اهمیت است. علاوه بر این، زمان، هزینه و زیرساخت‌های بسیار زیادی برای مدیریت، نگهداری و ذخیره‌ی حجم زیاد داده‌ که از میلیاردها دستگاه موجود در اینترنت به دست می‌آید، مورد نیاز است.

چگونه بلاک‌چین می‌تواند اینترنت اشیا را بهبود ببخشد؟

فناوری بلاک‌چین یک دفترکل جهانی است که در اصل برای ردیابی بیت‌کوین طراحی شده است. بااین‌حال، می‌توان آن را به گونه‌ای برنامه ریزی کرد تا هر چیزی را ردیابی کند. این به این معنی است که به کارگیری بلاک‌چین مزایای زیادی برای بهبود اینترنت اشیا در پی خواهد داشت:

ردیابی

بلاک‌چین می‌تواند به عنوان یک سیستم غیرمتمرکز و خودگردان، برای نگهداری سوابقِ تمام معاملات یا ارتباطاتِ بین دستگاه‌ها مورد استفاده قرار بگیرد. این دفترکل دائمی است و این یعنی توسط عامل خارجی قابل تغییر نیست. در حال حاضر شرکت BOSCH متوجه این قابلیت‌ها شده و از راه حل blockchain-verified  برای بالا بردن دقت درنظارت بر مسافتِ کیلومترشمارِ اتومبیل استفاده می‌کند.

بهبود امنیت

غیرمتمرکز شدن به این معنی است که امنیت بلاک‌چین مقیاس‌پذیریِ راحت‌تر و بیشتری ارائه می‌دهد و به از بین بردن تهدیدات پیش رو در مدل‌های سنتی با سرور متمرکز کمک می‌کند. بنابراین بلاک‌چین می‌تواند برای میکروکنترلر‌ها در فضای اینترنتی خانه یا شرکت، برای نظارت بر ارتباطات بین دستگاه‌های متصل شده در شبکه یا دستگاه‌های گسترده تر، برای IoT خارجی و یا برای از بین بردن دسترسی اتصال خرابکار استفاده شود. در حال حاضر Telestra، شرکت مخابرات استرالیا، از فناوری بلاک‌چین برای ایمن‌سازی سیستم‌های خانگی اینترنت اشیا استفاده می‌کند.

هماهنگی بین دستگاه‌ها

چشم‌انداز آینده‌ی اینترنت اشیا این است که استفاده از سنسورهای هوشمند به طور فزاینده‌ای به روشی رایج برای ضبط و اشتراک‌گذاری داده‌ها تبدیل شود، این داده‌ها می‌تواند مشاهداتِ تغییرات محیطی یا سطوح آلودگی و یا حتی مقایسه‌ی مقررات بیمه باشد. بلاک‌چین می‌تواند برای سازماندهی زیرساخت‌ها و داده‌های جمع‌آوری شده توسط سنسورهای هوشمند استفاده شود و پاسخ‌های از پیش برنامه‌ریزی شده یا قراردادهای هوشمندی مانند روشن کردن گرمکن، پرداخت پول و یا مذاکره در مورد یک معامله را صادر کند.

MyBit ، پلتفرم وام‌دهی نقطه به نقطه‌ی Blockchain- powered، در بسیاری از صنایع آینده، از جمله انرژی خورشیدی استفاده می‌شود. در حال حاضر یک سیستمِ غیرمتمرکز از ریزشبکه‌ها وجود دارد که می‌تواند برای ذخیره و استفاده‌ی مجدد از انرژی و یا فروش انرژی مازاد به شبکه‌ی مرکزی یا بازار آزاد به کار رود.

کارایی

فناوری بلاک‌چین به لطف توانایی رسیدگی به حجم وسیعی از داده‌ها و فرآیندهایی که زمان زیادی برای تنظیم یا حتی مشاهده نیاز دارند و همچنین عملیات کم‌مصرف به دلیل مدل غیرمتمرکز، این فناوری می‌تواند در شرکت‌ها مقدار زیادی از زمان و پول را ذخیره کند. مصرف‌کنندگان نیز می‌توانند از مزایای این صرفه‌جویی بهره‌مند شوند.

منبع: blockchaincan

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *