پرسش‌هایی درباره بلاک‌چین و ارزهای رمزنگاری‌شده – قسمت اول

مترجم: احمدرضا سازگارنژاد

اگرچه صدها مقاله درباره این موضوع نوشته شده و بحث و گفت‌وگوهای بسیاری انجام شده است، آیا کسی می‌تواند ادعا کند که همه چیز را درباره ی بلاک‌چین، بیت‌کوین وسایر ارزهای رمزنگاری‌شده فهمیده است؟ در ادامه به برخی از پرسش‌هایی می‌پردازیم که ممکن است برای شما نیز مطرح باشد:

سوال: چگونه می‌توان برای یک شخص مبتدی تاثیر بلاک‌چین بر صنعت مالی و بانکی را توضیح داد؟

پاسخ: این فناوری انقلابی است زیرا  نقش شخص واسطه را برای رسیدن به تراکنش را حذف می‌کند. معمولا، واسطه‌ها مثل بانک و اشکال دیگر موسسات مالی نیاز دارند مطمئن شوند که یک پرداخت انجام می‌شود. با این وجود، این واسطه باعث ایجاد هزینه می‌شود و در نتیجه تراکنش‌های پرداخت، بی دلیل ناکارا تر و گران‌تر می‌شوند. علاوه بر این، داشتن یک واسطه باعث خطرات امنیتی احتمالی و کلاهبرداری مالی می‌شود.

بلاک‌چین کارایی یک تراکنش را از طریق حذف واسطه بالا می‌برد، و در نتیجه، ما می‌توانیم یک سیستم پرداخت کارا تر داشته باشیم، و هزینه‌های ارسال پول  را کم کنیم. بلاک‌چین شرایط را کاملا شفاف‌تر می‌کند و به آسانی می‌تواند توسط یک نفر سوم مورد بررسی واقع شود.

سوال: چگونه می‌توان تاثیر اتریوم بر صنعت مالی و بانکی را توضیح داد؟

پاسخ: اتریوم  اولین پلتفرم عمومی بلاک‌چین است که به کاربران اجازه می‌دهد تا به آسانی اپلیکیشن‌های مرکزیت زدایی شده خود را ساخته و پیاده سازی کنند. این موضوع فرصت‌های فراوانی در فضای مالی و بانکی ایجاد کرده است.  اتریوم قالب‌های جدید نوآورانه‌ای را فراهم می‌کند که باعث کارآیی بیشتر در این بخش می‌شود.

برای مثال، می‌توان نرم‌افزاری ساخت که پرداخت‌های بین‌المللی را تسهیل کند و تنها کسری از هزینه‌های کنونی را داشته باشد، که نهایتا به نفع فرستندگان پول تمام می‌شود که باید هزینه کمتری را پرداخت کنند و گیرنده پول بیشتری را دریافت می‌کند. پرداخت‌های خرد نیز با استفاده از بلاک‌چین و اتریوم قابل انجام هستند  و به مردم اجازه می‌دهد تا پرداخت های کوچک (کم‌تر از 1 سنت) را مکررا انجام دهند. برای مثال، کاربران می‌توانند برای مشاهده ساعت‌ها فیلم از روی نت فلیکس یا بعضی از ویدیو‌های پولی از یوتیوب، چند سنت پرداخت کنند.

اتریوم به مردم اجازه می‌دهد تا اپلیکیشن‌های بسازند که واسطه را حذف کنند. برای مثال، می‌توان یک پلتفرم بیمه‌ای ساختکه به هر کس اجازه می‌دهد تا خرید حق بیمه خود را انجام دهند بدون نگرانی از اینکه بیمه کننده ممکن است به تعهدات خود عمل نکند.

سوال: تفاوت‌های اصلی بین این دو فناوری چیست؟

پاسخ: اتریوم  یک نمونه از بلاک‌چین است، ولی مدل‌های متنوعی از بلاک‌چین موجود است. به زبان دیگر، بلاک‌چین را می‌توان به بلاک‌چین (بلاک‌چین‌های متمرکز بر سرمایه گزاری مثل Hyperledger و Corda)  خصوصی (یا نیازمند به مجوزمثل بیت‌کوین و اتریوم )  بلاک‌چین عمومی (بدون نیاز به مجوز) تقسیم کرد.

سوال: کدام یک از انواع بلاک‌چین بیشتر توسط مصرف کنندگان استفاده می‌شود؟

پاسخ: هم بیت‌کوین و هم اتریوم هر دوبسیار پر کاربرد هستند. برای مثال، کاربری بیت‌کوین توسط بسیاری از حوزه‌های قضایی به رسمیت شناخته شده است و اتریوم به پلتفرم اصلی برای اپلیکشن‌های غیرمتمرکز تبدیل شده و هر روزه نرم‌افزارهای جدیدی بر بستر آن ساخته می‌شود.

سوال: کدام امنیت بیشتری دارد؟ و چرا این فناوری‌ها به غیر قابل اعتماد بودن معروفند؟

پاسخ: پروتکل‌های بلاک‌چین در حالت کلی مثل بیت‌کوین و اتریوم امنیت بیشتری را نسبت به سیستم مرکزی و قدیمی فراهم می‌کنند. در چنین پروتکل‌هایی، کاربران نیاز ندارند تا به مراجع متمرکز یک یا دو سیستم اعتماد کنند تا سیستم را امن نگه دارند. با این وجود، بلاک‌چین و ارزهای رمزنگاری شده گاهی غیر قابل اعتماد خطاب می‌شوند،و این موضوع اغلب از یکی دو مورد هک ناشی می‌شود که برای این سیستم‌ها رخ داده است. با این وجود، این پروتکل هوشمند است، امن است اما در عمل ممکن است معایبی نیز داشته باشد. و اغلب هکرها نیز از همین ضعف‌های موجود بهره‌برداری می‌کنند.

منبع: forbes

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *