پرسش‌هایی درباره بلاک‌چین و ارزهای رمزنگاری شده – قسمت دوم

مترجم: احمدرضا سازگارنژاد

اگرچه صدها مقاله درباره این موضوع نوشته شده و بحث و گفت و گوهای بسیاری انجام شده است، آیا کسی می‌تواند ادعا کند که همه چیز را درباره ی بلاک‌چین، بیت‌کوین وسایر ارزهای رمزنگاری شده فهمیده است؟ در این مجموعه به برخی از پرسش‌هایی می‌پردازیم که ممکن است برای شما نیز مطرح باشد:

سوال : چرا بیت‌کوین و اتریوم هر دو به عنوان دفاتر کل بالقوه برای تراکنش‌های مالی در نظر گرفته می‌شوند؟

پاسخ : با بیت‌کوین (و اتریوم ) تمامی تراکنش‌ها در بلاک‌چین عمومی منتشر می‌شوند، که دفاتر کل عمومی از تمامی تراکنش‌هاست، تاریخ تراکنش‌ها، تراز حساب، یا اطلاعات دیگری که در آن بلاک‌چین موجود است. براساس طبیعت شفاف فناوری بلاک‌چین، به گروه‌های متفاوت اجازه داده می‌شود تا تراکنش‌های تکراری را حذف کنند. برای مثال، هنگامی که بانک A و بانک B می‌خواهند تراکنشی را انجام دهند، با استانداردهای امروز، هر دو بانکی دفترکلی را به عنوان حافظه تراکنش‌های خود نگه می‌دارند. با بلاک‌چین، این دو بانک می‌توانند از یک دفترکل به صورت مشترک استفاده کنند.

بلاک‌چین همچنین به این دلیل نیز جالب است که به همه، حتی کسانی که متقابلا به یکدیگر اعتماد ندارند و حتی از دیگر اعضای شبکه نیز مطلع نیستند، اجازه می‌دهد تا به صورت ناشناس بر روی یک دیدگاه از دفتر کل اتفاق نظر داشته باشند. این خصیصه بلاک‌چین را از سیستم‌های سنتی و متمرکز که به اعتماد نیاز دارند، متمایز می‌سازد.

سوال : ارزهای رمزنگاری شده‌ای مثل بیت‌کوین با توجه به این موضوع به کجا خواهند رفت؟

پاسخ : بیت‌کوین پایه فناوری‌های بلاک‌چینی پیچیده تری مثل اتریوم شده است، ولی پایه‌ها یکسان اند: یک پروتکل امن که از طریق آن گروه‌های متقابل بدون اعتماد به یکدیگر بر روی یک دفتر کل ( شاید توزیع شده ) به توافق می‌رسند. این دفتر کل سپس شفافیت ارز را ثبت می‌کند و به آسانی اجازه ردیابی و حسابرسی منبع پول‌ها را می‌دهد.

سوال : چرا بیت‌کوین مستمرا به کار گرفته می‌شود؟

پاسخ : اساسا، بیت‌کوین تمرکززدایی شده و کاملا امن است. مشکل اصلی امروزه صرافی‌هایی هستند که خرید و فروش را به صورت متمرکز انجام می‌دهند، که به این معنی است که کل اطلاعات در یک سیستم مرکزی ذخیره می‌شوند و در برابر حملات بی دفاع هستند. مسئله مهم اینجا این است که این صرافی‌ها اگر از فناوری تمرکززدایی شده بلاک‌چین استفاده کنند، بسیار امن تر خواهند بود.

سوال : چگونه بیت‌کوین با یک ICO متفاوت است؟

پاسخ : بیت‌کوین یک ارز رمزنگاری شده است، در حالی که ICO  وسیله‌ای است برای گروه‌ها و اپلیکیشن‌ها تا سرمایه پروژه خود را افزایش دهند. با یک ICO، به طور معمول، منابع مالی مورد نظر پروژه به وسیله ارزهای رمزنگاری شده تامین می‌شوند. این سکه‌ها یا توکن‌ها مشخصا برای پروژه هستند و می‌توانند کارهایی از  جمله نگه داشتن ارزش و اجازه برای رای دادن روی پروژه را انجام دهند.

با این وجود، در حال حاضر بیت‌کوین محبوب‌ترین ارز رمزنگاری شده است. برای مدت زیادی است که بین ما بوده است و به عنوان یک وسیله برای پرداخت  و خرید هر چیزی از کالا و خدمات تا توکن‌هایی که براساس ICOها ساخته شده اند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سوال : هنگام فورک بیت‌کوین چه اتفاقی می‌افتد؟

پاسخ : بیت‌کوین و هر بلاک‌چین دیگری باید بر قوانینی که قرار است  بر دفتر کل اعمال شود، به توافق برسند. فورک روی بلاک‌چین زمانی اتفاق می‌افتد که جامعه بر روی قوانینی که بلاک‌چین بیت‌کوین را امن و به روزرسانی می‌کند، توافق ندارند. وقتی یک فورک اتفاق می‌افتد، برای مثال مورد فورک بیت‌کوین، بلاک‌چین بیت‌کوین به دو بلاک‌چین با پروتکل‌های قانونی مختلف تبدیل می‌شود، که جوامع پشتیبانی کننده متفاوتی دارند و فسلفه متفاوتی هم برای حرکت رو به جلو پشت آنها وجود دارد.

سوال : چرا بیت‌کوین تا این اندازه در تجارت رشد کرده است و چرا حالا؟

پاسخ : ارزهای رمزنگاری شده‌ای مثل بیت‌کوین، اتریوم و ارزهای ICOای الان به عنوان کالاهایی شناخته می‌شوند که کاربرد، ارزش و حتی تعداد کمی دارند. سرمایه گذاران، شرکت‌ها و مردم عادی فهمیده‌اند که این ارزهای رمزنگاری شده، موتورهای سرمایه گذاری‌هایی قانونی‌ای هستند که بر مبنای یک فناوری انقلابی ساخته شده‌اند که تمامی صنایع را تغییر خواهند داد.

البته گفته می‌شود روند رشد قیمتی بسیار چشمگیر بیت‌کوین طی ماه‌های اخیر، بیشتر جنبه حبابی داشته و متخصصین اغلب به سرمایه‌گذاران در مورد این موضوع هشدار می‌دهند.

سوال : این فناوری‌ها (بلاک‌چین) چگونه می‌توانند قانون گذاری شوند؟

پاسخ : یک راه بالقوه برای قانونگذاری این فناوری‌ها استفاده از یک استاندارد ثابت بلاک‌چینی است که شرکت‌ها خود را براساس آن تطبیق دهند. برای مثال، برای ساختن یک ابرساختار پرداختی براساس بلاک‌چین، می‌تواند چک لیستی وجود داشته باشد تا ابتدا شرکت آن را پر کند و سپس عملیات را انجام دهد.

در حال حاضر، شرکت‌های بلاک‌چینی خود قراردادهای هوشمند مورد نظرشان را طراحی می‌کنند، ولی کدهای تمام آنها بررسی نشده است. اگر یک کد مجاز بررسی شده باشد، این موضوع می‌تواند باعث کاهش حوادث ناشی از آسیب پذیری احتمالی کد باشد.

راه دیگر می‌تواند برای ICOها و صرافی‌ها باشد تا شناخت مشتری (KYC) را بررسی کنند که از فعالیت‌های ناخواسته در شبکه جلوگیری می‌کند.

منبع: forbes

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *