نزدک (Nasdaq)، سیستم‌های اطلاعاتی مبتنی بر بلاک‌چین را ثبت اختراع کرد

مترجم: احمدرضا سازگارنژاد

 

مجموعه‌ی نزدک اخیراً پرونده‌ای را برای ثبت اختراع فرستاده که براساس آن یک سیستم اطلاعاتی کامپیوتری و مبتنی بر بلاک‌چین در اختیار سرمایه گذاران می‌گذارد و اطلاعات حساس به زمان (time-sensitive) را به صورت امن برای آنان فراهم می‌کند.

طبق مستندات، هدف از این طرح این است که  شرایطی را برای کامپیوترها فراهم کند که توسط یک سیستم چند امضایی، سریعا اطلاعات را به افراد خاصی برسانند و ریسک‌های امنیتی و بازرسی که در حال حاضر برای کامپیوترها وجود دارد، در این سیستم جدید موجود نباشد.

بلاک‌چین به طور منحصر به فردی این نیاز نزدک را برآورده می‌کند، زیرا امکان توزیع اطلاعات بین اشخاص را می‌دهد و در عین حال، سابقه‌ی کسانی که به اطلاعات دسترسی داشته‌اند را نیز حفظ می‌کند. نزدک امیدوار است مشکلاتی مانند ریسک‌های معاملات داخلی و درز پیدا کردن اطلاعات به اشخاص غیر مرتبط را با استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین برطرف کند.

مطابق مستندات، «دسترسی به اطلاعات حساس که در بلاک‌چین ذخیره شده است، نیاز به یک تاییدیه‌ی چندامضایی دارد که در اسکریپت‌هایی قرار داده شده که یک مبادله‌ی بلاک‌چین را شکل می‌دهند.»

البته استفاده از فناوری بلاک‌چین در این زمینه نباید برای مشتاقان این فناوری عجیب باشد، زیرا تعداد زیادی از موسسات مالی دیگر نیزاعلام کرده‌اند که فناوری بلاک‌چین را در نرم‌افزارهای خود به کار خواهند گرفت.

منبع: cointelegraph

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *