ممنوعیت ICO در چین موقتی است

مترجم: مریم معصومی راد

 

در یک مصاحبه‌ی تلویزیونی در شبکه‌ی تلویزیون دولتی CCTV-13، هو بینگ (Hu Bing)، محقق موسسه‌ی مالی و بانکداری که یک سازمان تحقیقاتی تحت حمایت دولت چین است ادعا کرد که ممنوعیت ICO از طرف دولت چین موقتی است.

بینگ در این مصاحبه توضیح داد که تعلیق ICOها توسط دولت و دیدگاه دولت در مورد غیرقانونی بودن ICO به عنوان یک روش تأمین مالی دائمی نیست و تا زمانی ادامه خواهد یافت که قانون‌گذاران محلی، چارچوب‌ها و سیاست‌های قانونی ضروری ICO را در مورد سرمایه‌گذاران و پروژه‌ها تدوین کنند.

به علاوه، بینگ تأکید کرد که انجمن ارز رمزنگاری شده‌ی چین، باید درک کند که دولت ICOها را منع نکرده، بلکه فعلاً فعالیت آنها را به حالت تعلیق درآورده و این امر حاکی از آن است که دولت قصد دارد در آینده‌ی نزدیک امکان فعالیت مجدد ICOها را از سر بگیرد. وی همچنین خاطرنشان کرد که دولت چین و قانون‌گذاران حوزه‌ی مالی این کشور در حال بررسی پتانسیل ICOها در جمع‌آوری منابع مالی در محیطی کنترل‌شده از طریق یک برنامه‌ی اعطای پروانه هستند.

به ویژه اگر دولت تصمیم بگیرد که بازار ICO را قانونمند کند، برنامه‌ی اعطای پروانه‌ی دولت چین مشابه برنامه‌ی BitLicense اداره‌ی خدمات مالی ایالت نیویورک خواهد بود که شرکت‌هایی را که تمایل به فعالیت در نیویورک دارند، را ملزم به کسب پروانه از دولت می‌کند.

به دلیل BitLicense و سیاست‌های دشوار و غیرممکن اداره‌ی خدمات مالی ایالت نیویورک، بسیاری از استارتاپ‌ها این ایالت را ترک کرده‌اند. به ویژه استارتاپ ShapeShift که یکی از بزرگ‌ترین مراکز مبادله‌ی ارزهای رمزنگاری شده است، به دلیل قوانین سخت ضد پولشویی و شناخت مشتری که توسط دولت ایالتی نیویورک وضع شده است، این ایالت را ترک کرده است.

با این وجود، پنج شرکت از جمله Coinbase و Bitstamp، فعالیت خود را در نیویورک آغاز کرده‌اند و 100 هزار دلار برای کسب پروانه هزینه کرده‌اند.

ممکن است در ماه‌های آتی، دولت چین نیز به منظور ساختاردهی مجدد بازار ICO، یک برنامه‌ی اعطای پروانه برای ICOها تدوین کند تا پروژه‌های ICO و استارتاپ‌های بلاک‌چین قانونی از این طریق به مردم معرفی شوند و به فروش توکن و جمع‌آوری وجوه مالی بپردازند.

در این جا لازم است خاطر نشان کنیم که دولت چین ممنوعیت بسیاری از فناوری‌های نوآورانه و نوظهور را در پیشنیه‌ی خود دارد. برای مثال، در سال 2013، دولت چین و قانون‌گذاران حوزه‌ی مالی این کشور بیت‌کویت را ممنوع کردند. اما پس از مدتی که فعالیت‌های معاملاتی به سمت به کار گیری بیت‌کوین پیش رفتند و ممنوعیت این ارز دیجیتال دشوار شد، دولت چین به ناچار به وضع قوانین در مورد بیت‌کوین رضایت داد.

منبع: cointelegraph

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *