لایت کوین چیست؟ یک راهنمای پایه برای مبتدیان دانشگاه شریف خرید و فروش بیتکوین آزمایشگاه بلاکچین ایران

لایت کوین چیست؟ یک راهنمای پایه برای مبتدیان- قسمت ششم

مترجم: شکیبا آذرخشی

 

ایمنی در برابر حمله سیل آسا (Flood Attack)

در جولای 2015، شبکه بیتکوین در معرض یک حمله سیل‌آسا قرار گرفت. حمله سیل‌آسا، حمله‌ای است که شبکه با تراکنش‌های اسپم پر می‌شود و در واقع بلاک‌ها را پر کرده و بلاکچین را مسدود می‌کند. در این حمله خاص، شبکه با هزاران تراکنش روبرو شد و در یک نقطه حدود 80,000 تراکنش وجود داشت.

حال چگونه لایت کوین، از خود در برابر حملات سیل‌آسا محافظت می‌کند؟

طبق گفته‌های چارلی لی ، آنها این کار را با غیراقتصادی کردن حمله انجام می‌دهند. این همان چیزی است که او در مصاحبه خود با cointelegraph مطرح کرد:

«دلیل اینکه چرا لایت کوین به این حمله ایمن است، این است که سال‌ها پیش مورد حمله مشابهی ( اگرچه به میزان بسیار کمتر) قرارگرفت. من این نقص را در بیتکوین متوجه شدم و آن را در لایت کوین برطرف کردم. اصلاحی که در لایت کوین انجام شده این است که فرستنده را به ازای هر خروجی کوچکی که ایجاد می‌کند، جریمه می‌کند. مثلا در این حمله خاص، فرستنده به ازای فرستادن 34 خروجی کوچک 0.00001 BTC ، یک واحد جریمه می‌شود. با این اصلاح، هزینه آن 34 برابر بیشتر می‌شود. بدین ترتیب هزینه مهاجم برای یک حمله اسپم بسیار بیشتر خواهد بود. این مفهوم بسیار ساده است: فرستنده باید برای هر خروجی که تولید می‌کند هزینه‌ای پرداخت کند».

مبادلات اتمی لایت کوین

یکی از هیجان‌انگیزترین ویژگی‌هایی که لایت کوین معرفی می‌کند، مبادلات اتمی است. مبادله اتمی امکان مبادله متقابل زنجیره‌ای را بدون نیاز به شخص سوم فراهم می‌کند. به عنوان مثال، اگر آلیس 1 بیتکوین داشته باشد و 100 لایت کوین را در عوض طلب کند، به طور معمول باید به یک صرافی مراجعه کرده و مبلغ خاصی را برای تبدیل آن پرداخت کند.

با پیاده‌سازی مبادلات اتمی، اگر آلیس دارایBTC  1 ، و باب LTC 100 باشد، می‌توانند به سادگی سکه‌های خود را با یکدیگر مبادله کنند، بدون آن‌که نیاز باشد به یک صرافی بروند و هزینه غیرضروری برای تراکنش پرداخت کنند.

مبادلات اتمی با استفاده از قراردادهای هش شده زمان‌دار( hashed time-lock contracts) کار می‌کنند. قراردادهای هش شده زمان‌دار یا «HTLC» ها، یکی از مناسب‌ترین کاربردهای کانال‌های پرداخت هستند. در واقع، شبکه‌های لایتینگ (the Lightning Protocol ) با استفاده از HTLC پیاده‌سازی می‌شود.

اما به راستی HTLC چیست؟ تا قبل از این مفهوم شاهد کانال‌هایی که از «timelock» استفاده می‌کنند، بودیم. HTLC ، با معرفی «Hashlock» همراه با «timelock» این مفهوم را گسترش می‌دهد.

HTLC امکان گشایش کانال‌های پرداخت را فراهم می‌کند. در کانال‌های پرداخت، بودجه می‌تواند بین طرفین تا یک مهلت توافق شده، مورد انتقال قرار گیرد. این پرداخت‌ها از طریق ارائه مدارک رمزنگاری تائید می‌شود. علاوه بر این، یکی دیگر از ویژگی‌های برجسته HTLC ها این است که به یک طرف اجازه می‌دهد پرداخت انجام شده را جبران کند و آن را به پرداخت‌کننده باز گرداند.

این پروژه هنوز در حال پیش تولید است ولی در 20 سپتامبر، دیکرد (Decred) و لایت کوین (Litecoin)، موفق به انجام مبادله اتمی با استفاده از یک قرارداد هوشمند در حال اجرا بر روی اسکریپت شدند.

لایت کوین چیست؟ یک راهنمای پایه برای مبتدیان خرید و فروش بیتکوین دانشگاه شریف آزمایشگاه ایران

 

همان‌طور که جیمی سانگ (Jimmy Song) در مقاله خود می‌نویسد، از آن‌جایی‌که بیتکوین، بیتکوین کش، ورت کوین (vertcoin ) همگی از اسکریپت استفاده می‌کنند، به زودی مبادلات اتمی بین آنها، لایت کوین و دیکرد ممکن خواهد بود.

 

متفرقه

در حال حاضر، در لیست ارزش بازار (Market Cap)، لایت کوین در رتبه پنجم قرار دارد.

لایت کوین چیست؟ یک راهنمای پایه برای مبتدیان خرید و فروش بیتکوین دانشگاه شریف آزمایشگاه ایران

 

 

کاملا مشخص است که بیتکوین در بازار سرمایه پدرِ بزرگ محسوب می‌شود.

به جز ارزش بازار ، یکی دیگر از تفاوت‌های این دو، تعداد سکه‌های موجود در بازار است. دلیل اینکه تنها تعداد محدودی از این سکه‌ها وجود دارد یکی از قدیمی‌ترین اصول اقتصاد است: عرضه و تقاضا.

به این گراف توجه کنید:

 

عرضه و تقاضا چگونه انجام می‌شود؟

هرچقدر عرضه یک دارایی ارزشمند کمتر باشد، ارزش آن بیشتر می‌شود. برعکس، اگر مقدار یک کالا خیلی زیاد شود، مقدار آن به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد. به همین دلیل، مهم است که بیتکوین و لایت کوین، تعداد محدودی سکه داشته باشند. درحالی‌که بیتکوین، 21 میلیون سکه دارد، لایت کوین 48 میلیون سکه دارد.

منبع: blockgeeks

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *