لایت کوین چیست؟ یک راهنمای پایه برای مبتدیان دانشگاه شریف خرید و فروش بیتکوین آزمایشگاه بلاکچین ایران

لایت کوین چیست؟ یک راهنمای پایه برای مبتدیان – قسمت سوم

مترجم: شکیبا آذرخشی

اسکریپت (scrypt) چیست؟

اسکریپت در ابتدا به نام «s-crypt» نامگذاری شد، اما با عنوان «script» تلفظ می‌شود. این الگوریتم، در واقع از الگوریتم SHA-256 استفاده می‌کند، اما محاسبات آن به صورت سریالی بیشتر از SHA-256 در بیتکوین است؛ به همین دلیل، امکان محاسبات موازی وجود ندارد.

این به چه معناست؟

فرض کنید دو پردازش A و B داریم.

در بیتکوین، این امکان برای مدارهای ASIC وجود دارد تا همزمان A و B را با موازی‎سازی اجرا کنند. در حالیکه در لایت کوین، مجبور هستید که A و B را به‌صورت متوالی انجام دهید.

اگر تلاش کنید که آنها را موازی انجام دهید، مدیریت حافظه بسیار دشوار می‌شود.

اسکریپت، «مشکل حافظه سخت افزار» نامیده می‌شود، زیرا عامل محدودکننده اصلی، پردازش خام نیست، بلکه حافظه است. در واقع علت ایجاد مشکل در موازی‌سازی همین است. اجرای 5 پردازش حافظه سخت‌افزار به صورت موازی، نیاز به 5 برابر حافظه دارد. البته در حال حاضر می‌توان دستگاه‌هایی با چند تُن حافظه داشت، اما دو عامل این تاثیر را کاهش می‌دهند:

  • مردم عادی می‌توانند با خرید کارت‌های حافظه ساده روزانه، به جای ASIC های فوق تخصصی، با آنها رقابت کنند.
  • از لحاظ هزینه، حافظه راه گران‌تری نسبت به چیپ‌های SHA-256 hash است.

اسکریپت عمدا طوری طراحی شده تا از این‌که استخراج در دسترس و ممکن است، اطمینان حاصل شود. با این حال، اخیرا شرکت‌هایی مانند Zeus و Flower Technology توانسته‌اند ASIC های اسکریپت را ایجاد کنند. اما این متاسفانه، به معنی دور شدن از رویای دموکراتیزه کردن استخراج آن‌هاست.

منبع: blockgeeks

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *