لایت کوین چیست؟ یک راهنمای پایه برای مبتدیان دانشگاه شریف خرید و فروش بیتکوین آزمایشگاه بلاکچین ایران

لایت کوین چیست؟ یک راهنمای پایه برای مبتدیان – قسمت دوم

مترجم: شکیبا آذرخشی

 

لایت کوین در برابر بیتکوین

لایت کوین چیست؟ یک راهنمای پایه برای مبتدیان دانشگاه شریف آزمایشگاه بلاکچین ایران بیتکوین

اگر واقعاً می‌خواهیم لایت کوین را درک کنیم مقایسه آن با بیتکوین ضروری است. لایت کوین، با تائید پدیدآورندگانش، شبیه‌سازی‌شده بیتکوین است. پس برخی تفاوتهای اساسی که آن را از بیتکوین جدا میکند چیست؟ بیایید آنها را یک‌به‌یک بررسی کنیم.

استخراج لایت کوین

یکی از اساسی‌ترین و تکنیکی‌ترین تفاوت‌های این دو، پروسه استخراج آنهاست. هردو از مکانیسم اجماع اثبات کار استفاده می‌کنند. درک اثبات کار بسیار ساده است. استخراج‌کنندگان، از قدرت محاسباتی خود برای حل مسئله‌های بسیار سخت رمزنگاری استفاده می‌کنند. حل مسئله باید بسیار دشوار باشد، زیرا اگر ساده باشد، استخراج‌کنندگان همین‌طور بلاک‌ها را استخراج و تمام ذخیره بیتکوین را تمام خواهند کرد. درحالی‌که بخش حل مسئله دشوار است، بررسی این‌که آیا راه حل مسئله صحیح است یا نه بسیار ساده است.

به طور خلاصه اثبات کار به این شکل است:

  • حل کردن مسئله و یافتن یک راه حل باید دشوار باشد.
  • بررسی اینکه آیا راه حل صحیح است یا نه باید آسان باشد.

در حال حاضر، بیتکوین و لایت کوین در مورد اثبات کار کمی تفاوت دارند.

بیتکوین از الگوریتم SHA-256 برای هش کردن استفاده می‌کند. پیش از این، استخراج‌کنندگان کشف کردند که می‌توانند با ملحق شدن به یکدیگر و تشکیل دادن استخرهای استخراج، توان استخراج خود را به صورت نمایی افزایش دهند.

در پردازش موازی، دستورالعمل‌های برنامه میان چند پردازنده تقسیم میشوند. با انجام این کار، زمان اجرای برنامه بسیار کاهش می‌یابد و این همان چیزی است که استخرهای استخراج انجام می‌دهند.

مسئله‌های SHA-256  نیاز به قدرت پردازش زیادی دارند و این امر موجب شده است که مدارهای مجتمع خاصی با نام ASIC به وجود بیایند. تنها وظیفه‌ای که این مدارات ASIC دارند استخراج بیتکوین است.

این استخرهای استخراج اساسا دارای مجموعه‌ای از مدارات ASIC می‌باشند که برای استخراج بیتکوین طراحی شده‌اند.

  • استخراج کردن که از ابتدا هم توسط ساتوشی تصور می‌شد، قرار بود یک پروسه بسیار دموکراتیک باشد. ایده این بود که هر کسی می‌تواند پای لپ‌تاپ خود نشسته و با تبدیل شدن به یک استخراج‌کننده به سیستم کمک کند. با این حال با افزایش مدارات ASIC، افراد دیگر شانسی برای رقابت با شرکت‌های بزرگ ندارند.
  • همچنین استخراج یک فرایند بسیار پرمصرف است. مقدار مصرف برق که از طریق استخراج اتفاق می‌افتد، بسیار زیاد است. بیایید ببینیم که بیتکوین چقدر انرژی مصرف می‌کند:

DigiconomistBitcoin سالانه 32.73 Twh انرژی مصرف میکند! این تقریبا نزدیک مصرف دانمارک و بیشتر از عمان، مراکش و صربستان است.

با این حال اثرات آن می‌تواند بر روی محیط زیست به‌صورت بالقوه بسیار ویران‌گر باشد.

  • با توجه به نکته اول، یک مسئله اساسی دیگر، مرکزی کردن ارز است:

در حال حاضر، بیش از 50 درصد از نرخ هش بیتکوین، تنها توسط 5 استخر استخراج به تنهایی استفاده می‌شود. اگر یک استخر موفق به گرفتن 51 درصد نرخ هش شود، آنها می‌توانند حمله 51 درصد به بلاکچین را ترتیب دهند.

بنابراین، برای مبارزه با این مسائل، لایت کوین از الگوریتم اسکریپت (Scrypt ) استفاده می‌کند.

 

منبع: blockgeeks

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *