قراردادهای هوشمند: فناوری هوشمندی که جایگزین وکلا خواهد شد

مترجم: احمدرضا سازگارنژاد

یکی از بهترین ویژگی‌های بلاک‌چین این است که با استفاده از آن دیگر لازم نیست که به واسطه‌ها پول دهید و این موضوع زمان زیادی را برای شما ذخیره می‌کند و باعث می‌شود درگیری انسانی کمتری داشته باشید و این به خاطر سیستم غیرمتمرکز آن است. بلاک‌چین نیز برخی مشکلات سیستم سنتی را دارد، ولی از این سیستم‌ها بسیار سریع‌تر، ارزان‌تر و امن‌تر است و به همین دلیل است که بسیاری از بانک‌ها و دولت‌ها به دنبال آن رفته‌اند .

در 1994، نیک زابو (Nick Szabo)، یک محقق حقوقی و رمزنگار فهمید که دفترکل غیرمتمرکز می‌تواند به عنوان قراردادهای هوشمند مورد استفاده قرار بگیرد. در این قالب ، قراردادها به صورت کدهای کامپیوتری درمی‌آیند، در سیستم‌هایی ذخیره می‌شود که توسط شبکه‌ای از کامپیوترها از طریق بلاک‌چین بر آن نظارت می‌شود.

قراردادهای هوشمند چه هستند؟

قراردادهای هوشمند به شما کمک می‌کنند تا پول، ارزش، سهام یا هر دارایی باارزش دیگری را به صورت شفاف و بدون دردسر و بدون نیاز به استفاده از خدمات یک واسط‌ی میانی مبادله کنید .

بهترین راه توصیف قراردادهای هوشمند تشبیه فناوری آن به یک ماشین تسویه‌ی حساب است . به طور معمول، شما به یک وکیل یا دفتر اسناد رسمی مراجعه می‌کنید، به آنها پول می‌دهید و صبر می‌کنید تا مدارک را دریافت کنید. با قرادادهای هوشمند، یک بیت‌کوین را به داخل ماشین تسویه‌ی حساب می‌اندازید و سپرده‌ی شما، گواهینامه‌ی رانندگی یا هر چیزی که بخواهید به حساب شما وارد می‌شود. قراردادهای هوشمند نه تنها قوانین و جرایم را حول یک قرارداد همانند روش سنتی مشخص می‌کنند بلکه تعهدات را نیز به صورت اتوماتیک انجام می‌دهند.

همانطور که ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) توضیح می‌دهد، در یک قرارداد هوشمند، یک دارایی باارزش یا یک ارز به داخل برنامه می‌رود و برنامه این کد را اجرا می‌کند، به صورت اتوماتیک شرایطی را تایید می‌کند و باز به صورت اتوماتیک مشخص می‌کند که آیا آن دارایی باارزش باید به یک شخص انتقال یابد یا باید به شخص دیگر برگردد، یا این که این مبلغ باید دوباره سریعاً به شخصی که آن را فرستاده برگردد. در این حین، دفترکل غیرمتمرکز نیز مدارک را ذخیره می‌کند و به این شیوه امنیت و ثبات سیستم را افزایش می‌دهد.

یک مثال

فرض کنید که شما از من یک آپارتمان اجاره می‌کنید. می‌توان این کار را از طریق بلاک‌چین با پرداخت ارزهای رمزنگاری شده انجام داد. رسیدی دریافت می‌کنید که در قراداد مجازی شما ثبت می‌شود و من به شما یک کلید دیجیتالی می‌دهم که در یک تاریخ مشخص به دست شما می‌رسد. اگر کلید دقیقاً در همان زمان  به دست شما نرسد، بلاک‌چین اصل پول را برمی‌گرداند. اگر من کلید را قبل از تاریخ اجاره برای شما بفرستم، سیستم هم کلید و هم هزینه را نگه می‌دارد تا روز اجاره برسد. این سیستم براساس منطق   If-Then کار می‌کند و توسط افراد بسیاری که همان گره‌های شبکه‌ی بلاک‌چین هستند، مشاهده می‌شود، لذا می‌توانید انتظار یک فرایند بدون خطا را داشته باشید. اگر من کلید را به شما بدهم، مطمئنم که پول خود را دریافت خواهم کرد. از طرف دیگر شما هم اگر میزان مشخصی از بیت‌کوین را بفرستید، کلید را دریافت می‌کنید. قرارداد بعد از مدت معلوم باطل خواهد شد و هیچ یک از ما نمی‌تواند شرایط مندرج در کد را بدون اطلاع دیگری زیر پا بگذارد، چون در قراردادهای هوشمند چنین شرایطی به تمامی طرف‌ها همزمان هشدار داده خواهد شد.

از قراردادهای هوشمند می‌توان در اوراق مشتقه‌ی مالی تا وثیقه‌های بیمه‌ای، انتقال اعتبار، خدمات مالی و فرایندهای قانونی و تامین مالی استفاده کرد.

منبع: blockgeeks

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *