قراردادهای هوشمند به چه کار می‌آیند؟ – قسمت دوم

مترجم: احمدرضا سازگارنژاد

قراردادهای هوشمند بسیار عالی هستند و این قابلیت‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهند:

  • استقلال – شما تنها کسی هستید که توافق می‌کنید، دیگر نیازی نیست به یک کارگزار، وکیل یا هر واسطه‌ای برای تاییدوابسته باشید. در حقیقت، این فناوری شما را از مهارت بخش سوم بی‌نیاز می‌کند. از سوی دیگر، این فناوری برای جلوگیری از خطای احتمالی افراد، توسط شبکه انجام می‌شود نه توسط یک نفر یا دو نفر.
  • اطمینان – اطلاعات شما رمزنگاری‌شده و در اختیار همه است. امکان ندارد که کسی به شما بگوید که اطلاعاتتان را گم کرده است.
  • پشتیبانی – تصور کنید که بانک شما اطلاعات حساب شما را گم کند. در بلاک‌چین، تک تک دوستان شما پشت شما خواهند بود. اطلاعات شما بارها تکرار و کپی شده است.
  • امنیت – رمزنگاری اطلاعات شما را ایمن می‌کند. هیچ هکی وجود ندارد. در واقع، به یک هکر بسیار هوشمندنیاز است تا کد را هک کند و بتواند نفوذ کند.
  • سرعت – شما به صورت معمول، باید زمان زیاد و کاغذبازی‌های فراوانی انجام دهید تا اطلاعات مدارک را پردازش کنید. قراردادهای هوشمند از کدهای نرم افزاری‌ای استفاده می‌کنند تا کارها را اتوماتیک کنند و ساعات زیادی را در کسب‌وکار برای شما ذخیره می‌کنند.
  • پس انداز – قراردادهای هوشمند با حذف واسطه ها برای شما پول زیادی را ذخیره می‌کنند. شما برای مثال باید برای شاهد بودن برای مبادله‌تان باید به دفتر اسناد رسمی پول دهید.
  • دقت – قراردادهای اتوماتیک نه تنها سریع‌تر و ارزان‌تر هستند بلکه از خطاهایی که از پر کردن کوهی از مدارک ناشی می‌شود، جلوگیری می‌کند.

طبق توصیف جف گارزیک (Jeff Garzik)، مالک خدمات بلاک‌چین Bloq در مورد قراردادهای هوشمند: «قراردادهای هوشمند همه چیز را گارانتی می‌کنند و نتایج بسیار دقیق و مشخص هستند. هیچ ابهامی وجود نخواهد داشت و هیچ نیازی به دادگستری نیز نخواهد بود. قرارداد هوشمند پایان کار جاعلان و سارقان است. این در حالی است که تعداد بسیار کمی از سرویس‌های مالی بسیار تخصصی از فناوری بلاک‌چین استفاده می‌کنند؛ برای مثال، سرویس پرداخت دفترکل برای Yangon Stock Exchange در میانمار. این شرکت در بالاترین سطح از فناوری بلاک‌چین به ارائه خدمات می‌پردازد.»

اگرچه قراردادهای هوشمند از ایده‌آل فاصله زیادی دارند. اگر اشکالی در کدها پیدا شود چه اتفاقی می‌افتد؟ یا این که دولت‌ها چگونه باید به صورت قانونی با این قوانین برخورد کنند و چگونه باید بر این قراردادهای هوشمند مالیات وضع کنند؟ لیست چالش‌های قراردادهای هوشمند بسیار طولانی است. اگرچه متخصصان در تلاش برای حل این مشکلات هستند، ولی این مسائل بسیار مهم متقاصیان این امر را دلسرد می‌کند.

و این برای آینده قراردادهای هوشمند است…

بخشی از آینده قراردادهای هوشمند در گرو حل این موضوعات است. در حقیقت، وقتی به قراردادهای کوچک می‌رسیم، به یک صفحه علمی تخیلی قدم می‌گذاریم. مرکز منابع فناوری اطلاعات Search Compliance بیان می‌کند که قراردادهای کوچک حتما تغییراتی در بعضی صنایع ایجاد خواهد کرد، مثل بخش حقوقی. در این مورد، وکلا به جای نوشتن قراردادهای سنتی، قالب‌های استاندارد برای قراردادهای هوشمند می‌نویسند، شبیه قراردادهای سنتی استاندارد شده که در LegalZoom می‌توان پیدا کرد. صنایع دیگر همچون تجارت، شرکت‌های اعتباری و حسابداران نیز ممکن است از قراردادهای هوشمند برای کارهایی استفاده کنند، مثل ارزیابی ریسک‌ها و حسابرسی. در حقیقت وبسایت Blockchain Technologies می‌گوید قراردادهای هوشمند به ترکیبی از کاغذ و اطلاعات دیجیتالی تبدیل می‌شوند که در آن قراردادها به وسیله‌ی بلاک‌چین تایید می‌شوند و توسط یک کپی فیزیکی نگه داری می‌شوند.

بلاک‌چین جایی است که شما می‌توایند قراردادهای هوشمند را بر بستر آن پردازش کنید.

منبع: blockgeeks

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *