قراردادهای هوشمند به چه کار می‌آیند؟ – قسمت اول

مترجم: احمدرضا سازگارنژاد

جرمی کومو (Jerry Cuomo)، معاون فناوری بلاک‌چین در IBM، باور دارد که قراردادهای هوشمند می‌توانند در سراسر زنجیره استفاده شوند از خدمات مالی و سلامت تا بیمه. برای نمونه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دولت

کارمندان دولتی تایید می‌کنند که جعل کردن سیستم‌های رای‌گیری تبعات سنگینی دارد، ولی قراردادهای هوشمند می‌توانند تمامی نگرانی‌ها را از بین ببرند و یک سیستم با ایمنی بالا ایجاد کنند. رای‌هایی که توسط دفترکل حفاظت می‌شوند، لازم است Decode شوند و این کار به نیروی کامپیوتری بسیار زیاد نیاز دارد. هیچ کس چنین توان کامپیوتری ندارد، پس هک کردن این سیستم‌ها چندان شدنی نیست! دوما، قراردادهای هوشمند می‌توانند تعداد رای‌ها را افزایش دهند. دلیل اصلی مشارکت کم در انتخابات ناشی از سیستمی است که بسیار گیچ گننده است و مواردی مانند در صف ایستادن، نشان دادن مدرک هویتی، و پر کردن فرم‌ها را شامل می‌شود. با قراردادهای هوشمند، داوطلبان می‌توانند ار رای‌دهی آنلاین استفاده کنند و این موضوع باعث می‌شود افراد بسیار بیشتری در رای‌دهی شرکت کنند.

  • مدیریت

بلاک‌چین نه تنها یک دفترکل به عنوان منبع اطمینان می‌سازد بلکه گره‌های احتمالی در ارتباط را نیز حذف می‌کند و سرعت کارها را به دلیل دقت بالا، شفافیت و سیستم اتوماتیک افزایش می‌دهد. معمولا عملیات تجاری، به خصوص زمانی که وارد فرایند دریافت تاییدیه‌های کاری می‌شود، مجموعه‌ای از فرایندها را در بر می‌گیرد که گاهی لازم است به طور مداوم تکرار شوند. یک دفترکل بلاک‌چینی این فرایندها را ساده‌سازی می‌کند. همچنین اختلافات معمول ناشی از همکاری دو سیستم جدا از هم که می‌تواند منجر به هزینه‌های حقوقی و تاخیر در کارها شود را نیز کاهش می‌دهد. برای مثال در سال 2015، Depository Trust & Clearing Corp ( DTCC) از یک دفترکل بلاک‌چینی برای پردازش بیش از 1.5 کوادریلیون مورد امنیتی استفاده کرد، که نماینده 345 میلیون تبادل بوده است.

  • زنجیره تامین

قراردادهای هوشمند روی منطق If-Then کار می‌کنند. بیشتر مواقع زنجیره‌های تامین توسط سیستم‌های مبتنی بر کاغذ متوقف می‌شوند تا تاییدیه ادامه روند کار دریافت شود. این موضوع احتمال گم شدن، خرابکاری و کلاه برداری را افزایش می‌دهد. بلاک‌چین با ایجاد یک نمونه امن، دیجیتال و قابل دسترس برای همه در زنجیره، پرداخت‌ها و کارها را اتوماتیک می‌کند و به این ترتیب، این معضل را حل می‌کند. برای مثال بانک Barclays با استفاده از قراردادهای هوشمند تغییر مالکیت را انجام می‌دهد و امکان انتقال پرداخت‌ها به دیگر موسسات مالی را در لحظه به صورت اتوماتیک فراهم می‌کند.

  • اتوموبیل

هیچ شکی وجود ندارد که در حال گذار به دنیای ربات‌های هوشمند هستیم. به آینده‌ای فکر کنید که همه چیز اتوماتیک است. گوگل با گوشی‌های هوشمند، عینک هوشمند و حتی ماشین‌های هوشمند به این سمت حرکت می‌کند. اینجا جایی است که قراردادهای هوشمند به کار می‌آیند. یک مثال خودروهایی هستند که خودشان پارک می‌شوند یا خودروهایی که خودشان حرکت می‌کنند، جایی که در آن قراردادهای هوشمند می‌توانند مشخص کنند که در یک تصادف چه کسی مقصر بوده است؛ سنسور، راننده یا سایر متغیرها. با استفاده از قراردادهای هوشمند، بیمه‌های اتوموبیل می‌توانند براساس این که مشتریانشان کجا و چگونه از خودرو استفاده می‌کنند، نرخ‌های متفاوتی را وضع کنند.

  • مشاور املاک

شما می‌توانید از طریق قراردادهای هوشمند پول بیشتری به دست بیاورید. معمولا، اگر بخواهید آپارتمان خود را به کسی اجاره دهید، به یک واسطه مانند یک روزنامه نیاز دارید تا برای شما تبلیغات  کند و سپس باید به شخص دیگری پول بدهید تا تایید کند که خانه به اجاره رفته و کارهای جانبی انجام شده است. خبر خوب این است که دفترکل هزینه‌های شما را کاهش می‌دهد. تمامی کاری که باید انجام دهید این است که به وسیله بیت‌کوین هزینه‌ها را پرداخت کنید و قرارداد خود را روی دفترکل، رمزگذاری کنید. همه آن را می‌بینند و شما همه‌چیز را اتوماتیک انجام می‌دهید. کارگزاران، مشاورین املاک و تمامی کسانی که در این ملک یا خانه دخیل هستند می‌توانند سود ببرند.

  • سلامت

اطلاعات سلامت شخصی می‌توانند کدگذاری شده و در یک بلاک‌چین ذخیره شود. این بلاک‌چین می‌تواند دارای کلیدی باشد که تنها به افراد معینی اجازه دسترسی می‌دهد. همچنین به این ترتیب رسید عمل‌های جراحی به صورت اتوماتیک و در قالب proof-of-delivery به بیمه ارسال می‌شوند. دفترکل نیز می‌تواند برای مدیریت‌ عمومی سلامت مورد استفاده قرار بگیرد، مثل نظارت بر داروها، انطباق مقررات، تست نتایج و مدیریت منابع تامین سلامت.

منبع: blockgeeks

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *