Proof of work

قابلیت‌های POW در شبکه‌ی بيت‌کوین (قسمت دوم)

مترجم: یاسمن پرندیان

 

از آنجا که تولید هش (hash ) به منظور مجموعه‌ای از تعاملات بیت‌‎کوین، برای رایانه‌های امروزی، فرآیند پیش پا افتاده‌ای به شمار می‌رود، برای تبدیل این پروسه به یک «کار» ، شبکه‌ی بیت‌کوین سطح «سختی» مشخصی را تعیین می‌کند.

این تنظیمات طوری در نظر گرفته شده که استخراج یک بلوک جدید (اضافه شدن یک بلوک به بلاک‌چین به‌وسیله‌ی تولید یک هش معتبر) تقریباً هر ده دقیقه انجام می‌شود. تنظیم سختی با در نظر گرفتن یک «هدف» برای هش انجام می‌شود:

هر چه هدف پایین‌تر در نظر گرفته شود، مجموعه هش‌های معتبر کوچک‌تر و طبیعتاً تولید یک هش معتبر سخت‌تر خواهد بود.

این در عمل به معنی یک رشته‌ی هش است که با یک رشته‌ی طولانی عدد صفر شروع می‌شود. برای مثال، رشته‌ی هش برای بلوک 429818 به صورت زیر است:

000000000000000004dd3426129639082239efd583b5273b1bd75e8d78ff2e8d

این بلاو شامل 2,012 تعامل است که بیش‌تر از 1000 عدد بیت کوین (حدود $610,000) را درگیر می‌کند و همچنین header بلوک قبلی می‌باشد. اگر کاربری مقدار تعامل را به اندازه‌ی 0.0001 بیت کوین تغییر دهد، رشته‌ی هش تولیدشده غیرقابل تشخیص خواهد بود و در نتیجه شبکه این تقلب را رد می‌کند.

با در نظر گرفتن این که هر مجموعه دیتای داده شده تنها می‌تواند یک رشته هش را تولید کند، استخراج کننده‌ها چه‌طور مطمئن شوند رشته هشی که تولید می‌کنند، پایین تر از هدف است؟

آنها دیتای ورودی را با جمع زدن یک عدد صحیح به نام nonce تغییر می‌دهند. زمانی که یک هش معتبر پیدا شد، در شبکه منتشر می‌شود و سپس آن بلوک به بلاک‌چین اضافه می‌شود.

با اینکه فرآیند استخراج یک پروسه‌ی رقابتی است، می‌توان گفت که بیش‌تر از رقابت حالت بخت آزمایی دارد. به صورت میانگین، افراد در هر ده دقیقه می‌توانند POW قابل قبول تولید کنند ولی این که چه کسی توفیق می‌یابد قابل پیش‌بینی نیست.

استخراج کننده‌ها با هم‌افزایی با یکدیگر، شانس استخراج بلوک را افزایش می‌دهند. استخراج بلوک‌ها هزینه‌بر است و برای مدت محدودی هم پاداش ایجاد شدن بیت‌کوین را دارد.

اثبات کار (POw)، کوچک‌ترین تغییر در هر جنبه از بلاک‌چین را تقریباً ناممکن می‌کند؛ به این علت که هر تغییر این چنینی مستلزم استخراج دوباره‌ی تمام بلوک‌های بعدی است. همچنین از آنجا که سخت افزار و نیروی مورد نیاز برای محاسبه‌ی هش بسیار هزینه‌بر است، POW از انحصاری شدن قدرت محاسبه‌ی شبکه توسط یک کاربر یا مجموعه‌ی کاربران جلوگیری می‌کند .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *