فرصتی برای پذیرش بلاکچین توسط حکومت‌ها آزمایشگاه بلاکچین ایران خرید و فروش بیتکوین اتریوم دانشگاه شریف

فرصتی برای پذیرش بلاکچین توسط حکومت‌ها – قسمت اول

مترجم: سپیده کیارستمی

 

حکومت‌ها نگهبان باارزش‌ترین اطلاعات شهروندان خود- همچون اطلاعات مالیاتی، اطلاعات هویتی و آرای آنها- هستند. فناوری جدیدی ظهور کرده که از طرح‌های حکومتداری باز و نوآوری در بخش عمومی پشتیبانی می‌نماید. به کمک بلاکچین حاکمان می‌توانند چالش‌های دوگانه شفافیت و اعتماد، و نیاز به حریم خصوصی و حفاظت اطلاعات را پاسخگویی نمایند.

شهروندان به طور فزاینده‌ای انتظار راحتی، کارآمدی و نوآوری از خدمات عمومی دارند، همانطور که از خدمات خصوصی لذت می‌برند. تاکنون، اختلاف بین فرمت‌های داده‌ها، چالش‌های قابلیت همکاری در درازمدت، و نیاز به توازن منافع بین منابع باز و حفاظت از حریم خصوصی کار را برای حاکمان دشوار نموده و نمی‌توانند حداکثر استفاده را از داده‌های خود ببرند.

بلاکچین رکوردهایی شفاف از واقعیات را فراهم می‌کند، و نحوه‌ای که سازمانها به تراکنش‌های خود اعتماد می‌بخشند را تغییر می‌دهد. دولت‌ها در سراسر جهان در این باره در حال کاوش هستند. برای مثال، دولت ایالات آمریکا از بلاکچین برای کمک به شرکت‌ها استفاده می‌کند.

سوئد از این فناوری برای تست و رجیستری املاک برای فروشندگان و خریداران آن استفاده می‌کند و تمامی تراکنش‌ها به طور بلادرنگ و شفاف در بلاکچین قابل مشاهده بانک‌ها و مقامات رجیستری زمین خواهد بود.

دبی اهداف بلندپروازانه‌ای را برای اجرای کل حکومت خود بر بستر بلاکچین تا سال 2020 در سر می‌پروراند، و می‌خواهد تمامی اسناد عمومی را بر دفتر کل ببرد تا به تراکنش‌های جدید سرعت و ظرفیت بخشد.

استونی اولین دولتی است که بلاکچین را پذیرفت، در ابتدا برای امنیت سایبری اما در حال حاضر برای خدمات شهروندی همچون رای‌‌گیری الکترونیکی از آن استفاده می‌کند.

چین عرضه سکه اولیه (ICO) را ممنوع کرده و با استفاده از بلاکچین در ارتباط با ارزهای رمزنگاری شده مساله دارد اما دیدگاه مثبت‌تری نسبت به کاربردهای غیر ارزی بلاکچین نشان داده است.

ژاپن استفاده از بیت‌کوین را مجاز می‌داند و دنبال فرصت ایجاد ارز دیجیتال‌ ملی نیز می‌باشد، در حالیکه ونزوئلا یک ارز رمزنگاری شده را برای جلوگیری از محاصره مالی ایجاد کرده است.

ایالات متحده نشستی در خصوص بلاکچین تشکیل داده و وزارت دفاع اجازه داده تا در این حوزه اکتشاف شود.

نوک قله یخ

این نمونه‌ها تنها آغاز کار است.

به باور IBM، سال 2018 سالی است که بلاکچین به یک نوآوری پذیرفته شده و تقدیر شده توسط حکومت‌‌ها تبدیل می‌شود، سالی که بخش عمومی توجه جدی به این فناوری خواهد نمود و شهروندان تاثیر آن را مشاهده می‌کنند.

تحقیق صورت گرفته توسط IBM نشان می‌دهد، که ارزش کسب و کاری بیش از 200 رگولاتور و 16 کشور متمرکز بر ایجاد اعتماد به دولت و کاهش بروکراسی است. در بین این رگولاتورها، 14 درصد در حال کاوش بلاکچین و تا 90 درصد برای آن در سال 2018 برنامه داشتند.

عمده‌ترین کاربرد مورد علاقه آنها ارز رمزنگاری‌شده نبود بلکه علاقه‌مند به کاربرد بلاکچین به منظور افزایش تعامل و نوآوری بودند. پروژه‌های برتر شامل مدیریت دارایی، خدمات هویت دیجیتال، کاهش هزینه‌های تنظیم مقررات و خدمات شهروندی همچون رای‌گیری الکترونیک می‌باشد.

محافظت از داده‌های حساس در عین دسترسی به داده‌های مور نیاز از مواردی است که بلاکچین به طور خاص برای آن مناسب است.

منبع: coindesk

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *