غول بیت‌کوینی چینی و عرضه‌ی اولیه رکوردشکنش

مترجم: رسول اخوان مهدوی

 

یکی از بزرگ‌ترین سرمایه­‌گذاران بیت‌کوین در چین در اولین ICO خود تقریبا 82 میلیون دلار به دست آورد، که برای این روش سرمایه­‌گذاری در چین یک رکورد محسوب می‌شود.

پرس وان (Press.One) با مدیریت لی ژیالویه (Li Xiaolai) یک پلتفرم توزیع‌شده برای توزیع محتوا به شمار می‌آید که اخیرا روی بلاک‌چین EOS بالا آمده است. این شرکت در مجموع عرضه‌ی اولیه‌ی سکه، 5853 بیت‌کوین، 106757 اتر و 30430519 ای او اِس از 14104 شرکت‌کننده جمع‌آوری کرد.

با وجود آنکه نمودارها امیدوارکننده به نظر می‌رسند، ارقام نهایی نشان‌دهنده‌ی آن است که تنها نصف هدف اولیه، 200 میلیون دلار، تحقق یافته است که البته بخشی از این موضوع به دلیل تغییرات قیمت در سرتاسر بازار جهانی ارزهای رمزنگاری‌‎شده رخ داده است.

با این حال، می‌توان گفت تغییرات قیمتی تنها فاکتور موثر بر نرسیدن به هدف مورد نظر نیست. برخی معتقدند دلیل این شکست آن است که پروژه بیش از حد نامفهوم و بلندپروازانه است و برخی نیز گفته‌اند که این پروژه فاقد یک مستند اولیه برای توضیح جزئیات فنی است و درباره تیم توسعه دهنده‌‎اش نیز اطلاعات محدودی ارائه می‌دهد.

استفاده‌کنندگان از پلتفرم‌های اجتماعی مانند BTC، Wiebo،  WeChat و Steemit دغدغه‌های خود را حول نحوه‌ی مدیریت ICO و قانونی بودنش عنوان کردند.

 براساس وبسایت Press.One، هدف ICO، ساختن یک بلاک‌چین عمومی بر پایه‌ی EOS است. به جز رسانه‌‎های عادی، رقبای بالقوه برای Press.One سایت توزیع محتوا Steemit را شامل می‌شود که به سازندگان محتوا کمک می‌کند برای کارشان پاداش دریافت کنند و بر تکنولوژی‌ای مشابه EOS مبتنی است.

یک ویژگی غیرمعمول دیگر پروژه‌ی Press.One، توزیع بیش از 10 بیلیون توکن با نام PRS بود، که شش ماه بعد از ICO بین مشارکت‌کنندگان توزیع می‌شوند. در حال حاضر این طور برنامه‌ریزی شده که این توکن‌ها از روز 12 جولای 2018  قابل معامله باشند.

طرف دیگر این داستان، معروفیت رو به رشد لی به عنوان یک سرمایه‌گذار موفق و به قول بعضی الهام بخش است.

وی که در دهه‌ی هفتاد میلادی متولد شده است، زندگی حرفه‌ای خود را به عنوان فروشنده شروع کرد و به یک معلم انگلیسی شناحته شده در چین تبدیل شد. در زمان ظهور بیت‌کوین، لی با نوشتن دو کتاب پرفروش درباره‌ی مدیریت زمان و یادگیری لغات در امتحان‌های زبان انگلیسی، به شهرت رسیده بود.

سپس، در سال 2011، شروع به استخراج و سرمایه گذاری در بیت‌کوین کرد و تا سال 2014، با مالکیت بیش از 100000 بیت‌کوین، به عنوان یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران بیت‌کوین شناخته شد.

لی بعد از تاسیس شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر Bitfund در سال 2013، یونبی (Yunbi) را هم راه‌اندازی کرد، یک صرافی ارزهای دیجیتال. براساس Coinmarketcap، این صرافی اکنون هفتمین صرافی بزرگ بر حسب حجم مبادلات است.

اکنون، یونبی توکن‌ها و ارزهای رمزنگاری‌شده‌ی ICO ها را مبادله می‌کند که برخی از آنها توسط خود لی حمایت می‌شوند، مانند EOS، Qtum، Siacoin که مورد آخر اخیرا 400000 دلار از INBlockchain، مرکز سرمایه گذاری‌ای که توسط خود لی برپا شد، دریافت کرد.

منبع: coindesk

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *