عرضه اولیه سکه (ICO) چیست؟ – قسمت اول

مترجم: احمد رجعتی

نظر شما در مورد ICO چیست؟ آینده افزایش سرمایه یا صرفاً نوع جدیدی از کلاهبرداری؟

اگر به دنبال بزرگترین روندها در ارزهای دیجیتال هستید، نگاهی به ICOها می‌تواند شروع خوبی برای شما باشد. ایده پیش فروش سکه‌های یک ارز دیجیتال یا توکن‌های یک پروژه  بلاک‌چین به ابزار بسیار موفقی برای افزایش سرمایه جهت توسعه اپلیکیشن‌های جدید تبدیل شده است.

عرضه اولیه سکه چیست؟

ICO مخفف Initial Coin Offering یا عرضه‌ اولیه سکه است. این عرضه اولیه به این صورت است که شخصی به سرمایه‌گذاران چندین واحد از یک ارز دیجیتال جدید یا توکن را در مبادله با ارزهایی مانند بیت‌کوین یا اتریوم پیشنهاد می‌کند.

از سال ۲۰۱۳ از ICOها برای حمایت مالی توسعه ارزهای دیجیتال جدید استفاده می‌شود. توکن‌های از پیش ایجاد شده در صورت وجود تقاضا برای آنها می‌توانند به راحتی در اکسچنج‌ها خرید و فروش شوند.

با موفقیت اتریوم، برای توسعه یک پروژه crypto از طریق انتشار توکن که به نحوی در پروژه ادغام شده است، از ICO بیشتر استفاده می‌شود. با این حال، ICO  تبدیل به یک ابزار شده است که می‌تواند نه تنها پول بلکه کل سیستم مالی را متحول کند. توکن ICO می‌تواند اوراق بهادار و سهام آینده باشد.

تاریخچه کوتاهی از ICO

شاید اولین ارز رمزنگاری‌شده توزیع شده  توسط ICO ارز Ripple بوده است. در اوایل سال 2013 آزمایشگاه Ripple شروع به توسعه Ripple به نام سیستم پرداخت کرد و حدود 100 میلیارد توکنXRP ایجاد کرد. این شرکت برای تامین سرمایه توسعه پلتفرم Ripple، این توکن‌ها را به فروش گذاشت.

در اواخر سال 2013، Mastercoin وعده داد که یک لایه در بالای بیت‌کوین ایجاد کند تا قراردادهای هوشمند را اجرا کند و معاملات بیت‌کوین را توکن‌سازی کند. توسعه دهنده حدود یک میلیون توکن Mastercoin  را در برابر بیت‌کوین فروخت و حدود 1 میلیون دلار دریافت کرد.

چندین ارز رمزنگاری شده دیگر با ICO تأمین مالی شده است، به عنوان مثال، Lisk، که سکه‌های خود را در حدود 5 میلیون دلار در اوایل سال 2016 فروخت. با این حال اتریوم از بقیه برجسته‌تر است. در اواسط سال 2014 بنیاد ETH، اتریوم را در برابر 0.0005 بیت‌کوین فروخت. با این کار، آنها تقریبا 20 میلیون دلار دریافت کردند که یکی از بزرگترین تامین مالی‌های حال حاضر  به شمار می رود که به عنوان پایه سرمایه‌ای برای توسعه اتریوم به حساب می آید.

اتریوم علاوه بر این که قدرت قراردادهای هوشمند را نشان داد، دری برای نسل جدیدی از ICO نیز گشود.

منبع: blockgeeks

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *