عرضه‌ اولیه سکه (ICO) چیست؟ – قسمت سوم

مترجم: احمد رجعتی

وضعیت قانونی ICO

وضعیت حقوقی ICO عمدتا نامشخص است. در حالت مطلوب، توکن به عنوان یک دارایی مالی به فروش نمی‌رسد، بلکه به عنوان یک کالای دیجیتال به آن نگاه می‌شود. به همین دلیل ICO اغلب «فروش جمعی» نامیده می‌شود. علاوه بر این، جذب سرمایه با ICO قانونمند نشده است.

با این حال، به نظر می‌رسد برخی از حوزه‌های قضایی از ICO آگاه هستند و تمایل دارند آنها را مشابه فروش سهام و اوراق بهادار تنظیم کنند. انفجار دیدنی DAO کار موثری در جلب توجه رگولاتوری‌ها انجام داد. بنابراین در حالی که ICO در اغلب موارد در یک منطقه‌ی خاکستری اتفاق می افتد، به احتمال زیاد در آینده ICOها نیز قانونمند خواهند شد. این موضوع می‌تواند برخی از خطرات مالی و قانونی برای سرمایه گذاران را رفع کند. همچنین هزینه و تلاش برای رعایت مقررات می‌تواند مزایای ICO را در مقایسه با روش‍های سنتی تامین مالی کاهش دهد.

سود و زیان

بسیاری از ICOها انتخاب خوبی برای سرمایه‌گذاران بوده است. برای مثال، ETH  در 0.0005 بیت‌کوین فروخته شد و امروز BTC 0.05 ارزش دارد. سود: 10،000 درصد. توکن Augur (REP) حدود 0.005 فروخته شد و اکنون در 0.01 معامله می‌شود. افزایش ارزش 100 تا 500 درصد در بیت‌کوین برای ICO موفقیت آمیز است.

از سوی دیگر، بسیاری از ICO ها با زیان پایان می‌یابند. ارزهای رمزنگاری شده‌ای مانند  Lisk،  IOTA-token یا Omni ارزش‌شان را در بیت‌کوین نگه نداشتند، این توکن‌ها در ICO نگه داشته می‌شوند یا تلاش می‌کنند خود را در ICO نگه دارند . اغلب ICOها حتی توسط کلاهبرداران هم استفاده می‌شود: وب سایتی حرفه‌ای و زیبا بسازید، وعده‌ی بزرگ‌ترین پروژه‌ی ارز رمزنگاری شده تا به امروز را بدهید و اگر تنها 50 یا 100 بیت‌کوین هم به دست آوردید خوشحال باشید. در کنار ICOهای بزرگ و موفق، مانند Lisk، Melonpost، Augur یا Iconomi، بسیاری از ICOهای کوچک و در سایه، سرمایه‌ای جمع آوری کردند و هیچ چیزی تحویل  ندادند.

 بازار ICO در حال حاضر هنوز غیرقابل کنترل است. همه باید بدانند که این موضوع بدان معنی است که نه تنها پتانسیل سودهای بزرگ برای سرمایه گذاران وجود دارد بلکه پتانسیل زیان‌های بزرگ نیز بسیار محتمل است.

جذاب ترین ICOهای دیروز و امروز

بیایید ببینیم که چه چیزی در بازار ICO اتفاق می‌افتد. در سال‌های گذشته، چندین ICO بسیار موفق در گذشته وجود داشته است.

 ICOهای موفق گذشته

Ripple

آزمایشگاه Ripple حدود100 میلیارد XRP-token ایجاد کرد که مکانیسم ضد اسپم Ripple  در شبکه‌ی پرداخت است، زیرا باید هزینه‌های شبکه خود را به XRP پرداخت کنید. XRP توسط آزمایشگاه  Ripple فروخته می‌شود؛ جهت حرکت ارزش آنها مشخص نیست، اما روند آن بیشتر به سمت پایین است. این ICO با حدود 5000 Satoshi آغاز شد، که بعضی اوقات نیز به زیر از 1000 Satoshi رسید، به بالاتر از 7000 نفوذ کرد و در نهایت دوباره به زیر 600 Satoshi سقوط کرد و دوباره به 3000 افزایش یافت.

Next

NEXT یک رمزنگاری جدید ارز رمزنگاری شده است که در سال 2013 معرفی شد. برای شروع، 1 میلیارد توکن به سرمایه‌گذاران اولیه فروخته شد. توسعه دهندگان با این ICO، تنها مقدار کمی بیت‌کوین دریافت کردند. امروزه، توکن NXT، ارزش بسیار بیشتری دارد و تبدیل به یک ارز رمزنگاری شده‌ینسبتا موفق و پایدار شده است.

Mastercoin

در سال 2013، Mastercoin  اعلام کرد که یک لایه را در بالای بیت‌کوین ایجاد کرده و Mastercoin-token را به سرمایه گذاران فروخته است. توسعه‌دهندگان حدود 10،000 بیت‌کوین دریافت کردند. یک ماه پس از آن ارزش توکن Mastercoin بیشتر شد. برخی سرمایه‌گذاران سودهای کلانی به دست آوردند. بعدها Mastercoin با Counterparty و Omni ادغام شد.

Ethereum 

در حال حاضر بزرگترین ICO توسط Ethereum ساخته شده است. پیش فروش حدود 60 میلیون ETH، ارزش بنیاد Ethereum را حدود 31،500 بیت‌کوین افزایش داد. این رویداد به یکی از بزرگترین تامین مالی‌های حال حاضر و شروع یک ارزدیجیتال به شدت موفقیت آمیز تبدیل شده است. سرمایه گذاران پیش فروش ETH سود زیادی به دست آوردند.

 LISK

بر اساس BitShares، Lisk یک بلاک‌چین نوشته شده با جاوا اسکریپت است که قراردادهای هوشمند را تحت sidechains فراهم می‌کند. LISK سکه‌ها را در ازای بیت‌کوین فروخت و حدود 5 میلیون دلار دریافت کرد.

ICOهای جذاب توکن اتریوم در گذشته

در حالی که اکثر ICOها در گذشته محدود به ساختن یک ارز رمزنگاری جدید بودند، قراردادهای هوشمند Ethereum استارتاپ‌ها را نیز قادر ساخت تا  از ICOs برای تأمین بودجه استفاده کنند. اکثر آنها با خود Ethereum کار می‌کنند و به همین ترتیب در این فرایند، توکن‌های پیش فروش شده‌ی خود را نیز وارد می‌کنند. به عنوان مثال:

 Augur

بازار پیش‌بینی غیرمتمرکز از REP-token برای تصمیم در مورد خروجی و نتایج رویدادهای مختلف استفاده می‌کند. 80 درصد از این توکن‌ها برای تأمین بودجه‌ی توسعه فروش رفت و تیم بیش از 5 میلیون دلار دریافت کرد. امروزه همه‌ی توکن‌ها بیش از 100 میلیون دلار ارزش دارند.

Golem

پروژه‌ی Golem با هدف ایجاد یک ابر رایانه‌ی غیرمتمرکز ایجاد شد که شرکت کنندگان بتوانند با رایانه‌ی خود مشارکت داشته و با فروش قدرت رایانه‌ی خود درآمد کسب کنند. Golem از بلاک‌چین Ethereum برای قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند؛ توکن GNT برای پرداخت هزینه‌های خدمات مورد نیاز است. ICO به 820،000،000 توکن محدود شده است، که توسعه دهندگان بیش از 10،000 BTC دریافت کرده اند. امروز سهم بازارGolem   بیش از 50،000 BTC است.

ICONOMI

Iconomi پلتفرمی برای مدیریت دارایی‌های مجازی است. توکن ICN چیزی شبیه به سهام در پلتفرم است و باید بخشی از سود را دریافت کند. توسعه‌دهندگان 85،000،000 عدد توکن را به فروش رسانده و بیش از 17،000 BTC را دریافت کرده‌اند. امروزه دارایی بازار حدود 40،000 BTC است.

First Blood

پلتفرم آسیایی برای شرط‌بندی غیرمتمرکز در ورزش، ICO  را در چند ثانیه به پایان رساند. اکثر آنها توسط یک اکسچنج چینی خریداری شده است.

SingularDTV

SingularDTV می‌خواهد  Ethereum، قراردادهای هوشمند و تولید و جریان ویدئو را ادغام کند. با ICO سرمایه‌ی این پلتفرم بیش از 12،000 BTC افزایش یافت. امروزه تمام توکن‌ها حدود 40،000 BTC ارزش دارند.

منبع: blockgeeks

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *