صنعت داروسازی برای ردیابی دارو به سمت بلاک‌چین می‌رود

مترجم: آنیتا همتی

صنعت داروسازی سال‌هاست درگیر حل یک مشکل قدیمی است: چگونه جریان داروهای سرقتی و جعلی را که وارد زنجیره عرضه شده و به دست بیماران می‌رسد متوقف کند. فناوری بلاک‌چین به این مشکل پاسخ می‌دهد: نرم افزاری که میان چندین کامپیوتر اجرا شده و یک رکورد محرمانه و ماندگار از معاملات ایجاد می‌کند.

به تازگی گروهی از شرکت‌های دارویی اعلام کردند که پروژه‌ای تحت عنوان MediLedger آغاز کرده‌اند که ابزارهای بلاک‌چین برای مدیریت زنجیره‌های دارویی ارائه می‌دهد. این گروه که متشکل از غول‌های داروییِ Genentech و Pfizer است، یک برنامه آزمایشی موفق برای ردیابی داروها ایجاد کرده است.

اگر این پروژه به اهدافش برسد، تمامی اعضای زنجیره تأمین از تولیدکنندگان دارو تا عمده‌فروشان و بیمارستان‌ها، دریافت دارو را در بلاک‌چین ثبت می‌کنند. این کار در عمل بدین معنی است که در هر مرحله از فرایند توزیع، یک شبکه از کامپیوترها منشاء و صحت حمل دارو را تضمین می‌کند . این روش، کار سارقان در توزیع داروهای سرقتی و جاعلان برای تولید محصولات جعلی را سخت‌تر می‌کند.

طبق گفته‌های رایان اور (Ryan Orr) از Chronicled، MediLedger فناوری بلاک‌چین را وارد صنعت داروسازی می‌کند. صنعت دارو در حال حاضر هم برای مدیریت زنجیره عرضه از نرم افزار استفاده می‌کند، اما این نرم‌افزارها از پایگاه‌های داده مختلف تشکیل شده‌اند. بنابریان معرفی سیستم بلاک‌چین، که در آن هر شرکت کننده یک گره را در شبکه کنترل می‌کند و معاملات در آن نیاز به اجماع دارند، یک جهش مهم رو به جلوست.

اور گفت: «صنعت داروسازی شامل شرکت‌های محافظه کار و سنتیِ بزرگی است، بنابراین برای ساختن چنین شبکه‌ای لازم است اعتماد زیادی جلب شود.»

شرکت‌های دارویی تنها گروهی نیستند که از بلاک‌چین برای تحکیم خطوط عرضه خود استفاده می‌کنند. صنعت الماس در حال همکاری با شرکتی به نام Everledger برای بررسی سنگ‌های قیمتی اصیل است (در حال حاضر بیش از 1.6 میلیون سنگ قیمتی را به دفترکل اضافه کرده است). این در حالی است که فروشندگان موادغذایی، از جمله Walmart، از بلاک‌چین برای ردیابی گوشت و مرغ استفاده می‌کنند. در همین حال، ایالت Delware قانونی تصویب کرده تا شرکت‌ها سوابق لیست سهامداران و سایر شرکا را روی بلاک‌چین قرار دهند.

برای صنایع دارویی، مزایای بالقوه‌ی بلاک‌چین از حفاظت زنجیره‌های عرضه فراتر است. طبق گفته اور، ماهیتِ مبتنی بر مجوزِ سیستمِ گره، روش بهتری برای به اشتراک گذاشتن اطلاعاتِ شرکت‌ها با شرکا و مشتریان بدون «نشت اطلاعات کلیدی کسب‌وکار» است.

در عین حال، شرکت Genentech،  بلاک‌چین را برای اختصاص شماره‌های قابل ردیابی منحصر به فرد به محصولات دارویی به کار می‌برد.

مارک واتروس (Marc Watrous) ، معاون ارشد امور مالیِ شرکتِ Managed Care and Customer Operations در بیانیه‌ای به مجله Fortune گفت: «اطمینان از ایمنی افرادی که از داروهای ما استفاده می‌کنند، برای ما بسیار مهم است. ما منتظر بررسی مزایای بالقوه‌ای هستیم که این نمونه آزمایشی می‌تواند برای حفاظت از داروهای ما در سراسر زنجیره عرضه ارائه دهد.»

یکی دیگر از مزایای استفاده از بلاک‌چین، سرعت است: «در صورتی که محموله دچار اختلال شده یا گم شود، داده‌های ذخیره شده در دفترکل عمومی، یک راه سریع در اختیار تمام طرفین قرار می‌دهند تا به کمک آن محموله را ردیابی کرده و مشخص کنند چه کسی آخرین بار آن محموله را در اختیار داشته است.»

به گفته‌ی اور، پروژه MediLedger  در حال حاضر در حال تلاش برای جذب شرکت‌های بزرگ برای به‎‌کارگیری فناوری بلاک‌چین است و تنها قصد دارد بر مدل‌های کسب‌وکار تمرکز کند. به نظر می‌رسد این ایده به لطف قانونِ حفاظت از زنجیره تامین دارو، درحال پیشرفت است. قانونی که مستلزم این است که شرکت‌ها برای ایجاد سیستم منحصر به فردِ ردیابی دارو قدم‌های جدی بردارند .

پروژه MediLedger که توسط گروه مشاوره زنجیره‌ی تامینِ LinkLab حمایت می‌شود، نرم افزار خود را با استفاده از Quorum، نسخه سازمانی پروتکل Ethereum تحت حمایت J.P. Morgan، ساخته است.

منبع: fortune

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *