شرکت سونی به منظور گسترش سیستم به اشتراک گذاری داده از بلاک‌چین استفاده می‌کند

مترجم: فهیمه خاکپاش

شرکت سونی و آموزش جهانی سونی (SGE) سیستمی ایجاد کرده‌اند تا فناوری بلاک‌چین را در زمینه‌ی آموزش به کار گیرند. این سیستم داده‌های مدیریتی را از موسسات مختلف در یک محل جمع آوری نموده و امکان ارجاع‌دهی و ثبت داده و ارائه‌ی نسخه‌های دیجیتالی را فراهم می‌کند. این سیستم جعل کردن اطلاعات را دشوار نموده و دسترسی به سوابق را کنترل می‌کند و این اطلاعات را تنها در اختیار اشخاص ثالث مجاز قرار می‌دهد.

 بهره‌گیری از Hyperledger

SGE از این سیستم به منظور ارائه‌ی خدمات آموزشی استفاده می‌کند که در آن چندین موسسه به اطلاعات دسترسی دارند. سیستم روی بلاک‌چین IBM ساخته شده که توسط IBM Cloud ارائه شده و مبتنی بر Hyperledger Fabric 1.0 است.

Hyperledger Fabric 1.0 یکی از پروژه‌های Hyperledger است که امکان کنترل و تأیید داده‌های آمورشی را همراه با APIهایی برای مدیریت این دسترسی‌های فراهم می‌کند.

موسساتی که با سیستم‌های ICT کار می‌کنند، با داده‌های دانشجویان و مدیریت این داده‌ها در ارتباطند که حضور و غیاب دانشجویان، نمرات آنها، ثبت نام و برنامه‌ریزی درسی و سیستم آموزشی را همراه با نتایج امتحانات دانشجویان شامل می‌شود.

پیوند داده‌ها از منابع گوناگون

سیستم جدید اپراتورها را قادر می‌سازد داده‌های جمع آوری شده از سیستم‌های یادگیری و سیستم‌های اطلاعات دانشجو را به هم پیوند دهد، حتی اگر این داده‌ها توسط تامین‌کننده‌های مختلفی جمع‌آوری شده باشد.

همچنین کاربران می‌توانند اطلاعات مربوط به نمرات و سوابق تحصیلی را به دست آورند، یک رونوشت دیجیتال را ایجاد کنند و آن را در اختیار یک موسسه‌ی دیگر قرار دهند. این سیستم همچنین به سازمان‌های ارزیابی‌کننده این امکان را می‌دهد که با استفاده از هوش مصنوعی، داده‌ها و پرونده‌ها را بررسی کنند و مواردی را جهت بهبود برنامه‌های درسی و مدیریت موسسات پیشنهاد دهند.

این سیستم پتانسیل ارائه‌ی برنامه‌های کاربردی بیشتر در زمینه‌ی آموزش را ایجاد می‌کند که از آن جمله می‌توان به مدیریت داده، کنترل ابزارها در زمینه‌ی اینترنت اشیاء، مدیریت قراردادهای زنجیره‌ی ارزش در زمینه‌ی کانال‌های توزیع، مدیریت محتواهای دیجیتال، حق مالکیت و ارز و رهگیری ارزهای دیجیتال اشاره کرد.

گروه سونی در پی کشف راه‌هایی برای استفاده از فناوری بلاک‌چین در ایجاد محصولات و خدمات در زمینه‌های مختلف می‌باشد.

منبع: cryptocoinsnews

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *