ایده بانک مرکزی چین برای حل مشکل مقیاس‌پذیری در بلاکچین آزمایشگاه بلاکچین ایران اتریوم دانشگاه شریف استخراج بیتکوین

ایده بانک مرکزی چین برای حل مشکل مقیاس‌پذیری در بلاکچین

مترجم: فرنوش قمی

بانک مرکزی چین که یکی از چهار بانک بزرگ تجاری و دولتی در این کشور است، ایده‌‌ای را به ثبت رسانده که می‌تواند مشکل مقیاس‌پذیری بلاکچین را به خوبی حل کند.

براساس سند منتشر شده در 23 فوریه توسط اداره مالکیت فکری دولت چین (SIPO)، این نرم‌افزار برای اولین بار در تاریخ 28 سپتامبر سال گذشته توسط Zhao Shuxiang ارائه شد.

جزئیات این برنامه بدین صورت است: به جای آن که بلوک جدید، تراکنش‌های بلوک‌ قبلی را نگهداری کند، یک سیستم فشرده‌سازیِ داده‌ می‌تواند تراکنش‌های بلوک‌های مختلف را در جای جدیدی به نام «بلوک داده» ذخیره کند.

برای مثال، هنگامی که سیستم یک درخواست برای فشرده‌سازی تراکنش‌های بلوک 1 تا 1000 دریافت می‌کند، این برنامه یک بلوک داده جدید تشکیل می‌دهد که موقتا در یک سیستم ذخیره‌سازی دیگر نگه‌داری می‌شود. سپس سیستم، داده‌های نگه‌داری شده را از طریق توابع هش و مقدار آن اجرا می‌کند.

علاوه بر این، سیستم فشرده‌سازی برای شناسایی بلو‌ک‌های بلاکچین، بلوک داده ایجاد شده جدید و رویداد فشرده‌سازی، به آنها برچسب‌ می‌زند. ارتباط میان این سه برچسب نیز در بلاکچین ثبت می‌شود.

با استفاده از این روشِ جدید ادعا می‌شود که میزان داده‌های ذخیره‌شده در بلوک‌های جدید که همان میزان تراکنش‌های بلاکچین است، کاهش می‌یابد. در عین حال اطمینان داریم که داده‌های مربوط به تمام تراکنش‌های قبلی هنوز محرمانه و قابل ردیابی خواهند بود.

با وجود اینکه در حال حاضر این ایده در روند بازبینی است و هنوز عملی نشده، باید آن را به عنوان بخشی از تلاش گسترده بانک تجاری و دولتی کشور چین در پیشبرد کسب‌وکار از طریق استفاده از فناوری دفترکل توزیع شده، دانست.

همانطور که در سال گذشته توسط CoinDesk گزارش شد، در حال حاضر بانک چین با Tencent ، بزرگ‌ترین شبکه اینترنتی چین، برای آزمایش بلاکچین در برنامه‌های کاربردی مالی همکاری می‌کند.

منبع: coindesk

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *