حق ثبت اختراع پردازنده‌ی اصلی پرداخت برای شبکه‌ی ATM مبتنی بر بلاک‌‌چین

مترجم: علی غائب

شرکت UnionPay چین ثبت اختراع سیستمی را انجام داد که از فناوری بلاک‌‌چین برای اتصال یک شبکه از دستگاه‌‌های ATM استفاده می‌‌کند.

تحت این مفهوم، گروهی از دستگاه‌‌های خود‌‌پرداز به عنوان گره در یک شبکه‌ بلاک‌‌چین کار می‌‌کنند. در این شبکه، گره‌ها معاملات را از طریق یک پایگاه داده توزیع‌شده به اشتراک می‌‌گذارند و سطح بالایی از امنیت و زمان سرویس‌دهی را حفظ می‌‌کنند.

طبق اسناد منتشر شده، قرار است این سیستم علی رغم استفاده از تعداد محدودی از داده‌‌ها از یک نقطه‌ ارتباطی که می‌‌تواند نسبت به حمله و یا اختلال آسیب‌‌پذیر باشد، امنیت اطلاعات معاملات را تضمین کند.

در بخشی از درخواست ثبت اختراع آمده است: «با توجه به اختراع حاضر، سرور می‌‌تواند تمام اطلاعات را به طور مستقیم به عنوان گره نظارت همگام‌‌سازی کند، تجمیع اطلاعات معامله را تسهیل ‌‌کند و پردازش از پیش تعیین شده در اطلاعات معامله را با استفاده از الگوریتم رمزنگاری نا‌‌متقارن انجام دهد. در نتیجه از امنیت اطلاعات، اطمینان معامله حاصل می‌‌شود.»

با این حال، هنوز روشن نیست که آیا ChinaPay سیستم ثبت اختراع برای برنامه‌‌های تجاری را اتخاذ می‌‌کند.

طرح‌‌های دیگر UnionPay چین در زمینه‌ی بلاک‌‌چین

UnionPay  چین، که پیشرو‌‌ترین اپراتور شبکه کارت پرداخت در جهان است،  در گذشته چندین پروژه بلاک‌‌چین را توسعه داده است. در سپتامبر 2016، این شركت با شركت فناوری  IBM برای توسعه یک سیستم مبتنی بر بلاک‌‌چین همکاری کرد که معاملات مشتریان را در نقاط وفاداری حفظ می‌کند.

هی شو (He Shuo) مدیر انستیتو تحقیقات پرداخت الکترونیک چین در بیانیه خود در مورد این پروژه، گفت که این ابتکار یک «پیشرفت» در صنعت پرداخت الکترونیک است: «تلاش‌‌های پژوهشی مشترک بین موسسه پرداخت مالی الکترونیکی UnionPay و تحقیقات IBM، مبادله‌ موفقیت‌آمیز نقاط حیاتی میان بانک‌‌ها با استفاده از فناوری بلاک‌‌چین را فعال کرده است که اعتماد به معاملات را در بردارد.»

منبع: cointelegraph

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *