تمرکز‌ زدایی جهانی، بلاکچین و حذف مراکز سودآور متمرکز دانشگاه شریف خرید و فروش بیتکوین آزمایشگاه بلاکچین ایران اتریوم

تمرکز‌ زدایی جهانی، بلاکچین و حذف مراکز سودآور متمرکز – قسمت دوم

مترجم: نگار درزی

 

شبکه بانکی رایگان

بلاکچین همچنین اقدام به حذف مدیریت متمرکز از صنعت بانکی نموده است. ساختار متمرکز در بانکداری نشات گرفته از زیرساخت­‌های این سیستم است. زمانی که یک اقتصاد، مبتنی بر پولِ فیزیکی است، زیرساخت‌های مرتبط با حفاظت از پول نقد، هزینه زیادی را به دنبال دارد. با این حال، در اقتصاد دیجیتالی امروز، حقیقتاً تراکنش‌ها و پرداخت وجوه، چیزی بیش از انتقال اطلاعات نمی‌­باشد. توجه کنید که امروزه در اغلب معاملات انجام شده در جهان، هیچ ارز فیزیکی دست‌به‌دست نمی­‌گردد. هرچند ممکن است مقداری پول نقد مورد نیاز باشد، اما نیاز به زیرساخت‌­های فیزیکی به منظور تامین امنیت، کاهش یافته است.

LakeBTC، یکی از صرافی‌های معتبر بیتکوین ، سیستمی به نام LakeBanker، طراحی نموده که بانکداری غیرمتمرکز را میسر می­‌سازد. دیدگاه آنها چیست؟ ­بانکداری رایگان برای همیشه و برای همه­‌کس.

مدل کسب­‌و­کار در این سیستم مبتنی بر بانکداری جمعی است. سیستمی بر پایه بلاکچین، یک شبکه عظیم از افراد، بازرگانان و دیگر مؤسسات را جهت ارائه خدمات بانکی به کاربران، هماهنگ خواهد نمود.

LakeBanker

منشا LakeBanker در واقع یک صرافی قدیمی مبادلات بیتکوین با عنوان LakeBTC  بوده که با هدف ارائه یک بلاکچین رایگان به عنوان راه‌حلی برای سیستم بانکداری جمعی همتابه‌همتا تغییر موضع داده است. هدف آن‌ها حذف دستگاه‌های خودپرداز و کارمزد سرویس‌های بانکی سنتی است.

از دیدگاه  LakeBanker، مدیریت ریسک به وسیله اجماع کاربران انجام خواهد شد. به دلیل وجود انبوه کاربران، LakeBanker  در انجام امور به مراتب متعهدتر از هر بانک دولتی است، زیرا در این سیستم خودِ کاربران منبع اطلاعات محسوب می‌شوند. همچنین با توجه به این‌که LakeBankers تمایل به محدودیت مکانی دارد و جامعه کاربر خود را به خوبی می­‌شناسد، این پلتفرم می‌تواند هرآن‌چه که بانک­‌های سنتی قادر به انجام آن هستند را با کیفیت بهتر انجام دهد. در چشم‌انداز آن­ها، دستگاه­‌های خودپرداز حذف خواهند شد و هزینه‌های مخابره حواله‌­ها و کارمزد خدمات به طور کامل با انتقالات دیجیتالی جایگزین می­‌گردد.

از سوی دیگر، به دلیل قابلیت جابه‌جایی این نرم‌افزار، LakeBanker در هر مکانی که انجام عملیات بانکی دشوار است قابل دسترسی خواهد بود. از طریق این پلتفرم کشورهای جهان سوم و مکان‌هایی که دارای زیرساخت‌های محدودی هستند می‌توانند به ابزارهای مالی که در مکان‌هایی مثل منهتن یافت می‌شود، دسترسی داشته باشند. این شرکت در حال حاضر دارای شبکه‌ای با بیش از 2000 بانکدار است و تلاش قابل‌توجهی برای کسب جایگاه جهانی دارد. در حال حاضر LakeBanker با فروش توکن‌های خود در حال جمع‌آوری بودجه لازم جهت ارتقای پلتفرمش است. توکن BAC بر مبنای بیتکوین و اتریوم به فروش می‌رسند.

دو نمونه آزمایشی- یک نتیجه

نگاه به تعدادِ روز افزون اپلیکیشن‌های مالی مبتنی بر بلاکچین یادآور اولین روزهای ظهور اینترنت است. فناوری‌ای که چنین توانایی منحصربه‌فردی در حفاظت اطلاعات کاربران و همزمان انتقال ثروت به دست افراد را دارد، قطعا موفق خواهد بود.

Fidelity Labs SVP Hadley Stern در مصاحبه اخیر خود با CNBC اظهار داشت که فناوری بلاکچین جهان را تغییر خواهد داد. همان‌گونه که تعداد شرکت‌هایی که ایده‌های جدید وارد بازار می‌کنند روزبه‌روز در حال افزایش است، دامنه این تغییرات تنها بر بستر بلاکچین در حال رشد است.

منبع: forbes

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *