تمام آنچه که باید درباره‌ ارزهای رمزنگاری شده بدانید – قسمت دوم

مترجم: فهیمه خاکپاش

مهم‌ترین بخش اختراع ساتوشی این بود که روش ایجاد یک سیستم پول دیجیتال غیرمتمرکز را پیدا کرده بود. در دهه 90 میلادی تلاش‌های بسیاری برای ایجاد پول دیجیتال انجام شد اما همه آنها به شکست انجامید.

ساتوشی ناکاموتو در یک ایمیل به داستین ترمِل (Dustin Trammell) عنوان کرد: «بعد از بیش از یک دهه تلاش، سیستم‌های مبتنی بر شخص ثالث مورداعتماد مانند Digicash و غیره به این نتیجه رسیدند که این مورد نمی‌تواند به موفقیت برسد. امیدوارم که بتوانند تمایزی ایجاد کنند زیرا این اولین بار است که تلاش می‌‎کنیم یک سیستم بی‌نیاز از اعتماد ایجاد کنیم.»

ساتوشی پس از مشاهده ناکامی سیستم‌های متمرکز تلاش کرد تا یک سیستم پولی دیجیتال مانند یک شبکه همتا به همتا را برای به اشتراک‌گذاری فایل بدون یک نهاد مرکزی ایجاد کند. این تصمیم منجر به تولد ارز رمزنگاری شده گشت. ساتوشی قطعه گمشده شکل‌دهی به ارز دیجیتال را پیدا کرد. دلیل این کار شاید کمی فنی و پیچیده به نظر برسد اما اگر آن را متوجه شوید، خیلی بیشتر از بسیاری از مردم در مورد ارز رمزنگاری شده خواهید دانست.

برای درک پول دیجیتال، به یک شبکه پرداخت با یک حساب، مانده حساب و تعدادی تراکنش نیاز دارید. تا این جا بسیار ساده است. یک مشکل بزرگ بسیاری از سیستم‌های پرداخت، آن است که باید مانع مشکل Double Spending شود: به بیان دیگر، یعنی باید مانع از آن شود که یک فرد، یک میزان وجه مشخص را بیش از یک بار خرج کند. اغلب این کار توسط یک سرور مرکزی انجام می‌شود که تاریخچه حساب را نگهداری می‌کند.

این سرور در یک شبکه غیرمتمرکز وجود ندارد. پس برای ممانعت از بروز این مشکل، به کمک تمامی اعضای شبکه نیاز خواهید داشت. هر عضوی از شبکه به داشتن لیستی از تراکنش‌ها نیاز دارد تا بررسی کند که آیا تراکنش آتی معتبر است یا نامعتبر است و قرار است در این تراکنش، وجهی که قبلا خرج شده، دوباره به فرد دیگری پرداخت شود. اما این اعضا چگونه می‌توانند در مورد این سوابق به توافق برسند؟ اگر اعضای شبکه فقط در مورد یک بخش کوچک از وضعیت حساب اختلاف نظر داشته باشند، همه چیز به هم می‌خورد. در چنین شبکه‌ای تنها توافق مطلق جوابگوست. در یک شبکه غیرمتمرکز که هیچ مرجع متمرکزی وجود ندارد، چگونه می‌توان به چنین توافقی رسید؟

هیچ کس جواب این سوال را نمی‌دانست تا این که ساتوشی وارد کار شد. در واقع هیچ کس حتی باور نداشت که در چنین شرایطی حصول توافق امکان‌پذیر باشد. اما ساتوشی ثابت کرد که این موضوع ممکن است. اختراع اصلی او دستیابی به یک توافق بدون نیاز بدون مرجع مرکزی بود. ارزهای رمزنگاری شده بخشی از این راه‌حل هستند؛ بخشی که راه‌حل را هیجان‌انگیز و جذاب نموده و کمک کرد تا این ارزها در جهان مطرح شوند.

منبع: blockgeeks

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *