تشکیل یک ائتلاف مبنی بر بلاکچین توسط سازمان ملل متحد برای مقابله با تغییرات اقلیمی دانشگاه شریف آزمایشگاه بلاکچین ایران اتریوم استخراج بیتکوین

تشکیل یک ائتلاف مبنی بر بلاکچین توسط سازمان ملل متحد برای مقابله با تغییرات اقلیمی

مترجم : فربد بهنامی‌نیا

سازمان ملل متحد تلاش‌های خود را برای ترویج برنامه‌های کاربردی با فناوری بلاکچین برای اقدام بیشتر در زمینه تغییرات اقلیمی افزایش می‌دهد.

در ۲۲ ژانویه blog post خبری منتشر کرد مبنی بر اینکه سازمان ملل متحد کمک کرده تا یک گروه جدید به نام «ائتلاف زنجیره اقلیمی» تشکیل شود، هدف این گروه تحقیقات در زمینه استفاده از فناوری دفترکل توزیع شده  (DLT)در نوآوری‌های مربوط به تغییرات آب‌وهوایی است.

همان‌طور که قبلا توسط CoinDesk گزارش شده، سازمان ملل متحد از ماه مه گذشته تحقیق کرده که چگونه می‌توان سیستم‌های شفاف و کارآمدی را با استفاده از بلاکچین ایجاد کرد تا بتوانند در شرایطی مانند نظارت بر انتشار گاز کربن، تجارت انرژی پاک و تخصیص بودجه، مورد استفاده قرار گیرند.

بر اساس گزارش blog post، این ائتلاف جدید در دسامبر ۲۰۱۷  طی نشستی متشکل از ۲۵ سازمان متمرکز بر دفترکل توزیع شده، به وجود آمد. بر این اساس موافقت شد تا بر اساس اصول قرداد اقلیمی پاریس یک ابتکارعمل در این باره بکار گرفته شود.

در این اعلامیه آمده است:

«[ائتلاف] در حمایت از پیشرفت سریع راه حل‌های فناوری دفترکل توزیع شده برای دادن پاسخی به تغییرات اقلیمی همراه با کاهش و سازگاری با اقدامات بهینه اقلیمی مشارکت می‌کند، از جمله، سنجش، تهیه گزارش و تأییدِ تاثیر هر نوع مداخله و بسیج منابعِ مالیِ اقلیمی از منابع مختلف».

در حال حاضر این گروه با ۳۲ عضو، به دنبال مشارکت طیف وسیعی از سازمان‌هایی است که دارای تخصص و مهارت فنی در این زمینه هستند.

Massamba Thioye، رهبر پروژه تحقیقاتی فناوری دفترکل توزیع شده و بلاکچین برای تغییرات اقلیمی در سازمان ملل متحد، گفت: «برای به حداکثر رساندن این پتانسیل، همکاری گسترده بین ذی‌نفعان برای هدایت منابع به مناطق اولویتی، جلوگیری از تکرار تلاش‌ها و جلوگیری از مشکلات کار برروی یک فناوری جدید با ناشناخته‌های بی‌شمار، لازم است».

این ائتلاف هنوز در مراحل اولیه به سرمی‌برد، با این حال به نوآوری‌های غیردولتی موجود دراستفاده از فناوری بلاکچین برای پیشبرد اهداف مختلف آن می‌افزاید. سازمان ملل متحد قبلا به طور آزمایشی کمک‌های بشردوستانه به پناهندگان سوری را با استفاده از بلاکچین اتریوم انجام داده است.

منبع: coindesk

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *