تأمین امنیت غذا با استفاده از بلاک‌چین: همکاری Walmart، Nestlé، Unilever با IBM

مترجم: آنیتا همتی

شرکت IBM برای راه‌اندازی یک کنسرسیوم جدید بلاک‌چین که بر تامین امنیت موادغذایی متمرکز است، با بزرگ‌ترین نام‌های زنجیره تامین مواد غذایی جهانی همکاری می‌کند.

بعضی از بزرگ‌ترین شرکت‌های خرده‌فروشی و مواد غذایی جهان در حال حاضر با IBM همکاری می‌کنند تا زمینه‌های کلیدی در زنجیره تامین مواد غذایی جهانی را که می‌توانند از فناوری بلاک‌چین بهره‌مند شوند، شناسایی کنند. این  گروه کاری، بلاک‌چین را راه حلی برای بهبود ردیابی و شفافیت منبع مواد غذایی در زنجیره‌ی تامین می‌دانند. اعضای کنسرسیوم شامل Dole، Driscoll، Food State Gold State، Kroger، McCormick و Company، McLane Company، Tyson Foods، Nestlé، Unilever و Walmart هستند که در مشارکت با ارائه‌دهنده و توسعه‌‌دهنده این فناوری یعنی IBM فعالیت می‌کنند. ماری ویک (Marie Wieck)، مدیرکلِ بلاک‌چین IBM، می‌گوید: «بر خلاف تمام فناوری‌های قبل، بلاک‌چین راه همکاریِ سازمان‌های همفکر با یکدیگر را تغییر می‌دهد و سطح جدیدی از اعتماد براساس یک دیدگاه حقیقی ایجاد می‌کند.»

هدف نهایی این است که همه شرکت‌کنندگان در زنجیره تامین مواد غذایی در جهان از جمله کشاورزان، تامین‌کنندگان، پردازش‌کننده‌ها، توزیع‌کنندگان، خرده‌فروشان، تنظیم‌کننده‌ها و مصرف‌کنندگان، دسترسی مجاز به تمامی بخش‌های داده، از مبدا تا فروش نهایی را داشته باشند. شرکت IBM، در راستای تلاش‌های این کنسرسیوم، فناوری بلاک‌چین را از طریق پلت‌فرم ابری خود ارائه خواهد کرد.

فرانک ییناس (Frank Yiannas)، معاون تامین مواد غذایی در Walmart اظهار داشت: «فناوری بلاک‌چین، عصر جدیدی از شفافیت کامل در سیستم جهانی غذا را به وجود می‌آورد. این امر سبب می‌شود که توجه بیشتری به شرکت‌کنندگانِ اکوسیستم غذایی شود درنتیجه فعالیت‌ها و رفتارهای مسئولانه افزایش می‌یابد.»

تواناییِ ردیابی در کوتاه‌ترین زمان

در حال حاضر IBM نسخه‌های آزمایشی بلاک‌چین را در صنایع مختلف از جمله در تجارت، داروسازی و خرده فروشی در سراسر جهان پیاده کرده است. در اکتبر سال 2016، Walmart با همکاری IBM به صورت دیجیتالی به پیگیری گردش گوشت خوک در چین پرداخت، کشوری که در سال‌های اخیر رسوایی‌های زیادی در بخش تامین موادغذایی در آن دیده شده است. این آزمایشات نشان داد که ردیابی یک محصول از مزرعه تا قفسه‌های فروش می‌تواند به جای چند روز یا چند هفته در عرض چند ثانیه انجام شود.

چنین کارآیی‌هایی می‌تواند به تامین‌کنندگان مواد غذایی و خرده‌فروشان کمک کند تا طی چند ثانیه یک محصول آلوده را از میان تمام منابع موجود پیدا کنند و آن را برگشت بزنند تا از گسترش بیماری‌ها جلوگیری شود.

از دیگر تلاش‌های قابل توجه در زمینه ردیابی زنجیره تامین مواد غذایی با استفاده از بلاک‌چین می‌توان به برنامه غذای جهانی سازمان ملل متحد (WFP)  با استفاده از بلاک‌چین اتریوم، یک پلتفرم تجارت الکترونیک در زنجیره تامین با استفاده از بلاک‌چین اتریوم در تایوان و ردیابی گوشت با استفاده از فناوری بلاک‌چین در یک تعاونی کشاورزی و دامداری در آرکانزاس، اشاره کرد.

منبع: cryptocoinsnews

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *