بیت کوین چیست؟ – قسمت دوم

مترجم: احمدرضا سازگارنژاد

 

اگر امروزه پول دیجیتال است، چگونه کار می‌کند؟ به عبارت دیگر اگر من فایلی داشته باشم که نشان دهند‌ی یک دلار باشد، چه چیزی می‌تواند من را از این که آن را میلیون‌ها بار کپی کنم منع کند؟ این مشکل به عنوان «مشکل دوباره خرج کردن» (Double Spending) شناخته می‌شود. امروزه بانک‌ها برای رفع این مشکل از یک راه حل متمرکز استفاده می‌کنند– آنها از طریق یک دفترکل که روی کامپیوتر نگهداری می‌شود، سابقه‌ی دارایی‌های افراد را نگهداری می‌کنند. هر فرد یک حساب دارد و این دفترکل، سابقه‌ی این حساب را نگه می‌دارد. ما همه به بانک اعتماد داریم و بانک به کامپیوترهایش اعتماد دارد و راه حل این است که تمامی این دفاتر کل به صورت مرکزی روی یک کامپیوتر نگهداری می‌شوند. با این وجود اما متخصصان کامپوتر خوشحال نیستند.

چند دهه‌ بعد تر در سال 2008 میلادی، یک محقق ناشناس رساله‌ای را انتشار داد که در آن چگونگی حل این مشکل را بدون استفاده از سیستم مرکزی-یعنی بدون بانک- ارائه داده بود. او نام آن را بیت‌کوین گذاشت و توضیح داد که چگونه می‌توانید بدون نیاز به یک بانک مشخص، دفترکل داشته باشید. شاید این موضوع گیج‌کننده به نظر برسد، یا در بهترین حالت شبیه فیلم‌های علمی تخیلی باشد. چگونه ممکن است چیزی بدون مدیریت مرکزی کار کند؟ شما در واقع خیلی خوب پاسخ این سوال را می‌دانید: آیا اینترنت متمرکز است؟ پس چگونه کار می‌کند؟

به این فکر کنید که هیچ‌کس صاحب اینترنت نیست. اینترنت، قوی‌ترین و بزرگ‌ترین شبکه‌ای است که انسان تا کنون ساخته است – ولی هیچ شرکتی متولی آن نیست– بنابراین غیرمتمرکز است. بسیاری از اشخاص و شرکت‌های خصوصی، زیرساخت‌های اینترنت را ساخته‌اند. به لطف سوددهی بالا و استقبال اقتصاد دیجیتال، اینترنت ورای شرکت‌ها، مرزها و حتی ایدئولوژی‌ها کار می‌کند. حال اگر اینترنت، تکنولوژی اطلاعات را غیرمتمرکز کرده است، بیت کوین چگونه این کار را با پول انجام داده است؟

در بیتکوین، تمامی سکه‌ها (یا تراکنش‌ها) در یک دفتر مرکزی ثبت می‌شوند. تا این جا که موضوع جدیدی نیست. بزرگ‌ترین نکته‌ی بیت کوین این است که این دفتر مرکزی، عمومی و در اختیار عام است و به دست عموم هم نگهداری می‌شود. هزاران تن از مردم یک کپی از این دفترکل را در سراسر جهان در اختیار دارند و هر کس می‌تواند آن را دانلود و تایید کند. در بیت کوین به جای حساب، پول بین آدرس‌ها جا به جا خواهد شد درست مثل ایمیل‌ها .

گاهی بعضی افراد هنگامی که می‌شنوند این دفترکل، عمومی است، نگران می‌شوند. آیا این تهدیدی برای اطلاعات شخصی نیست؟ این موضوع نیز مانند تمام مشکلات امنیتی پیچیده است. می‌دانید که بیت کوین در ذات، ناشناس و غیر قابل شناسایی نیست. بسیار خوب، شاید ناشناس نباشد اما آیا این یک اشکال امنیتی نیست؟ قطعاً خیر! اگر فکر می‌کنید که این دفترکل مرکزی به راحتی قابل هک کردن است، به این فکر کنید که چگونه می‌توانید زبان انگلیسی را هک کنید؟ احتمالاً سراغ دیکشنری آکسفورد می‌روید و بعضی از تعاریف را عوض می‌کنید. اما اگر خوب فکر کنید، این کار شما مشکل بزرگی ایجاد نخواهد کرد. تعداد بی‌شماری از دیکشنری آکسفورد در سراسر جهان هست، بنابراین نخواهید توانست با تغییر چند نسخه از تمامی کپی‌ها همه را گول بزنید و اینجاست که این دفترکل، به نام بلاک‌چین شناخته می‌شود.

منبع: 99bitcoins

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *