بورس معاملات و اوراق بهادار هند (SEBI)، بلاک‌چین را بررسی می‌کند

مترجم: آنیتا همتی

 

بورس معاملات و اوراق بهادار هند کمیته‌ای تشکیل داده تا تأثیر بلاک‌چین بر بازار مالی را بررسی کند.

این کمیته، که کمیته‌ی فناوری‌های مالی و تنظیم مقررات (CFRT) نامیده شده است، توسط شری پای (Shri T.V. Mohandas Pai) از Manipal Global Education هدایت می‌شود و با هدف بررسی تأثیرات فناوری‌های مالی بر پیشرفت‌های بازارهای جهانیِ اوراق ِبهادار ایجاد شده است. این کمیته امیدوار است تا با تعیین چالش‌ها و فرصت‌های این حوزه، تاثیر بلاک‌چین را بر بازار اوراق بهادار خود بررسی کند. بنابراین به صورت مداوم به پایش تأثیرات بلاک‌چین بر بازار مالی خود ادامه خواهد داد.

بورس معاملات و اوراق بهادار هند اذعان داشت که فناوری با سرعت در حال پیشرفت است و بر بازارهای مالی تاثیر می‌گذارد، چه از طریق وام‌های فرد به فرد، چه از طریق بلاک‌چین یا ارزهای دیجیتال، و یا حتی تامین مالی دسته‌جمعی یا معاملات الگوریتمی.

همچنین اضافه می‌کند: «با حرکت انقلابی تکنولوژی در بازارهای مالی، نهادهای تنظیم مقررات با چالش‌ها و همچنین فرصت‌هایی مواجه می‌شوند تا از طریق تصویب راهکارهای جدید فناوری، کارایی آنها را به طور موثرتری تکامل دهند.»

این اتفاق زمانی رخ خواهد داد که موسسات مالی هند علاقه‌ی بیشتری نسبت به دفترکل توزیع شده داشته باشند.

سال گذشته گزارش شد که  ICICI، دومین بانک بزرگ هند از نظر دارایی، به توسعه‌ی برنامه‌های کاربردی بلاک‌چین علاقه نشان داده است.

به گفته‌ی چاندا کوچار (Chanda Kochhar,)، مدیرعامل بانک، این بانک برای یک انقلاب تکنولوژیک، با استفاده از نوآوری‌هایی مانند بلاک‌چین، آماده شده است. اما ICICI تنها بانکی نیست که نسبت به پتانسیل‌های بلاک‌چین آگاه شده است.

دو موسسه‌ی مالی خصوصی دیگر،Axis Bank Ltd و Kotak Mahindra Bank Ltd، نیز اکتبر گذشته اعلام کردند راهکارهای مبتنی بر بلاک‌چین را در بخش‌های مختلف کسب‌وکار و صنعت آزموده‌اند.

اخیرا Kotak Mahindra Bank Ltd یک تراکنش معاملاتی مالیِ end-to-end را توسط بلاک‌‌چین با موفقیت به پایان رسانده است. براساس گزارش‌ها، این «اولین نمونه از این تراکنش‌ها» است که  در آن خدماتِ مشارکتی بانکی با Deloitte بزرگ و JP Morgan سنگاپور صورت می‌گیرد.

علاوه بر این، State Bank of India، بزرگ‌ترین بانک این کشور، در ماه فوریه اعلام کرد که یک کنسرسیومِ بلاک‌چینِ مالی راه‎‌اندازی کرده است. اجماع بانک‌های بزرگ خصوصی و شرکت‌های صاحب‌نام فناوری نشان می‌دهد که هدف ، دستیابی به راهکاری مشترک  در زمینه‌ی امور مالی برمبنای بلاک‌چین است.

منبع: cryptocoinsnews

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *