به وام‌ های شخصی نیازمندید؟ بلاکچین اینجاست آزمایشگاه بلاکچین ایران دانشگاه شریف استخراج بیتکوین اتریوم

به وام‌‌های شخصی نیازمندید؟ بلاکچین اینجاست

مترجم: نگار درزی

 اگر تا به حال در وضعیتی قرار گرفته باشید که به یک وام شخصی [1] نیاز داشته باشید، آگاهید که این  کار می­‌تواند چقدر دشوار باشد. شرکت‌­هایی که وام‌­های شخصی (حتی مؤسسات بانکی در سطح سازمانی) ارائه می‌کنند، بهره­‌های هنگفتی مطالبه می­‌نمایند و اغلب شما را برای ضمانت وام مجبور به «امضاء با خون»[2] می‌کنند.در حقیقت بیشتر بازار مبتنی بر اعتبار مشتریان در تصرف تنها چند مؤسسه بانکی بزرگ می‌­باشد.

این وضعیت حتی از سال 2000 به بعد، وخیم‌­تر نیز شده است. اغلب جوانان برای دریافت وام موردنیازشان به دوستان یا همسالان خود و یا حتی دوست دوستانشان، چنانچه قادر به کمک باشند، مراجعه می‌کنند. دلیل آن چیست؟ آنها به یک فناوری نظیر بیت کوین، بیش­تر از مؤسسات بانکی اعتماد دارند.

این فقدان اعتماد، منجر به رونق کسب‌­و­کار وام‌­دهندگان شبکه‌­های مخفی یا کمک‌های مالی مستقیم [4]، در جهان شده است که در آن نرخ بهره بسیار زیاد است اما هیچ مؤسسه متمرکزی برای مهار قانونمند آن و نظارت بر میزان سود آن وجود ندارد.

بلاک­چین نمی‌­‌تواند توسط بانک‌­ها متوقف شود

براساس مقاله ای که اخیرا در Forbes، منتشر شد، به نظر می‌­رسد که پاسخ این سیستم را می‌توان در فناوری بلاکچین مشاهده کرد. در حال حاضر با توجه به احیای صنعت بانکداری، و نیز تغییر روند فکری ما در مورد سیستم‌های سرمایه گذاری، سبب شده تا فناوری بلاکچین به عنوان پاسخی به ابزارهای وام­‌دهنده شخصی تلقی شود. Alex Mashinsky[5]، یک مدیر ارشد اجرایی از شرکت Celsius، معتقد است که فناوریبلاک­چین همه چیز را تغییر خواهد داد:

«بلاک­چین یک پدیده جهانی است که نمی‌­‌تواند به راحتی متوقف شود و یا تحت قاعده و قانون مهار شود، و این بیانگر یک تغییر پارادایم جدید در صنعت مالی است. ما این ساختار را به عنوان موج سوم اینترنت تلقی می کنیم که دارای ساختار بندی نوین است و تقریبا هر فرآیند مالی را که امروزه مورد استفاده قرار می­گیرد، وادار به نوآفرینی مجدد می­‌نماید.»

فناوری بلاک­چین امکان حذف مؤسسات بانکی متمرکز را فراهم نموده و وام­‌دهی را به شبکه همتا به همتا سپرده است، جایگزینی مدیر با یک راهکار فناوریکی و امکان وام‌­دهی با نرخ­‌های رقابتی بهتر را میسر نموده است.

یک برداشت عمومی نسبت به فناوری بلاکچین وجود دارد که باور دارد این فناوری در حال حرکت به سمت نقش‌های والاتر در دنیای بانکی است. این تفکر توسط افرادی مانند مدیر ارشد اجرایی جی‌پی مورگان چیس[6]، Jamie Dimon، که اخیرا بیت کوین را «کلاه­برداری» نامیده­، و Ken Rogoff، که گفته است بیت­کوین سقوط خواهد کرد، بیان شده است. با این حال هر دو از مدافعان فناوری بلاکچین هستند. آنها آتیه بلاک­چین را بدون آینده‌­­ای برای بیت­کوین، متصور شده­‌اند.

با این حال، سیستم­‌های وام‌­دهی همتا به همتا، نظیر آنهایی که وارد بازار می‌­شوند، وابسته به بستر محکمی هستند که قوه محرکه بیتکوین می‌باشد. مفهوم دارایی غیرمتمرکز به این معناست که انجام فرآیند همتا به همتا، بدون نیاز به سیستم­‌های متمرکزی نظیر بانک‌­های سازمانی[7]، امکان­پذیر است. ممکن است این تغییرات فناوری نوظهور موجب برکناری افرادی مانند Jamie  و Ken از کار باشند.

[1] منظور گرفتن وام از مؤسسات و بنگاه­‌های غیردولتی و غیرعمومی است

[2] اصطلاحی به معنای پیمان ناشکستنی و غیر قابل نقض

[4] یک وام حاصل از کمک مالی مستقیم، یک نوع خاص از تأمین مالی وام است که از طریق آن یک وام گیرنده وجهی را دریافت می‌کند که توسط اموال حقیقی ضمانت شده است. این وام‌­ها معمولا توسط سرمایه گذاران خصوصی یا شرکت‌­ها ارائه می­‌شوند. در مقابل آن کمک مالی غیرمستقیم یا soft-money قرار دارد .

[5] مؤسس و بنیان­گذار شبکه پول اعتباری celesiuc؛ بنیاد سلسیوس در حال ساخت یک پلتفرم جدید در رأس بلاکچین غیرمتمرکز است که مجموعه جدیدی از خدمات مالی را برای جمعیت جهانی تحت سرویس فراهم می‌کند.

[6] شرکت خدمات مالی و بانکداری آمریکایی و چندملیتی

[7] وابسته به موسسه (نه فرد)

منبع: cointelegraph

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *