بلاک‌چین و هنر: یک ترکیب منحصر به فرد

مترجم: آنیتا همتی

به نظر می‌رسد بلاک‌چین راهکاری است که وعده‌ی تاثیر قابل توجه بر دنیای هنر را می‌دهد. اما آیا قادر خواهد بود پول هنرمندان را بازگرداند؟

بلاک‌چین دسترسی به امکان حق تکثیر را برای همه فراهم می‌کند. در واقع هم  به هنرمند امکان می‌دهد تا بلافاصله ادعای حق تالیف کند و هم به طور دقیق به آنها نشان می‌دهد که کار آنها کجا مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از بلاک‌چین یک راه‌حل امیدوارکننده برای مبارزه با عدم شفافیت و بازسازی اعتماد در صنعت است. از آنجایی که هنر در دنیا در سال 2015 به تنهایی بیش از 63 میلیارد دلار فروش داشته، انجام معاملات به طور شفاف در محیط دیجیتال به کلکسیونرهای هنری این امکان را می‌دهد تا اطاعات کامل آثار هنریِ خریداری شده‌ی خود را به دست آورند.

همان طور که معاملات ثبت‌شده در بلاک‌چین غیرقابل انکار هستند و با اعتبارسنجی از طریق اجماع به دست می‌آیند، تمام تاریخچه‌ی معاملات یک اثر هنری قابل دسترسی و محفوظ خواهد بود. پس از این فناوری انقلابی، دیگر در زمینه‌ی مسائل مربوط به مبدأ، حق تکثیر و احراز هویت مشکلی وجود نخواهد داشت.

راه‌کارهای تامین بودجه

استفاده از بلاک‌چین به هنرمندان این امکان را می‌دهد تا جریان مالی پروژه‌های خود را هدایت کنند و ببینند که آیا پروژه‌های آنها به گونه‌ای که در شرایط توافق شده – شرایطی که در قراردادهای هوشمند بیان شده است- اجرا می‌شود یا خیر. آنها همچنین می‌توانند قراردادهای blockchainsmart را به عنوان مکانیسم تامین بودجه برای افزایش سرمایه، مورد استفاده قرار دهند.

برای مثال، پلتفرم سرمایه‌گذاری جمعی ِمبتنی بر بلاک‌چین، به نام WeiFund، توسط LeBeau برای تأمین مالی Braid، بخشی از اولین پروژه‌ی هیجان انگیزش مورد استفاده قرار گرفت. WeiFund مشارکت‌کنندگان خود را به سرمایه گذاران تبدیل می کند و اگر فیلم سودآور باشد، بخشی از سود را به آنها می‌دهد.

تبدیل سود سهام به پول نقد

قراردادهای هوشمند که به طور خودکار اجرا می‌شوند، به طور صحیح و بدون تاخیر سود حاصل را براساس سهم افراد تقسیم می‌کنند. این به نفع تمامی افراد درگیر در این سرمایه گذاری است، یعنی بازیگران، کارگردانان، فیلمنامه‌نویسان و طراحان.

علاوه بر این، شفافیت بلاک‌چین تضمین می‌کند که همه بتوانند ببینند چه مقدار از فیلم تولید شده و چند درصد سود به جیب چه کسی می‌رود. همچنین، فیلمسازان می‌توانند با نمایش فیلم‌های خود برای تماشاگران آنلاین، کسب درآمد کنند. این کار توسط Wiper ، یک برنامه‌ی پیام رسانی رمزگذاری شده صورت می‌گیرد که همراه با کیف پول بیت‌کوین در اختیار فیلمسازان قرار گرفته است.

تحلیل و مدیریت داده‌های تحلیلی

بلاک‌چین با کمک تجزیه و تحلیل پیشرفته و کارآمد داده‌ها به هنرمندان کمک می‌کند تا معامله‌گران، توزیع کنندگان و سرمایه‌گذاران جمعی مناسب را برای همکاری‌های خلاقانه جذب کنند.

علاوه بر این، به پیاده‌سازی قراردادهای هوشمند در یک پایگاه داده کمک می‌کند که به حداکثر رساندن ارزش حقوق دیجیتال از طریق ویژگی‌های «مدیریت حقوق دیجیتال (DRM)» منجر خواهد شد.

حفاظت از سرقت هنری

بلاک‌‌چین به هنرمندان امکان می‌دهد تا دارایی‌های خود را با مشتریان از طریق شبکه به طور کاملاً امن مبادله کنند. در واقع بلاک‌چین از سرقت هنری جلوگیری می‌کند. به عنوان مثال، یک استارتاپ در آفریقای جنوبی به نام  Custos Media Technologies، بلاک‌چین بیت‌کوین را برای پیگیری سرقت هنری آثار رسانه‌ای توسعه داده تا تولیدکنندگان محتوای هنری بتوانند نسخه‌های دستکاری شده‌ی تولیدات خود را شناسایی کنند.

نتیجه‌‌گیری

باید صبر کنیم تا ببینیم آیا دنیای هنر مدرن، فناوری بلاک‌چین را می‌پذیرد یا نه. اگرچه در حال حاضر بسیاری از شرکت‌ها با برنامه‌های تجاری مختلف این مفهوم را معرفی کرده‌اند، اما آنها هم هنوز در انتظار تحقق مزایای آن هستند.

تا آنجایی که به هنرمندان مربوط می‌شود، بلاک‌چین به طور قطع برای آنها این امکان را فراهم می‌کند که به جای آنکه در حاشیه‌ی دیگران بمانند بدون آنکه هیچ سودی عایدشان شود، با استفاده از بلاک‌چین در فضای کاری خود سود کافی را کسب کنند.

منبع: themarketmogul

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *