بلاک‌چین می‌تواند مقاومت بازار را کاهش دهد

مترجم: مصطفی رحمتی

یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های بالقوهٔ فناوری دفترکل توزیع‌شده، توانایی حذف موانع و اصطکاک در بازار و امکان ایجاد فرم‌های جدید بازار اطلاعات است. به اشتراک‌گذاری اطلاعات بین عوامل اقتصادی از دفتر کل توزیع‌شده اشکال جدیدی از نوآوری را به وجود خواهد آورد.

این مزیت، در زمینه‌ٔ کمک به SMEها برای دستیابی به رشد اقتصادی از طریق استفادهٔ موثر از نوآوری‌های تکنولوژیکی، توانمندسازی وزرا و مسئولین دولتی را در دستیابی به پیامدهای سیاستگذاری‌ها در پی خواهد داشت.

پیش زمینه

کاهش هزینه‌های SME ها در برخورد با دولت‌های ملی و محلی، چنین کسب‌وکارهایی را برای تحرک آزادانه و بیشتر در بازار با هزینه‌های عملیاتی کمتر قادر می‌سازد. همزمان با این موضوع، توانمندسازی این شرکت‌ها برای ثبت مالکیت‌های معنوی در یک دفترکل توزیع‌شده به جای روش سنتی ثبت اختراع، می‌تواند تعداد کل اختلافات قراردادی را کاهش دهد. اختلافات و مشاجرات قراردادی، حدود 57 درصد دعوی‌های قضایی را تشکیل می‌دهند.

پیشنهاد فناوری دفترکل توزیع‌شده

فناوری دفترکل توزیع‌شده در زمینه‌های مختلف خصوصاً قراردادهای هوشمند و ثبت دارایی کاربرد دارند.  با ثبت دارایی در یک دفترکل توزیع‌شده، همهٔ دارایی‌ها به شکل کارا و اثرگذار، به دارایی هوشمند تبدیل می‌شوند که در نتیجهٔ آن ایجاد اثبات کار قوی و قابل اعتماد از رکوردها برای انواع مختلف خدماتی که از نظر زمانی و مالی برای  SMEها هزینه ایجاد می‌کند، ممکن خواهد بود. برای مثال ثبت حقوق معنوی و حق اختراع‌ها، وصیت‌نامه‌ها، خدمات دفتر اسناد رسمی و داد‌ه‌های سلامت. دفترکل توزیع‌شده هماهنگ‌سازی این نوع خدمات با هم را به شیوه‌ای جدید و واقعا دیجیتالی، مقیاس‌پذیر و کارا ارائه می‌دهد.

دفترکل‌های توزیع‌شده توانایی مدیریت پرداخت‌های کوچک، مبادلات غیرمتمرکز، به دست آوردن و خرج کردن توکن‌ها و هزینه‌های نقل‌وانتقال را در خود دارد، به گونه‌ای که شبکهٔ وب در حال حاضر قادر به انجام این‌گونه موارد نیست. در نتیجه، فناوری دفترکل توزیع‌شده به شکل بالقوه می‌تواند هزینه‌های عملیاتی حوزه‌های قضایی محلی و کسب‌وکارها را از طریق موارد زیر کاهش دهد:

  • صدور مجوز کسب و کار
  • ثبت نام
  • بیمه
  • مدیریت مالیات در بسیاری از سطوح شهری و نظارتی
  • داده‌های مربوط به بازنشستگان

ممکن است دفترکل توزیع‌شده به حذف کامل بعضی از عملکردها کمک کند، چرا که شرکت‌ها قادرند هویتشان را نه فقط به دلیل کسب و کارشان، بلکه به منظور حفظ دارایی‌هایشان ثبت کنند. مهم‌تر از آن، شهروندان قادر خواهند بود که کنترل بیشتری بر دارایی‌های داده‌ای خود مانند داده‌های سلامت داشته باشند، که این داده‌ها به شکل سنتی در اختیار دولت‌ها هستند. این موضوع شهروندان را قادر می‌سازد تا بررسی کنند که آیا داده‌هایشان را به شکل صحیح و موجه مورد دسترسی و استفاده قرار داده‌اند یا خیر. به علاوه، استفاده از دفترکل توزیع‌شده، این امکان را فراهم می‌سازد تا داده‌ها بین اشکال جدید بازارهای اطلاعات یا حتی ابزارهای اطلاعاتی به اشتراک گذاشته شود و به عنوان مثال این امکان هم وجود خواهد داشت تا داده‌های بازنشستگی را نیز بتوان به اشتراک گذاشت.

نتیجه

فناوری بلاک‌چین به کاهش هزینه‌های بنگاه‌های کوچک و متوسط و کاهش هزینه‌های عملیاتی دولت‌های محلی و ملی کمک خواهد کرد. به علاوه، داشتن توانایی اثبات مالکیت قابل اعتماد برای داده‌های دیجیتال مثل حقوق معنوی که در نتیجهٔ آن دعوی‌های قضایی کاهش خواهد یافت و مزیت کلی و اجتماعی را برای جامعه فراهم خواهد کرد.

منبع: blockchaincan

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *