بلاک‌چین می‌تواند مشکل مالیات مضاعف را برطرف کند

مترجم: مصطفی رحمتی

اقتصاد به شکل‌های گوناگونی دسته بندی می‌شود و یکی از انواع دسته بندی‌ها، اقتصاد را به سه دسته تفکیک می‌کند:

 1. اقتصاد سازگار با مالیات،
 2. اقتصاد شبه سازگار با مالیات،
 3. اقتصاد ناسازگار با مالیات یا همان بازار سیاه.

کمبود فناوری ارزش افزوده در هر سه دسته به دلایل گوناگون وجود دارد و بعضی از این دلایل عبارتند از ورشکستگی در کسب‌وکار، استفاده خلاقانه از قوانین بین‌المللی برای ایجاد شرکت با هدف دورزدن مالیات‌ها یا به بیان ساده همان کاغذبازی و سناریوی مطلق نقدینگی. کاهش سالانه درآمد فناوری ارزش افزوده در اتحادیه اروپا بین 151 تا 193 میلیارد یورو تخمین زده شده است. فناوری دفترکل توزیع‌شده، هم ویژگی‌های رشد نمایی و هم توانایی بالقوه‎ اجرای تراکنش‌های با شفافیت بسیار بالا را دارد. انگلستان می‌تواند در پشتیبانی و توسعه این فناوری، پروتکل فرایند و راه حل‌های پیاده‌سازی فناوری دفترکل توزیع‌شده نقش محوری را بازی کند و کمبودهای فناوری ارزش افزوده اتحادیه اروپا را کاهش دهد.

پیش زمینه

قانون مور، چند سال قبل به شکل صحیحی رشد نمایی تراکم پردازش محاسبات دیجیتال را پیش‌بینی کرده بود. در واقع، فناوری اطلاعات به شکل نمایی از قرن 18 میلادی در حال رشد بوده است، و با توجه به پیش‌بینی‌های جاری نیز مشخص می‌شود که چنین روندی در قرن 21 نیز ادامه خواهد یافت. فناوری‌های اطلاعات خود سازنده هستند چرا که به کشف ناشناخته‌های طبیعت از طریق اکتشافات علمی کمک می کنند. این موضوع به نوبه خود ما را در توسعه سریع‌تر و مقرون به صرفه‌تر فناوری‌ها قادر می‌سازد، و بنابراین رازهای طبیعت کشف می‌شود و ترکیبی از ظرفیت‌های فناورانه را به دست می‌دهد.

فناوری‌های اطلاعات بسیاری زیادی در دسترس هستند که می‌توانند کمبودهای فناوری ارزش افزوده را کاهش دهند. مثل یادگیری ماشین، ابر کامپیوترهای دیجیتال، محاسبات کوانتومی آنالوگ و فناوری دفترکل توزیع‌شده. چالش کلیدی، پیاده‌سازی است و دولت‌ها در به کارگیری این فناوری‌ها نسبت به مجرمان با سرعت بیشتری عمل می‌کنند.

پیشنهاد فناوری دفترکل توزیع‌شده

توسعه تمامی استانداردها و پروتکل‌های فناوری ارزش افزوده در سراسر اروپا، امکان پیاده‌سازی فناوری دفترکل توزیع‌شده را در تمام اروپا امکان‌پذیر می‌سازد. خوانش لحظه‌ای تراکنش‌های ارزش افزوده اتحادیه اروپا با دستگاه‌های یادگیری ماشین، نسبت به روش‌های حسابرسی کنونی تراکنش‌های اشتباه را بهتر و با دقت بیشتر تشخیص می‌دهد. افزایش شفافیت و امکان پیگیری برای نهادها، شامل ارائه دهندگان راهکارهای پرداخت، بانک‌ها و دیگر موسسات مالی، اختفای اقتصاد بازار سیاه را مشکل‌تر می‌نماید.

نتایج

 • کاهش بار مدیریتی ناشی از جمع‌آوری و پرداخت مالیات ارزش افزوده که بر دوش شرکت‌ها و دیگر سازمان‌هاست
 • افزایش شفافیت لحظه‌ای تمامی تراکنش‌های یک اقتصاد
 • ایجاد فرصت برای ارزیابی دقیق‌تر ریسک اعتبار و کاهش تلفات ناشی از ورشکستگی
 • ارائه اطلاعات به وام دهندگانی که به بنگاه‌های کوچک و متوسط پیشنهادهای تامین مالی ارائه می‌دهند.
 • کاربردی‌سازی و اجرای قراردادهای هوشمند بین خزانه‌ها و سطح بلوغ تجاری
 • گرد هم آوردن ارائه‌دهندگان خدمات پرداخت در زمان کم، زیرا ورودی داده‌های آنها بایستی شفافیت را در پرداخت‌های توافقی تضمین کند.
 • ضروری است کارگزاران دولت قادر به استفاده از فناوری دفترکل توزیع شده برای جمع‌آوری مالیات باشند.
 • کاربران نهایی و صاحبان کسب‌وکارهای کوچک لازم است نحوه استفاده از فناوری دفترکل توزیع شده را بدانند تا مدیریت مالیات‌ها کاراتر شود.

منبع: blockchaincan

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *