بلاک‌چین می‌تواند توانایی وسایل نقلیه خودران را افزایش دهد

مترجم: آنیتا همتی

پیش زمینه

فناوری‌های مستقل و خودمختار به سرعت در حال محقق شدن هستند. در این میان اخیرا تمرکز بر روی فناوری ماشین‌های بدون سرنشین است.

از آنجایی که خانه‌های هوشمند – خانه‌ای که در آن فناوری، همه لوازم را به هم متصل می‌کند – یک بار بسیار مورد توجه قرار گرفته، اکنون این کانون توجه، امکان آزمودن روش‌های این فناوری را برای خودروهای خودران فراهم کرده است. این ایده‌ که این فناوری می‌تواند خودروها را برای تجربه‌ بدون راننده رانده شدن، متصل کند، قطعا برای بعضی‌ها جذاب است.

فناوری بلاک‌چین که یکباره به وسیله وسایل نقلیه خودکار توسعه یافته و یکپارچه شده، می‌تواند به ماشین‌ها اجازه دهد خودشان به تنهایی پارک کنند، سوخت‌گیری کنند، دوباره شارژ شوند و حتی هزینه خدمات را نیز پرداخت کنند.

بلاک‌چین چیست؟

بلاک‌چین یک فناوری دفترکل است که امکان ایجاد معاملات در یک شبکه تجاری و ثبت تغییرناپذیر جزئیات را فراهم می‌کند. به این معنی که هر گونه داده‌ ذخیره شده نمیتواند مورد سوء استفاده قرار گیرد و ویرایش یا پاک شود.

مهم‌ترین ویژگی‌های بلاک‌چین:

 1. فناوری بلاک‌چین امنیت اطلاعات شما را حفظمی‌کند.

فقط طرفین تأیید شده می‌توانند فایل‌های موجود در دفترکل را ببینند. یک مزیت این کار این است که در صورت نیاز می‌توان دادن دسترسیِ مشاهده‌ دفترکل به یک همکار دیگر را کنترل کرد.

 1. معاملات همیشه برای اقدامات امنیتی رمزگذاریمی‌شوند

همه‌ شرکا سند امنیتی جداگانه‌ای دریافت می‌کنند که به کمک آن می‌توانند رمز فایل‌های داده را بشکنند. هیچ کس به جز ذینفعان مجاز و صاحبان فایل نمی‌تواند هر زمان به داده‌ها دسترسی داشته باشد.

 1. دفترکل غیر قابل تردید است

تمام طرف‌ها در دفترکل موافقند که سند ذخیره شده صحیح است، این اتفاق ناهماهنگی‌ها و اختلافات را کاهش می دهد، زیرا فایل ها قابل تغییر نیستند. این دفترکل، نهایی است و تمام طرفینِ مجاز آن را کامل می‌کنند.

 1. این دفترکل بین تمام سهامداران توزیعمی‌شودو هر همراه، مجوز دسترسی به یک کپی را کسب می‌کند. در نتیجه‌ این کار شفافیت و همکاری بین تمام اعضا بیشتر می‌شود.

مزایای بلاک‌چین

 • بهبود شفافیت
 • کاهش هزینه منابع و کاهش زمان در حل و فصل اختلافات
 • کم بودن زمان لازم برای توافق به دلیل دراختیار داشتن اسناد دقیق و شفاف نزد تمام طرفین
 • بلاک‌چین اعتماد و همکاری بین شرکای کسب و کار و شبکه را افزایش می‌دهد
 • ایجاد فرصت برای ارزیابی وضعیت ریسک اعتباری(credit risk)
 • داده‌ها را در صورت لزوم برای وام دهندگان اعتباری ارائه می‌دهد
 • کاهش میزان کار اداری برای شرکت‌ها

بلاک‌چین دارای گزینه‌های متنوعی برای بهبود امنیت و محافظت از فایل های داده است. همچنین می‌تواند اطلاعات مورد نیاز برای ایجاد وسایل نقلیه مستقل را جمع آوری کند.

برای شروع، تحقیق بر روی سفرهای انجام شده، ابزاری است که باعث ساده‌تر شدن رانندگیِ اشتراکی و ایجاد گزینه‌های بیمه جدید برای مشتریانی می‌شود که می‌خواهند در بیمه خود صرفه جویی کنند.

چگونه صنعت خودرو از بلاک‌چین بهره می‌برد؟

یک سیستم مبتنی بر بلاک‌چین، تولید کنندگان و مراکز خدمات را قادر می‌سازد تا مبدا قطعات جایگزین خودرو را شناسایی کنند. برخی از تولیدکنندگان نگران هستند که گاراژها قطعات جایگزین تقلبی به آنها بدهند. بلاک‌چین سوابق دقیقی از قطعات جایگزین نگه می‌دارد، اگر تولیدکنندگان در تصادفات ناشی از نقص قطعات جعلی مسئول شناخته شوند این سوابق، آسیبی که به اعتبار آنها می‌رسد را کاهش می‌دهد.

ادارات خدمات فروش و امور مالی می‌تواند با ذخیره سازی سوابق صاحبان وسیله نقلیه با استفاده از فناوری بلاک‌چین، زمان واقعی مصرف وسیله نقیله و استهلاک آن را دریابند تا بتوانند شایستگی صدور ضمانت نامه را تشخیص دهند.

کاربردهای زیادی برای فناوری بلاک‌چین وجود دارد و صاحبان کسب و کار و وسایل نقلیه خودرو نیز می‌توانند از این فناوری در تمام بخش‌های زندگی روزمره بهره‌مند شوند.

منبع: blockchaincan

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *