بلاک‌چین می‌تواند به مکانیزه کردن فعالیت‌های شرکت‌ها کمک کند

مترجم: آنیتا همتی

شرکت‌ها باید حساب‌های سالیانه‌ی خود را در قالبی ساختاریافته ارائه دهند، اما به طور معمول هر آگهیِ شرکت که ممکن است توسط سرمایه‌گذاران یا نمایندگان آن‌ها مورد استفاده قرار گیرد (و به عنوان بخشی از فعالیت‌های شرکت‌ها شناخته می‌شود) به صورت متن بدون ساختار و یا در قالب PDF منتشر می‌شوند. کسانی که به اطلاعات متکی هستند باید قبل از هر اقدامی این اطلاعات را بخوانند و تفسیر کنند. بیش از 90 درصد از فعالیت‌ شرکت‌ها ابتدا توسط ارائه‌دهندگان و فروشندگان داده توزیع می‌شود و سپس توسط شخصی مانند متولی یا مدیر مالی به نمایندگی از سرمایه‌گذاران پردازش می‌شود. اطلاعات به صورت دستی از اصل آن برداشت شده، تفسیر می‌شود و مجددا توسط ارائه‌دهندگان عرضه می‌شود. طی این روند، کم بودن میزان اتوماسیون و انجام کارها به صورت دستی و توسط نیروی انسانی، اشتباهات مکرر و فرایند بسیار ناکارآمدی را رقم می‌زند. طبق برآورد انجام‌شده، هزینه‌ی جهانیِ این فعالیت‌ها در شرکت‌های بزرگ تا 10 میلیارد دلار در سال تخمین زده می‌شود. متولیان امور اغلب مشتریان را برای اجرای نادرست یا ناقصِ دستورالعمل‌ها بازخواست می‌کنند. فناوری بلاک‌چین می‌تواند این روند را کارآمدتر کند. فعالیت‌های شرکت‌ها اطلاعات قراردادها و ارزشی را ارائه می‌دهد که در اصل می‌تواند به طور مستقیم بین پرداخت‌کنندگان و دریافت‌کنندگان بدون نیاز به واسطه منتقل شود، به این شرط که طرفین بتوانند به داده‌های منبع اعتماد کنند و تجربه‌‌ی لازم را براساس اطلاعاتی که دریافت می کنند، به دست آورند.

فناوری بلاک‌چین چه کمکی می‌کند؟

اگر بلاک‌چین با یک برنامه‌ی کاربردی ترکیب شود تا اعلانات شرکت را در قالبی ساختاریافته ضبط و ذخیره کند، می‌تواند برای اطمینان از این که داده‌ها از منبع مورد تایید آمده و تاریخ آن همان تاریخی است که داده فرستاده شده، مورد استفاده قرار گیرد. این را می توان برای اجرای دستورالعمل‌ها در طرف مقابل نیز انجام داد. یک دفترکل توزیع‌شده بر اساس چنین بلاک‌چینی، به طرفین قرارداد این اطمینان را می‌دهد که در هر نقطه از این فرآیند، اطلاعات آن‌ها دقیق، به روز و از لحظه‌ای که انتشار می‌یابد، بدون تغییر است. در واقع، بلاک‌چین می‌تواند همه‌ی واسطه‌های بین صادرکننده و مدیر مالی را از بین برده و صحت و به موقع بودن اطلاعات را تضمین کند.

سوال مهم این است که آیا می‌توان این امور را در یک روش کاملاً غیرمتمرکز سازماندهی کرد؟ اطلاعات فعالیت‌های شرکتی متفاوت از اطلاعات قراردادی ساده (مانند پول دست به دست شده) است، زیرا سرمایه‌گذاران و سهامداران اغلب به استفاده از واسطه‌هایی با دانش تخصصی نیازدارند تا از طرف آنها اقدام کنند.

این واسطه‌ها ممکن است لازم بدانند قبل از انتقال داده‌ها آنها را اصلاح کنند یا به آن چیزی بیفزایند بنابراین اقدامات اصلی ممکن است از طریق اطلاعیه‌های بعدی که جایگزین می‌شوند، تغییر کند. منبع این داده‌های اصلاح شده ممکن است به سرعت تغییر کند زیرا ارائه‌دهندگان داده آن را با مشتریان به اشتراک می‌گذارند یا آن را در کنار دیگر داده‌ها قرار می‌دهند. این روند، کار مکانیزه کردن را سخت می‌کند.

در حال حاضر فناوری بلاک‌چین قادر به مدیریت این تغییرات مداوم بسته‌های داده نیست. فناوری بلاک‌چینِ بیت‌کوین می‌تواند حدود 20،000 تراکنش در ساعت انجام دهد؛ همچنین تأیید شدن قابلیت اعتماد یک تراکنش گاهی بیش از یک ساعت تاخیر در پی دارد. این امر در فرآیندهای شرکتی که موعدهای انجام مشخصی دارند، بسیار ناراحت کننده است و از آنجایی که نمی‌توان اتمام این فرایندها را تا زمان نامعلومی باز گذاشت، در حال حاضر کاربرد بلاک‌چین در این بخش از فعالیت‌های شرکتی ارزش افزوده‌ای در بر نخواهد داشت.

منبع: blockchaincan

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *