بلاکچین می‌تواند دارایی‌های فیزیکی را ثبت کند

مترجم: نگار درزی

با پیشرفت فناوری بلاک­چین، تمرکز توسعه از کنترل انحصاری ارزهای رمز پایه شروع به تغییر مسیر در جهت استفاده از دفترکل عمومی برای ثبت دارایی­‌های فیزیکی نموده است. این تغییر در نیمه دوم سال 2013 اتفاق افتاد و منادی سرآغازی بود که آن­ را “ بلاکچین “2.0 نامیدند.

تایید موجودیت و مالکیت اسناد امضا شده، نقش مهمی را در بسیاری از فرآیندهای مالی و حقوقی ایفا می‌کند. چالش مدل‌­های اعتبارسنجی سنتی اسناد، اتکا آنها بر سیستم‌های قدرت مرکزی جهت ذخیره و اعتباردهی است که این سیستم‌ها ریسک‌های متعددی در زمینه‌های انتقال، ریسک قانون­ شکنی و همچنین ریسک تخریب ایجاد می‌­نماید.

 فناوری بلاک­چین برای اثبات موجودیت و مالکیت اسناد حقوقی، یک مدل جایگزین ارائه می‌کند. به وسیله اهرم (مالی) بلاکچین، یک کاربر می‌تواند به سادگی امضا را ذخیره­ سازی نموده و برچسب زمانی مرتبط با یک سند را در بلاکچین ذخیره و آن را در هر نقطه‌­ای به واسطه مکانیسم منطقه‌ای بلاکچین تایید نماید. به منظور ثبت مالکیت یک دارایی، یک تراکنش با عطف به دارایی فیزیکی، ایجاد می‌شود. این اطلاعات در یک رکورد[1] بلاک­چین ذخیره می‌­شود، که تقریبا حاوی 40 بایت داده بوده و می‌تواند مرتبط با تمام اقسام کالاها یا خدمات باشد. از آن پس صاحب کلید خصوصی آن رکورد عمومی، به عنوان مالک آن دارایی شناخته می­‌شود.

مطالعه موردی: Factom

پروژه بلند پروازانه بلاک­چین 2.0، توسط تیم Factom در حال توسعه است. آنها در حال کار بر روی سیستمی هستند که امنیت و اعتبار سندیت رکوردها، مدارک و سایر داده‌­های مهم را تأمین می‌کند. سیستم Factom در نهایت شامل یک ساختار معماری چهار لایه است تا هم زنجیره اطلاعات را تأیید و هم تأمین امنیت اطلاعات موجود در هر زنجیره بلوک را میسر نماید.

این سیستم دارای کاربردهای بسیار متنوعی است؛ همانند ایجاد زنجیره­‌های حسابرسی بی­ طرف[2]، حفظ رکوردهای شخصی حساس، داده­‌های پزشکی و شرکتی، مدیریت هویت به عنوان یک راهکار KYC [3].

Factom تاکنون مبلغ 1.7 میلیون دلار به بودجه دوره الف (سریA)[4] اختصاص داده است و در حال حاضر ارزشی معادل 11 میلیون دلار دارد. پاول اسنو (Paul Snow)، یکی از بنیانگذاران Factom ، در مصاحبه‌­ای اظهار داشت که این سازمان در حال ساخت یک شبکه از نودها[5] مبتنی بر زیرساخت است که بتواند حجم بالای معاملات را مدیریت کند. همچنین معماری این شبکه شامل فول نودهایی که قادر به تکثیر تمام داده‌ها هستند و نیز نودهای جزئی که تنها داده‎‌های مورد نیاز در یک زنجیره خاص را تکثیر می‌کند.

اولین مورد به کارگیری آن، روش نوین در ثبت مالکیت زمین توسط دولت هندوراس بوده است، کشوری که دارای سابقه سوء استفاده از حقوق مالکیت زمین است. در این کشور فساد و سوءمدیریت منجر به بروز اختلافاتی در حوزه حقوق مالکیت شده، که دهه‌­ها ادامه داشته است. Factom امیدوار است که این سیستم ساده برای ثبت و ذخیره حق مالکیت، ابتدا در کشورهایی که ثبت اسناد دولتی در آن­ها از بین رفته یا به­ گون‌ه­ای فاقد آن هستند، به موفقیت­ دست یابد. اگر اجرای این راهکار موفقیت آمیز باشد، می‌تواند به سایر نقاط جهان گسترش یابد.

[1] یک شرکت ممکن است اطلاعات مربوط به هر کارمندی را در رکوردی جداگانه ذخیره کند. هر رکورد دارای چندین فیلد است

[2]   عدم سوگیری مثبت (اعتماد) در حسابرسی است.

[3] اقدامات شناسایی اولیه مشتری، Know your customer

[4] اولین دوره تامین مالی نهادهای کسب و کار که پس از تأمین مالی (تأیید ایده) پرداخت می­‌شود.

[5] به هر کامپیوتر متصل به شبکه بلاک چین node یا گره گفته می‌شود. گره‌ها وظیفه تایید و بررسی و محاسبات تراکنش‌ها را دارند.

منبع: blockchaincan

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *