بلاکچین در خدمات پزشکی منافع بیماران و بیشتر از آن دانشگاه شریف آزمایشگاه بلاکچین ایران خدمات بهداشتی و درمانی اتریوم

بلاکچین در خدمات پزشکی: منافع بیماران و بیشتر از آن – قسمت دوم

مترجم: مریم لطانی

بررسی امنیت در حوزه بهداشت و درمان

در سیستم فعلی، امنیت و اعتماد شایع‌ترین نگرانی‌هایی هستند که کسب‌وکارها در به اشتراک‌گذاری اطلاعات بین افراد دارند. اطلاعات از هر نقطه‌ای در مسیر ارتباطی می‌توانند وارد شوند و این مقوله، ضرورت وجود اعتماد را به خصوص در حوزه بهداشت و درمان پررنگ‌تر ساخته است. نگرانی دیگری که وجود دارد این است که مراجع مختلف نسخه‌های متفاوتی از رکورد اطلاعاتی یک بیمار را نگهداری می‌کنند که معتبر نیستند و این منجر به خطاهای مختلف، عدم هماهنگی و نقصان خواهد شد. با وجود گزارش‌های مربوط به نقص‌های امنیتی، جاسوسی اطلاعات شخصی و تهدیدات دائمی هک، نگرانی‌های مقامات حوزه بهداشت و درمان تعجب‌آور نیست.

از آنجایی‌که بلاکچین به دلیل رمزنگاری ایمن بوده و داده‌های موجود در آن تنها از طریق امضای دیجیتال، که منحصر به هر فرد می‌باشد، قابل دسترس است، می‌تواند جوابگوی بسیاری از این نگرانی‌ها باشند.

مقیاس‌گذاری بلاکچین در خدمات درمانی

صنعت بهداشت و درمان درآستانه اختلال در زیرساختهای دیجیتال خود می‌باشد. سیستم فعلی به طور کامل از امنیت و تعاملی که به طور ذاتی لازمه سیستم می‌باشد، پشتیبانی نمی‌کند. قابلیت انتقال داده‌ها و تعامل بین رکوردهای سیستم یک ضرورت برای بهره‌وری حداکثری از داده‌های پزشکی هستند.

با ظهور دستگاه‌های پوشیدنی، متعدد و جدید IoT، که با جریان داده‌های خود در اتصال هستند، نیازمند امنیت بیشتر و قابلیت دسترسی بهتر برای متخصصان این حوزه هستیم. با استفاده از فناوری بلاکچین و قابلیت‌های تعاملی، یکپارچگی، امنیت و انتقال داده‌های آن می‌توان این چالش‌ها را به حداقل رساند.

منبع: IBM

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *