بلاکچین، بهترین اختراع بشر از زمان شکل‌گیری صنعت بازی تا به حال دانشگاه شریف آزمایشگاه بلاکچین ایران بیتکوین

بلاکچین، بهترین اختراع بشر از زمان شکل‌گیری صنعت بازی تا به حال – قسمت دوم

مترجم: آرامه بندری

 باید توجه داشت که توکن‌های توزیع شده در حین بازی می‌توانند از قابلیت غیر قابل تغییر بودن و مانا بودن رکوردها استفاده کنند. این دقیقا مشکل کلاهبرداری و از بین رفتن دارایی‌های گیمرها را حل می‌کند. زیرا پیش از این ممکن بود واسطه‌ها دارایی را به چندین نفر به صورت همزمان بفروشند. همچنین در چنین بازاری تبادل توکن‌ها در بستر بازار بدون هیچ واسطه میانه صورت خواهد گرفت.

توکن می‌تواند آیتم خاصی را در هر یک از بازی‌ها شامل شود و هر توکن در بستر «DMarket» قابلیت نقد شدن و یا تبدیل به سایر ارزها را داشته باشد. همزمان با این که سفارشی برای تبادل مطرح می‌شود، سیستم قراردادهای هوشمند برای شناسایی مقصد، ارسال توکن و تایید انتقال مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین چنین فرایندی با استفاده از نرم‌افزار دیگری که وظیفه ردیابی و شناسایی مالکان در بازی‌های مختلف را بر عهده دارد، انجام می‌شود.

بر اساس «White Paper» این پروژه به منظور انجام عملیات تجاری در سیستم، کاربر مدرک شناسایی را ارائه می‌نماید و وارد بازی می‌شود. پس از آن سیستم به صورت خودکار از آیتم‌های درون هر بازی کاربر نسخه‌برداری می‌کند و به منظور انجام تبادلات رکوردی را ذخیره می‌کند. همچنین نرم‌افزار دیگری با استفاده از مدرک شناسایی کاربر وظیفه ردیابی تبادلات و به هنگام ساختن رکوردهای خود با سیستم پیشین را خواهد داشت. آیتم‌های قابل مبادله نیز در هر لحظه با بازار و حساب کاربری کاربران به روز و یکسان می‌شود تا فرایند تبادلات در بازار روی دهد.

«DMarket» دنیای جدیدی را برای گیمرها شکل داده تا آنها بتوانند تلاش‌ها و زمان صرف‌کرده خود در بازی‌ها را به پول تبدیل کنند. این روش تنوع‌طلبی و تجربه کردن بیشتر بازی‌ها توسط گیمرها منجر می‌شود چرا که آنها در هر لحظه می‌توانند دارایی‌های خود را در بازار به ارزش دیگری تبدیل کنند و به سراغ تجربه دیگری روند.

کسب درآمد از بازی و ایجاد بسترهای مبتنی بر «Gamification»

صنعت بازی از دهه 1970 و بازی کلاسیک «پانگ» به عنوان نسل اول بازی‌های دیجیتال فاصله زیادی گرفته است. امروزه به هیچ وجه کمبود بازی‌های جذاب احساس نمی‌شود و با وجود طیف وسیعی از بازی‌ها، درآمدزایی مناسب از بازی‌ها برای توسعه‌دهندگان و توزیع‌کنندگان بازی‌ها امری پیچیده و سخت است. اما فناوری بلاکچین می‌تواند به سرعت توسعه‌دهندگان و توزیع‌کنندگان بازی را به منابع درآمدی متصل کند؛ این فناوری می‌تواند واسطه‌ها و فرایندهای بروکراتیک درآمدزایی بازی‌ها را از بین ببرد و در چنین شرایطی از وقفه‌های زمانی و همچنین هزینه‌های بسیاری جلوگیری می‌شود.

«Enjin» بستری است که با هدف ایجاد انجمن گیمرها در سال 2009 شکل گرفت. این بستر در حال ایجاد زیست‌بومی مبتنی بر فناوری بلاکچین است تا توسعه‌دهندگان بازی‌ها بتوانند با ابزاری گوناگون به سرعت از بازی تولید شده خود کسب درآمد کنند. برنامه‌های درآمدزایی توسعه‌دهندگان می‌توانند سبب کسب سود و منفعت برای گیمرها و رهبران انجمن شود.

زیست بوم «Enjin» شباهت زیادی به بازار «DMarket» دارد. در این زیست‌بوم به وسیله توزیع توکن‌های بازی‌ها، کاربران مستقیما می‌توانند آیتم‌های داخل بازی خریداری کنند. اما فرایند توزیع توکن در «Enjin» با سایر بسترها و بازارها به کلی متفاوت است.

در «Enjin» توسعه‌دهندگان بازی‌ها می‌توانند با پشتوانه سکه‌های درون شبکه «ENJ» به توزیع ارز و یا کالاهای مجازی بپردازند. این ارزها و کالاها با قراردادهای هوشمند همراه هستند. این ارزها و کالاها می‌توانند در خارج از بازی‌ها نیز مبادله شوند و کاربر در صورت نیاز می‌تواند ارز یا کالاها را به سکه‌های درون شبکه «ENJ» تبدیل کند. چنین روشی جریان سکه‌ها را در درون شبکه تضمین می‌نماید.

آیتم‌های شامل توکن به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا به سادگی کسب درآمد کنند. این ارزها دارای ارزش مادی هستند و می‌توانند همانند ارزهایی چون «EtherDelta» و تحت نام «ERC20» مبادله شوند.

توسعه‌دهندگان و رهبران انجمن‌ها می‌توانند با ایجاد بازه‌های زمانی محدود و کالاهای اشتراک محور بتوانند مشارکت دیگران را برای مدتی محدود به دست آورند. برای مثال پرداخت مبلغی برای اشتراک در بازه زمانی محدود برای امتیازدهی و یا بهره مندی از کالاهای خاص در مدت زمان مشترکین و همچنین مشارکت کاربران در امتیازدهی می‌تواند به عنوان مشوقی در بستر آنلاین باشد.

همچنین «Enjin» کلیه امکانات مورد نیاز مانند درگاه پرداخت توزیع شده را در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد. از سوی دیگر توسعه‌دهندگان اجازه تولید ارزش‌های رمزنگاری شده و سکه‌های بستر «Enjin» را خواهند داشت و ویژگی‌های کاربردی دیگری مانند کارت، صورت حساب‌های آنلاین، استرداد پول و ارزش و ارسال پیام از طریق ایمیل و پیامک را برای توسعه‌دهندگان در نظر گرفته است.

منبع: cointelegraph

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *