بلاکچین، بهترین اختراع بشر از زمان شکل‌گیری صنعت بازی تا به حال دانشگاه شریف آزمایشگاه بلاکچین ایران بیتکوین

بلاکچین، بهترین اختراع بشر از زمان شکل‌گیری صنعت بازی تا به حال – قسمت اول

مترجم: آرامه بندری

اگر تا به حال به سایت‌های قیمت‌گذاری ارزهای دیجیتال مانند «CryptoCompare» و «CoinMarketcap» سر زده باشید، حتما با صدها ارز دیجیتال مواجه شده‌اید. همان‌گونه که مشخص است تمامی این ارزها به عنوان جایگزینی برای سیستم‌های مالی و جایگزین پول‌های رایج نیستند.

البته در بین ارزهای دیجیتال رایج ارزهایی وجود دارند که ویژگی‌های خاصی دارند. ارزهایی مانند اتریوم و ویژگی قراردادهای هوشمند آن در کنار ارزی مانند «Tether» که صرفا برای تبدیل ارز دیجیتال به دلار استفاده می‌شود.

اما ارزهای رمزنگاری شده هر یک می‌توانند کارکردهای گوناگونی بسته به پلتفرمی که در آن به کار گرفته شده‌اند داشته باشند.

برخی از پروژه‌های مبتنی بر بلاکچین با هدف ایجاد بازاری خاص و انقلابی، سکه‌ها یا ارزهایی را تولید کرده‌اند. این سکه‌ها بیشتر با عنوان «توکن» نیز خوانده می‌شوند. توکن‌ها و فناوری بلاکچین در حوزه‌های مختلفی مورد استفاده قرار گرفته‌اند؛ بسته به نوع استفاده، این فناوری نوین تاثیراتی نیز در ساختار حوزه‌های گوناگون داشته است. صنعت بازی‌های آنلاین یکی از حوزه‌هایی است که به شدت تحت تاثیر فناوری بلاکچین است.

فقط گیمرها، به عنوان کاربران صنعت بازی آنلاین، و جوامع آنها از توکن‌ها تاثیر نمی‌پذیرند و می‌توان چنین بیان کرد که فناوری بلاکچین می‌تواند ویژگی‌های جدیدی به بازی‌ها، گیمرها، و طرفداران آنها بیفزاید. در حقیقت از این پس تمامی اجزای صنعت بازی‌های آنلاین می‌توانند در بستری خاص با یکدیگر در ارتباط باشند و حتی رقابت کنند. همچنین مشارکت آنها می‌تواند به ایجاد بستری برای مذاکرات مستقیم بین اجزای این صنعت 109 میلیارد دلاری منجر شود.

اعطای توکن به عنوان پول داخل بازی و ویژگی‌های آن

اگر شما یک گیمر باشید احتمالا با احساس خوشایند به دست آوردن آیتم‌های داخل بازی یا داشتن مقدار زیاد پول‌های داخل بازی آشنا هستید. گیمرها ساعت‌ها زندگی خود را صرف به دست آوردن جوایز داخل بازی می‌کنند ولی این که گیمرها بتوانند ساعت‌های صرف شده را با کسب درآمد همراه کنند می‌تواند تجربه‌ای بی‌نظیر برای آنها باشد.

اما تعادل کافی در صنعت بازی بر اساس نوع دستاوردهای گیمرها با زندگی واقعی وجود ندارد؛ چرا که دستاورد آنها از ساعت‌ها بازی تنها زمانی ارزشمند است که اصولا بازی به حیات خویش ادامه دهد و همچنین بازی بتواند مخاطبان خود را حفظ کند. این بدان معناست که دارایی گیمرها کاملا وابسته به نوع مدیریت بازی‌ها به عنوان کسب‌وکار است و ممکن است دارایی گیمرها با تصمیم یک مسئول به کلی نابود شود.

تمایل به تغییر سرنوشت مغشوش دستاوردهای گیمرها با شکل‌گیری بازارهای ثانویه‌ای برای استفاده آنها از دارایی‌های خود شکل گرفت. تبادل و تجارت گیمرها در بازارها و همچنین تبدیل پول آنها به ارزهای رایج، دستاورد بازارهای ثانویه است. البته چنین بازارهایی مشکلات بسیاری نیز دارند. برای نمونه کلاهبرداری‌های انجام شده و همچنین نوسان قیمت‌ها سبب شده تا گیمرها در سال‌های گذشته اعتماد کمتری به چنین بسترهایی داشته باشند.

فناوری بلاکچین می‌تواند به سادگی چنین چالش‎هایی را رفع کند. در حقیقت این فناوری و ایجاد ارزهای ویژه می‌تواند به صورت دارایی قابل مبادله و ارزشمند تبدیل شود؛ دارایی که می‌تواند در لحظه به هر نوع از ارزهای رایج نیز تبدیل شود.

بهتر است تا برای مرور چند بستر و استارتاپ در این حوزه از «Spells of Genesis» آغاز کنیم. این بازی، یک ورق بازی آنلاین است که از زیرساخت بلاکچین برای روایت داستان و همچنین زیرساخت‌های خود بهره برده است. بر اساس تخصیص توکن به کارت‌های قابل مبادله در این بازی، کارت‌ها ارزش مشخصی به دست آورده‌اند و توکن‌ها در بستر بلاکچین توزیع شده‌اند. از اولین روز رونمایی از این بازی، این بازی با ساختار مبتنی بر بلاکچین توسعه یافته و بر همین اساس کیف پول مجازی کاربران با ساختار بازی یکپارچه شده است. در حقیقت با یکپارچه شدن کیف پول مجازی کاربران ردیابی خودکار تراکنش‌ها و بررسی مالکیت کارت‌ها نیز آسان شده اشت.

بازی «Spells of Genesis» به وسیله بنیادهای بسیاری حمایت می‌شود و توکن‌های توزیع شده آن می‌تواند کارکرد خرید آیتم‌های داخل بازی را داشته باشد. از سوی دیگر پروژه‌هایی مانند «DMarket» در این عرصه پا را یک قدم فراتر نهاده و تلاش دارد تا ساز و کار مشابهی برای بسیاری از بازی‌های موجود و دارایی‌های گیمرها ایجاد کند.

«DMarket» در حال ساخت بازاری غیر متمرکز و توزیع شده است تا بتوان با استفاده از فناوری بلاکچین و قراردادهای هوشمند دارایی‌های داخل بازی گیمرها را تبادل نمود. اما چنین بازاری چگونه کار می‌کند؟

منبع: cointelegraph

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *