با بسته شدن پلتفرم‌های معاملاتی چینی تا پایان اکتبر چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

مترجم: مریم معصومی راد

 

دو پلتفرم بزرگ معاملاتی بیت‌کوین در چین، OKCoin و Huobi تا پایان ماه اکتبر از دولت چین مجوز فعالیت دریافت کرده‌اند. پس از خاتمه‌ی فعالیت این دو پلتفرم در ماه اکتبر، بازار معاملات بیت‌کوین در چین به طور کامل متوقف خواهد شد.

مدت زمان تعلیق فعالیت مشخص نیست

این موضوع که تعلیق فعالیت‌های پلتفرم‌های معاملاتی ارزهای رمزنگاری‌شده در چین دائمی است یا موقتی، هنوز مشخص نیست. گزارش‌های بسیاری از منابع موثق از جمله Wall Street Journal حاکی از آن است که دولت چین علاوه بر محدود کردن فعالیت‌های معاملاتی ارزهای رمزنگاری‌شده، به طور خاص در حال بررسی احتمال محدود کردن استفاده از بیت‌کوین است.

هوانگ ژِن (Huang Zhen)، محقق سابق بانک مرکزی چین (PBoC)، اخیراً در گزارشی مدعی شده که ارزهای رمزنگاری‌شده برای بانک مرکزی چین و ساختارهای بانکی این کشور تهدید محسوب می‌شوند. وی حتی از این حد نیز فراتر رفت و اعلام کرد که چین باید ارز دیجیتال خود را منتشر کند.

وی اظهار داشت: «ارزهای رمزنگاری‌شده و سایر ارزهای مجازی، حق دولت را در انتشار ارز ملی به چالش می‌کشند. چین درک روشنی از انواع ارزهای دیجیتال دارد. بانک مرکزی یک گروه تحقیقاتی و موسسه‌ی پژوهشی در زمینه‌ی پول دیجیتال تأسیس کرده تا دیجیتال کردن پول ملی را مورد بررسی قرار دهند. ما انتظار داریم که پس از طی شدن این مرحله از نظارت بر بازار پول، با کمک بانک مرکزی چین ارز دیجیتال ملی خود را به بازار عرضه کنیم تا رهبری چین در توسعه‌ی بازار مالی دنیا حفظ شود.»

ارز واقعی دیجیتال؟

متأسفانه ژِن و سایر اعضای دولت چین هنوز متوجه نشده‌اند که مزیت‌های بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال ناشی از ماهیت غیرمتمرکز آنهاست. بدون تمرکززدایی، بیت‌کوین و سایر ارزهای رمزنگاری‌شده در معرض دستکاری توسط مراکز کنترل متمرکز قرار می‌گیرند و بنابراین تقاضا برای بیت‌کوین به عنوان یک ارز دیجیتال و یک دارایی ایمن، کاهش خواهد یافت.

با این وجود، سرمایه‌گذارارنی مانند Jon Creasy که مدت‌هاست در این حوزه سرمایه‌گذاری می‌کنند، به بازگشایی بازار معاملات بیت‌کوین در چین خوشبین هستند. وی در بلاگ خود نوشته است که انتخاب مجدد رئیس جمهور چین آقای شی جینپینگ (Xi Jinping) که طرفدار جدی بازارهای آزاد است می‌تواند به وضع مقررات کاربردی و اثربخش‌تر برای کسب‌وکارها، سرمایه‌گذاران و کاربران بیت‌کوین منجر شود.

وی اذعان کرد: «در طول تاریخ شی جینپینگ یکی از بزرگ‌ترین طرفداران بازارهای آزاد بوده است که چین طی سال‌ها به خود دیده است و من پیش‌بینی می‌کنم که این روند ادامه خواهد داشت. اما اکنون آقای شی باید به مردمی که قدرت خود را وامدار آنهاست، وفادار باقی بماند: حزب کمونیست»

منبع: cointelegraph

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *