بانک مرکزی آلمان: مشتریان از بلاک‌چین برای پرداخت استفاده نخواهند کرد

مترجم: مریم معصومی راد

بانک مرکزی آلمان به تازگی مقاله‌ای در مورد فناوری دفترکل توزیع‌شده منتشر کرده و به بررسی کاربرد این فناوری در حوزه‌های پرداخت، اوراق بهادار و تسویه‌ی وجوه پرداخته است.

محققان Deutsche Bundesbank در این مقاله مزایای بسیاری برای ذخیره‌سازی غیرمتمرکز داده برشمرده‌اند و فرصت‌های بالقوه و همچنین چالش‌های عمده‌ی کاربرد این فناوری را بیان کرده‌اند.

بانک مرکزی آلمان در این مقاله اظهار داشته ‌که برای این فناوری در حوزه‌ی پرداخت‌های خرد نقش پررنگی متصور نیست. در بخشی از این مقاله آمده است: «محققان Bundesbank در حال حاضر چشم‌اندازی پیشِ روی کاربرد فناوری دفترکل توزیع‌شده در زمینه‌ی پرداخت متصور نیستند. آنها عقیده دارند که در سیستم جاری بهینه‌سازی‌های لازم به منظور تسریع نقل و انتقالات و تسهیل تراکنش‌های روزانه انجام گرفته است.»

همچنین در این مقاله برای سایر مصادیق انتقال وجوه از طریق واسطه‌ها نقش گسترده‌ای در نظر گرفته شده است: «پرداخت‌های بین‌المللی اغلب توسط شبکه‌های بانکی متناظر- ها، و از طریق ارتباط تجاری میان یک بانک با سایر موسسات مالی و اعتباری- تسویه می‌شوند. برای این گروه از پرداخت‌‌ها، فناوری دفترکل توزیع‌شده به تسهیل و تسریع فرایند تسویه برای مشتریان منجر خواهد شد.»

همچنین در این مقاله کاربرد فناوری دفترکل توزیع‌شده در تسویه‌ی اوراق بهادار با احتیاط بیان شده است: «این که فناوری دفترکل توزیع‌شده در زمینه‌ی امنیت، اثربخشی، هزینه و سرعت بر فناوری‌های جاری پیشی خواهد گرفت، هنوز مشخص نیست.» با توجه به طرح آزمایشی Deutsche Bundesbank در به کار گیری فناوری بلاک‌چین در معاملات اوراق بهادار در  Deutsche Börse این موضوع شایان توجه است.

منبع: coindesk

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *