استخراج بیت‌کوین چیست؟ – قسمت اول

مترجم: احمدرضا سازگارنژاد

احتمالاً درباره تولید شدن بیت‌کوین‌ها توسط کامپیوترهای خیلی قوی و به‌وسیله حل معادلات ریاضی بسیار پیچیده شنیده‌اید. و احتمالاً درباره این هم شنیده‌اید که بیت‌کوین شبکه‌ای از کامپیوترهاست که بر بلاک‌چین مبتنی است. بلاک‌چین بیت‌کوین درواقع یک دفتر کلی است مانند یک کتاب تاریخ که همه سابقه معاملات بیت‌کوین را در خود حفظ می‌کند. تمامی عملیات‌های بیت‌کوین که از ابتدا تاکنون انجام شده‌اند در این دفتر ثبت و ذخیره شده‌اند.

تاریخ بسیار مهم است – چون دقیقاً نشان می‌دهد که هر صاحب حساب بیت‌کوین، چه تعداد بیت‌کوین دارد. اعتماد به این دفترکل است که باعث می‌شود بیت‌کوین بتواند کار کند. حالا به یادآورید، بیت‌کوین یک مدیریت مرکزی ندارد که بخواهد و بتواند تاریخ آن را تایید کند و این بدین معناست که هرکس می‌تواند آن را بنویسد.

حال چگونه می‌توانید یک دفتر تاریخ قابل اعتماد داشته باشید که همه بتوانند در آن بنویسند و هیچکس نتواند آن را تایید کند؟ این موضوع می‌تواند به ویرایش‌های متفاوتی از این کتاب منجر شود که نمی‌توانیم بفهمیم کدام درست هستند.

شاید  به یک سیستم رأی‌گیری نیاز داریم که بتوانیم از طریق آن مطمئن شویم کدام ویرایش از کتاب تاریخ درست است. ولی سیستم رأی‌دهی باید متمرکز باشد – بنابراین لازم است که این سیستم متمرکز، یک قدرت مرکزی داشته باشد که از هویت واقعی خود استفاده کند و بگوید چه کسی حق رای دارد و چه کسی ندارد. این سیستم نمی‌تواند بیت‌کوین باشد زیرا تمام قدرت بیت‌کوین در غیرمتمرکز بودن آن است.

پس این سیستم رأی‌دهی باید به همه اجازه رأی دادن بدهد و در عین حال به خرابکاران اجازه رأی دادن ندهد.

برای انجام این کار، از اصطلاح استخراج (Mining) بیت‌کوین استفاده می‌شود. در واقع، هر بار کسی  صفحه جدیدی از معاملات را به دفتر کل اضافه می‌کند، پروتکل بیت‌کوین به او بیت‌کوین‌های جدیدی می‌دهد – که به نوعی اضافه کردن یک بلوک به بلاک‌چین (زنجیره‌ی بلوک) است. با این وجود لازم است نیروی محاسباتی بالایی به کار بگیرید. این نیروی محاسباتی قوی چیست و چرا لازم است؟

یک راه حل ریاضی وجود دارد که می‌تواند ثابت کند شما اطلاعات را برداشته‌اید، مثل یک صفحه در دفترکل. شما روی این اطلاعات، محاسباتی اعمال می‌کنید. این نیروی محاسباتی از نظر زمان و برق هزینه دارد و این یعنی پول. پروتکل می‌گوید اگر 2 ویرایش برای بلاک‌چین موجود بود، ویرایشی که توان محاسابتی بیشتری دارد برنده می‌شود.

به بیان دیگر قوانین به این صورت هستند: اضافه کردن یک صفحه در دفترکل برای شما هزینه دارد. اگر همه موافق باشند که صفحه شما به دفترکل اضافه شود، شما برای این کار پول دریافت خواهید کرد. ولی اگر برای اضافه شدن موافقت نکردند، درواقع شما پول هدر داده‌اید. این موضوع باعث می‌شود که تمامی کسانی که می‌خواهند دفترکل را بنویسند تلاش کنند تا با یکدیگر موافقت کنند تا از این طریق پولشان هدر نرود و از خرابکاری جلوگیری کند زیرا نوشتن ویرایش‌های تقلبی که قرار است دور ریخته شوند، برایشان بسیار گران تمام خواهد شد. این چیزی است که ما به آن استخراج بیت‌کوین می‌گوییم.

در واقع استخراج‌کنندگان (Miners) پولی را تحتِ عنوان سرمایه‌گذاری به وثیقه می‌گذارند و هنگامی پول خود را در قالب بیت‌کوین پس می‌گیرند که استخراج آنان برای شبکه خوب بوده باشد. آنچه استخراج‌کنندگان در قالب بیت‌کوین دریافت می‌کنند در واقع هزینه‌ای است که صاحبان بیت‌کوین در قالب تورم برای حراست شبکه و درستی دفترکل پرداخت می‌کنند. این مدل دو مشکل را حل می‌کند: اعتماد را غیرمتمرکز می‌کند. و به کمک این پروتکل، بیت‌کوین به صورت عادلانه تولید و توزیع می‌شود.

در واقع بیت‌کوین‌ها توسط مخترع بیت‌کوین درست نمی‌شوند بلکه در طول زمان به آرامی تولید می‌شوند و به کسانی پرداخت می‌شوند که یک بلوک از تبادلات را به بلاک‌چین اضافه کنند. تعداد تولید و حد تولید بیت‌کوین، 50 بیت‌کوین برای هر بلوکی از تبادلات است که به بلاک‌چین اضافه شود. (که حداکثر 10 دقیقه طول می‌کشد)

برای هر 210.000 بلوک این عدد نصف خواهد شد، (حدودا 4 سال) برای حدود 21 میلیون بیت‌کوین.

احتمالاً به این فکر می‌کنید که در بیت‌کوین استخراج‌کنندگان تمام قدرت را در اختیار دارند زیرا می‌توانند صفحات دفترکل را بنویسند، ولی حقیقت چیز دیگری است. درواقع هرگاه شما از کیف پول بیت‌کوین خود استفاده کنید دارید کل بلاک‌چین را می‌خوانید و تمامی اطلاعات، شامل رمزنگاری‌ها، نیروی محاسباتی و از همه مهم‌تر به وجود آمدن بیت‌کوین را دوباره بازخوانی می‌کنید.

چرا تمام دفترکل را می‌خوانید و استخراج‌کنندگان را کنترل می‌کنید؟ اگر همه چیز تغییر کرده باشد یا تغییری غیرقانونی ایجاد شده باشد، آن را بیرون می‌اندازید و به دنبال ویرایشی از بلاک‌چین می‌گردید که قوانین را رعایت کند. این موضوع می‌تواند برای استخراج‌کنندگان بسیار پرهزینه باشد زیرا باید پول بسیاری را برای نوشتن یک ویرایش از بلاک‌چین صرف کنند. بنابراین قدرت اصلی در دستان شماست.

منبع: 99bitcoins

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *