استارتاپ «Viberate» و استفاده از بلاک‌چین برای ایجاد نسل جدیدی از ستاره‌های اجرای زنده موسیقی

مترجم: آرامه بندری

استارتاپ «Viberate» امیدوار است تا با استفاده از فناوری بلاک‌چین بتواند مشکلات صنعت نخبه‌گرای موسیقی را رفع کند. بلاک‌چین در این صنعت می‌تواند به صورت فناوری برانداز عمل کند. همچنین این فناوری نوین می‌تواند بازاری را ایجاد کند که در آن اجراکنندگان زنده موسیقی بتوانند با سایر اجزای زنجیره اجراهای زنده ارتباط برقرار کنند.

این صنعت در ابتدای حیات خود به صورت متمرکز شکل گرفته و با اجراکنندگان نخبه و برنامه‌گذاران باکیفیت همکاری کرده‌اند و به درآمد و سود بالایی نیز دست پیدا کرده‌اند. با این حال «Viberate» معتقد است که انحصار و نخبه‌گرایی در این صنعت باید از میان برود تا اجراکنندگان زنده موسیقی بتوانند با برگزارکنندگان رویدادهای موسیقی ارتباط برقرار کنند. جستجو برای پیدا کردن برنامه‌گزار مناسب یکی از چالش‌های پیش روی پیشرفت هنرمندان جوان است.

«VIbereate» و تبدیل شدن به پایگاهی مانند «IMDB» برای موسیقی زنده

پلتفرم ایجاد شده توسط «Viberate» تلاش دارد تا کلیه اجزای زیست‌بوم موسیقی زنده را زیر یک سقف جای دهد و به پایگاهی مانند «IMDB» برای موسیقی تبدیل شود. «IMDB» جامع‌ترین مرجع صنعت فیلم و تلویزیون جهان محسوب می‌شود. پلتفرم «Viberate» با فناوری بلاک‌چین سازگار شده است. اجراکنندگان موسیقی زنده می‌توانند در «Viberate» حساب کاربری ایجاد کنند. سایر فعالان حوزه برگزاری رویدادهای موسیقی زنده نیز به این پلتفرم‌ها دسترسی دارند و دسترسی به اجراکنندگان با استعداد و با کیفیت در چنین ساختاری برای برگزارکنندگان کنسرت‌ها امکان‌پذیر خواهد بود.

در حال حاضر مشخصات 400 هزار هنرمند، سالن موسیقی و محل برگزاری رویدادهای موسیقی در پایگاه داده این پلتفرم ذخیره شده است و با مشارکت اعضای شبکه امتیازبندی شده‌اند. سرپرستی بلوک‌ها نیز بر عهده کاربران است و امکان ارزیابی عادلانه رویدادهای موسیقی زنده و اجرای هنرمندان در چنین ساختاری امکان‌پذیر است.

با استفاده از بلاک‌چین انتظار می‌رود تمامی کاربران «Viberate» به صورت شفاف به پایگاه داده دسترسی داشته باشند. مدیران «Viberate» معتقدند که این زنجیره می‌تواند به صورت وسیع در صنعت موسیقی گسترش پیدا کند و به صورت فناوری برانداز عمل کند. «Viberate» معتقد است که ماهیت غیرمتمرکز بلاک‌چین می‌تواند سبب شکستن تمرکزگرایی در صنعت موسیقی شود.

مشارکت‌کنندگان در زنجیره «Viberate» می‌توانند در ساختارهای بلوکی مناطق دیگر جهان نیز مشارکت کنند. نظر آنها در مورد  هنرمندان موسیقی مشارکت و سالن‌های برگزاری می‌تواند سبب شکل‌گیری روندی جهانی شود. چنین امری از طریق «Token»های ویژه‌ی کاربران ««Viberate» امکان پذیر است. کاربران این پلتفرم می‌توانند بر اجراهای زنده هنرمندان در هر جای دنیا تاثیرگذار باشد.

توکن‌های «Viberate» با نام «Vibe Token» در 6 اوت در «LiveCoin» عرضه خواهد شد. با استفاده از فناوری بلاک‌چین به صورت جمع سپاری شده، امکان به روز نگه داشتن اطلاعات هنرمندان، سالن‌های موسیقی و برنامه‌گذاران امکان‌پذیر می‌شود.

شکل دادن نقشه راه‌ی برای بازار موسیقی

با توجه به وسعت صنعت موسیقی و وجود بازیگران بسیار در این صنعت، رویکرد نوین «Viberate» می‌تواند قواعد این صنعت را بر هم بزند. «ICO» برای «Viberate» با استقبال بسیاری مواجه شد. تنها در پنج دقیقه، 10 میلیون دلار «Hard Cap» برای این استارتاپ به دست آمد. با این درآمد «Viberate» برای ایجاد پروفایل‌های سالن‌های موسیقی مصمم شد و 130 هزار پروفایل در کنار هنرمندان برای سالن‌های موسیقی ایجاد شد. با توجه به ایجاد بازار مشترک دو طرفه برای هنرمندان و برنامه گذاران، «Viberate» انتظار دارد ارزش Tokenهای آن افزایش یابد.

منبع: cointelegraph