ارزهای دیجیتال چه تفاوتی با ارزهای رمزنگاری شده دارند دانشگاه شریف آزمایشگاه بلاکچین ایران

ارزهای دیجیتال چه تفاوتی با ارزهای رمزنگاری شده دارند؟ – قسمت اول

مترجم: هاجر سیر

الف) ارزهای دیجیتال (Digital Currencies) چه هستند؟

ارز دیجیتال پولی است که در اینترنت به کار می‌رود.

پول دیجیتال تنها به شکل دیجیتال آن وجود دارد. این پول در دنیای واقعی هیچ معادل فیزیکی ندارد. با این وجود، تمام خصوصیات پول معمولی را دارد. همانند پول کلاسیک، می‌توانید از آن برای دستیابی، تبدیل و یا معاوضه با پول دیگری استفاده نمایید. می‌توان از آن برای پرداخت هزینه کالا و خدماتی مانند خدمات موبایل و ارتباطات اینترنتی، خریدهای آنلاین و سایر خدمات استفاده کرد. ارزهای دیجیتال مرزهای جغرافیایی و سیاسی ندارند، تراکنش‌ها می‌توانند از هر مکانی ارسال شوند و به هر نقطه ای در جهان برسند.

درواقع به حساب‌های دیجیتال و کیف پول‌های الکترونیک می‌توان به مانند سپرده‌های بانکی نگاه کرد.

ب) ارزهای رمزنگاری شده (Cryptocurrencies) چه هستند؟

ارزهای رمزنگاری شده گونه‌ای از ارزهای دیجیتال هستند.

ارز رمزنگاری شده یک نوع دارایی است که به عنوان ابزاری برای معاوضه به کار می‌رود. این ارز قابل اعتماد به نظر می‌رسد زیرا بر اساس رمزنگاری بنا نهاده شده است. یکی از اهداف اصلی رمزنگاری ارتباطات است و چگونگی ایمن نگه داشتن آن. رمزنگاری الگوریتم‌ها و پروتکل‌هایی را ایجاد و تحلیل می‌کند که در حین ارتباط و گفتگو با اشخاص ثالث هیچ اطلاعاتی تغییر نکند و یا دچار وقفه نشود. رمزنگاری ترکیبی از تعداد زیادی از علوم مختلف است که ریاضیات پایه آن است. ریاضیات به الگوریتم‌ها و پروتکل‌ها استحکام و قدرت می‌بخشند.

ارزهای رمزنگاری شده از بلاک‌چین و یک دفترکل توزیع شده استفاده می‌کنند. به این معنا که هیچ قدرت ناظر متمرکزی تمام فعالیت‌ها را در شبکه کنترل نمی‌کند. این ویژگی بین تمام کاربران وجود دارد.

منبع: cointelegraph

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *