اتریوم چیست؟ – قسمت اول

مترجم: رسول اخوان مهدوی

با آنکه فناوری بلاک‌چین  معمولاً به واسطه بیت کوین شناخته می‌شود، کاربردهای بسیاری دارد که از ارزهای دیجیتال فراتر می‌رود. در واقع ارز دیجیتال یکی از صدها کاربردی است که امروزه از فناوری بلاک چین استفاده می‌کند. بلاک‌چین برای بیتکوین، مانند اینترنت است برای ایمیل. یک سیستم الکترونیکی بزرگ، که روی آن می‌توانید اپلیکیشن بسازید. ارز فقط یکی از آنهاست.

تا چندی پیش، نوشتن اپلیکیشن‌های بلاک‌چینی مستلزم پیشینه‌ای پیچیده از کدزنی، رمزنگاری و ریاضیات همراه با منابع قابل توجه بود. ولی اکنون اوضاع تغییر کرده است. اپلیکیشن‌هایی که قبلا قابل تصور نبودند، از رای‌گیری دیجیتال و ثبت دیجیتالی مالکیت املاک گرفته تا اعمال قوانین و تجارت، همگی در حال توسعه و اجرا با سرعت هر چه بیشتر بر روی این پلتفرم هستند.

در ساده‌ترین حالت، اتریوم یک نرم‌افزار متن‌باز مبتنی بر بلاک‌چین است که به توسعه‌دهندگان اجازه ساخت و توسعه اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز را می‌دهد.

آیا اتریوم مشابه بیت‌کوین است؟ تقریبا بله اما نه به طور کامل.

اتریوم همانند بیت‌کوین، یک شبکه توزیع شده عمومی بر پایه بلاک‌چین است. ولی بین این دو تفاوت‌های فنی اساسی وجود دارد. مهم‌ترین تمایز بین بیت‌کوین و اتریوم که باید ذکر شود، کاربرد و توانایی است. بیت‌کوین فقط یک اپلیکیشن خاص از بلاک‌چین را عرضه می‌کند، یک سیستم مالی دیجیتال نقطه به نقطه که اجازه پرداخت‌های آنلاین با بیت‌کوین را فراهم می‌کند. بلاک‌چین بیت‌کوین برای ردیابی مالکیت ارز دیجیتال استفاده می‌شود، بلاک‌چین اتریوم روی اجرای کد نوشته شده هر اپلیکیشن توزیع شده‌ای تمرکز دارد.

در بلاک‌چین اتریوم، به جای استخراج بیت‌کوین، استخراج کنندگان برای اتر کار می‌کنند، گونه ای از ارز دیجیتال که شبکه را بالا نگه می‌دارد. اتر به جز یک ارز دیجیتال قابل معامله، توسط توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌ها استفاده می‌شود تا در شبکه برای پرداخت هزینه تراکنش‌ها و خدمات استفاده شود.

بیت‌کوین اول از همه یک ارز دیجیتال است و ارز دیجیتال این یک کاربرد خاص بلاک‌چین است. ولی به هیچ وجه تنها کاربرد بلاک‌چین نیست. اگر بخواهیم یک مثال قدیمی مشابه بزنیم، ایمیل یکی از کاربردهای اینترنت بود که البته به معروف شدنش کمک بسیاری کرد، ولی کاربردهای دیگر زیادی هم هست.

بنابراین، بلاک‌چین بستری است که با قابلیت‌های خاصی که ارائه می‌کند، پتانسیل لازم برای ارائه پاره‌ای خدمات و فناوری‌ها را برای متخصصان فراهم می‌کند. ارزهای دیجیتال از جمله اتریوم یکی از این کارکردها هستند.

منبع: blockgeeks

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *