آیا Bitcoin Gold قدرت را به کاربران عادی بازخواهد گرداند؟

مترجم: مریم معصومی راد

 

پیش از فرو نشستن گرد و غبار جنگ جهانی بیت‌کوین، که حاصل عدم توافق در مورد چگونگی رفع مشکل مقیاس‌پذیری بیت‌کوین بود، این ارز دیجیتال بار دیگر انشعابی جدید خواهد داشت.

انشعاب قبلی بیت‌کوین، Bitcoin Cash، تهدید شد، به سخره گرفته شد، اجرایی شد، رونق گرفت و پس از آن، بیت‌کوین با ظرفیت ناشی از SegWit بهتر از قبل به راه خود ادامه داد.

انشعاب جدید بیت‌کوین، Bitcoin Gold، تلاشی برای خارج کردن قابلیت سودآور استخراج (Mining) بیت‌کوین از دستان شرکت‌های بزرگی است که ایجاد ارز دیجیتال را در انحصار خود درآورده‌اند.

انشعاب مردم؟

هدف انشعاب جدید، که قرار است 25 اکتبر اجرایی شود، ایجاد دموکراسی در استخراج است. Farmها و Poolهای استخراج بیت‌کوین کنترل تمامی امور را به دست دارند، هم در رأی‌گیری و هم در مداخله در مواردی مانند قیمت و هزینه‌ها.

هدف Bitcoin Gold آن است که کنترل را به علاقمندان استخراج در خانه‌ها بسپارد. این پروژه ابتدا با جک لیائو (Jack Liao)، مدیرعامل شرکت استخراج بیت‌کوین مستقر در هنگ‌کنگ، LightningASIC، آغاز شد. این شرکت سخت‌افزار موردنیاز Minerهای جدید را نیز عرضه خواهد کرد.

لازم به ذکر است که انشعاب Bitcoin Gold، با انشعاب دیگر بیت‌کوین یعنی SegWit2x که برای ماه نوامبر برنامه‌ریزی شده، تفاوت دارد. انشعاب ماه نوامبر به منظور افزایش ظرفیت شبکه انجام می‌شود در حالی که هدف از انشعاب Bitcoin Gold، دخیل کردن تعداد بیشتری از مردم عادی در استخراج است.

تغییری در hash

در گذشته فرایند استخراج برای تمامی افراد علاقمند امکان‌پذیر بود؛ اما به مرور، استخراج بیت‌کوین محدود به افراد خاصی شد که در شرکت‌های بزرگ، با بهره‌گیری از تجهیزات گران‌قیمت و اصول صرفه‌جویی به مقیاس اقدام به این کار می‌کردند.

انشعاب جدید بیت‌کوین، Bitcoin Gold، الگوریتم اثبات کار را به Equihash، تغییر می‌دهد؛ طرفداران Zcash با این الگوریتم آشنا هستند. براساس این الگوریتم، سخت‌افزارهای کامپیوترهای شخصی و خانگی نیز قادر خواهند بود در آینده‌ی نزدیک به استخراج Bitcoin Gold بپردازند.

Red Flags

انشعاب Bitcoin Gold در حال حاضر اسرارآمیز به نظر می‌رسد زیرا هیچ اطلاعات فنی‌ای در مورد آن در دسترس نیست. با توجه به این که قرار است این انشعاب در ماه جاری اجرایی شود، این موضوع کمی عجیب به نظر می‌رسد.

قالب آدرس Bitcoin Gold مانند بیت‌کوین و Bitcoin Cash است و این موضوع مشکلاتی ایجاد خواهد کرد. گزارشاتی وجود دارد حاکی از اینکه گروهی از مردم مبالغ هنگفتی را به آدرس‌های اشتباه واریز کرده‌اند، برای مثال، بیت‌کوین‌های خود را به کیف پول‌های Bitcoin Cash واریز کرده‌اند.

در نهایت، لازم است در به کار بردن واژه‌ی انشعاب احتیاط کنیم. از آنجایی که Bitcoin Gold شانس زیادی ندارد که جایگزین بیت‌کوین در بازار شود، خیلی نمی‌توان آن را انشعابی از بیت‌کوین محسوب کرد. تمامی دارندگان بیت‌کوین خواهند توانست Bitcoin Gold را نیز به دست آورند اما تراکنش‌های روی شبکه‌ی Bitcoin Gold تأثیری بر تراکنش‌های شبکه‌ی بیت‌کوین نخواهد داشت.

منبع: cointelegraph

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *