آیا دولت‌ها می‌توانند بیت‌کوین را ممنوع کنند؟

مترجم: مریم معصومی راد

 

بیش از یک دهه است که بیت‌کوین در بازارهای مالی حضور دارد اما به تازگی دارد هویت خود را به عنوان یک گروه دارایی جایگزین کسب می‌کند. آیا دولت‌ها می‌توانند در این راه مانع‌تراشی کنند؟

مروری بر گذشته- نگهداری شمش طلا جرم است

افرادی که فکر می‌کنند هیچ دولتی (به استثنای دولت‌های دیکتاتوری) نمی‌توانند بیت‌کوین را ممنوع کنند، باید به تاریخ رجوع کنند. در گذشته دوره‌ای وجود داشت که نگهداری شمش طلا در آمریکا جرم بود و 10 سال حکم زندان داشت. در سال 1933، فرانکلین روزولت (Franklin D Roosevelt)، رئیس جمهور آمریکا حکمی را تصویب کرد که طی آن تمامی مردم آمریکا بایستی دارایی‌های طلای خود را به بانک مرکزی ایالات متحده تحویل می‌دادند. این ممنوعیت بیش از چهار دهه ادامه داشت تا در نهایت فورد، رئیس جمهور آمریکا مالکیت طلا را به رسمیت شمرد. این تغییر به این دلیل رخ داد که آمریکا استاندارد طلا را مدتی قبل ممنوع کرده بود و دیگر نیازی به نگهداری حجم زیادی طلا به عنوان پشتوانه‌ی پولی که انتشار می‌داد، نداشت.

ممنوعیت بزرگ چین

دلیل دیگر ممنوعیت بیت‌کوین آن است که در اقتصاد جهانی مبتنی بر اینترنت، دولت‌ها قدرت و اختیار لازم برای مقابله با ارزهای غیرمتمرکز مانند بیت‌کوین را ندارند. با این وجود، لازم است توجه کنیم که چین چگونه اینترنت را نیز ممنوع کرده است. دولت چین با به کارگیری ترکیبی از مقررات دولتی و مسدود کردن وبسایت‌های خارجی معروف سعی کرده چینی‌ها را درون باغی محصور، محدود کند و مانع از دسترسی آنها به وب جهانی شود. دولت چین به منظور سرکوب مخالفان سیاسی، ابزارهای پایش ترافیک را به کار می‌گیرد. اقدام به ممنوعیت بیت‌کوین در این کشور برای دولت چین کار دشواری نخواهد بود.

هند و جایگزینی اسکناس‌ها

اگر فکر می‌کنید پول واقعی که توسط دولت‌ها منتشر و توسط بانک‌های مرکزی تأیید می‌شود، آخرین چیزی است که ممنوع می‌شود، کاملاً در اشتباهید! دولت هند در نوامبر سال 2016 میلادی فرمانی را منتشر کرد که طی آن اسکناس‌های درشت غیرقانونی اعلام شدند. شهروندان هند به بانک‌ها مراجعه کردند تا اسکناس‌های خود را تعویض کنند. این کار به منظور جلوگیری از فرار مالیاتی و مشکلاتی که دولت هند در آن زمان با آن مواجه بود، انجام شد. تقریباً یک سال بعد، مشخص شد که این اقدام در دستیابی به اهداف خود شکست خورده و تنها با افزایش تقاضا برای بیت‌کوین منجر شده است.

مشکلات اجرایی

اگر دولتی قصد ممنوع کردن مالکیت یا معاملات بیت‌کوین را دارد، اولین سوالی که باید پرسید این است که قرار است این کار را چگونه انجام دهد. تا زمانی که شما Private key خود را در اختیار دولت قرار ندهید، هیچ دولتی نخواهد توانست بیت‌کوین‌های شما را مصادره کند. با این وجود، اکثر شهروندان و موسسات تمایلی به مقابله در مقابل قوانین ندارند. به همین جهت اقدام در راستای ممنوعیت بیت‌کوین به کاهش تقاضا برای ان منجر خواهد شد. تمامی مراکز مبادله‌ی بیت‌کوین در آن کشور بسته می‌شوند و خرید و فروش بیت‌کوین دشوار و پرریسک خواهد بود. این روند، پیشروی بیت‌کوین را در آن کشور محدود می‌سازد و به این ترتیب اهداف آن دولت تحقق می‌یابد.

منبع: cointelegraph

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *