آیا ارز رمزنگاری شده پول واقعی است؟ استخراج بیتکوین دانشگاه شریف آزمایشگاه بلاکچین ایران

آیا ارز رمزنگاری شده پول واقعی است؟ – قسمت دوم

مترجم: احمد رجعتی


معیار پول

مهم نیست دانه‌های جو، ادویه‌ها، جواهرات، دام، سکه‌های گرانبها دوره امپراطوری روم و یا پول کاغذی امروز باشد، تمام انواع پول باید از معیارهای مختلفی برخوردار باشند.

پنج مورد از اولين معيارهای پول بسیار عینی هستند؛ و بنابراین روی آنها توافق بسیای وجود دارد. دو مورد آخر، بسیار ذهنی هستند و دلیل اولیه نبرد مداوم بین ذهنیت‌های مالی و اقتصادی متعارف سنتی و پیشرفته است.

ابتدا معیارهای عینی را لیست می‌کنیم. سپس در مورد دو موضوع ذهنی بحث خواهیم کرد که مهمترین بحث در مورد ویژگی‌های واقعی پول است.

پنج معیار عینی زیر به راحتی درک هستند.

1- وسیله مبادله (Medium of Exchange)

یکی از استفاده‌های پول، ابزار مبادله و یک راه حل استاندارد برای مقایسه ارزش موارد غیر مشابه است. در سیستم مبادله، معامله گران در مورد اینکه ارزش چند مرغ با ارزش یک بز یا گاو برابر است یا ارزش چند نان با ارزش یک بطری آبمیوه برابر است بحث می‌کردند.

پول همچنین یک مشکل بزرگ دیگر سیستم مبادله‌ای به نام «همزمان سازی درخواست‌ها» را حل کرد.

قبل از پول، مردم نگران پیدا کردن فردی که کالای آنها را بخرد بودند که معضل بزرگی بود. اگر نمی‌توانستند فرد دیگری را با خواسته یا نیاز متقابل دو جانبه برای تجارت پیدا کنند، قادر به معامله نبودند. در ناامیدی، آنها مجبور به ورود به راه پرپیچ و خمی از معاملات کم سود واسطه‌­ای شدند تا نهایتا آنچه را که در ابتدا خواستند دریافت کنند.

2- قابل حمل بودن (Portability)

پول باید قابل حمل باشد. به جای آوردن فیزیکی دام به بازار برای مبادله با چیزی دیگر، مردم اکنون می‌توانند پول سبک و قابل حمل را به عنوان یک نماینده برای ارزش اقلام مبادله شده، استفاده کنند. آیا می‌توانید تصور کنید که مجبور شوید گاوهای خود یا کیسه‌های گندم را برای استفاده به عنوان پول حمل کنید؟

3- واحد محاسبه (Unit of Account)

اصطلاح «واحد حساب» به این معنی است که در محیط عملیاتی پول، یک واحد اندازه گیری برابر با یک واحد دیگر از همان اندازه است – یک دلار ارزش همان یک دلار دیگر دارد. این ارزش استاندارد شده برای هر واحد، حسابداری را کارآمد می‌سازد و برای تجارت موثر حیاتی است.

به همین دلیل است که سرویس مخفی ایالات متحده زمان و انرژی زیادی را صرف مبارزه با سازمان‌های تقلبی در جهان می‌کند. در مارس 2015، سرویس مخفی ایالات متحده تخمین زده است که 0.25 درصد از 3.4 میلیارد دلار – 1.36 تریلیون دلار در گردش در سراسر جهان به احتمال زیاد تقلبی است.

جعل پول چیز جدیدی نیست. در 1700 میلادی درانگلستان متقلبان coiner نامیده می‌شدند. تقلب خیانت به شمار می‌رفت. یک متقلب به نام کاترین مورفی در سال 1798 به دار آویخته شد. تازه او خوش شانس بود چرا که قانون مجازات در 1790، سوزانده شدن را برای این جرم در نظر گرفت.

ارز تقلبی انگلیسی که دریاچه آلپاین – نزدیک اتریش – یافته شد نشان می‌دهد که نازی‌ها در طول جنگ جهانی دوم پول انگلیس را چاپ می‌کردند. در اواخر دهه 30 یک فرد نیویورکی به نام ادوارد مولر، که در فیلم « Mister 880» در سال 1950 به تصویر کشیده شد، بیش از 10 سال دلار تقلبی خود را در سراسر شهر خرج می‌کرد، تا این که در نهایت سرویس مخفی او را دستگیر کرد.

در سال 2015، Itzhak Loz و Ronen Fakiro توسط سرویس مخفی ایالات متحده، پس از جعل شدن بیش از 86 میلیون دلار دستگیر شدند.

واضح است که از آنجا که واحد حساب پول برای تجارت منصفانه حیاتی است، جنگ علیه تقلبی یک جنگ جدی و ادامه‌دار است.

4- طول عمر (Durability)

هر نوع پولی باید به اندازه کافی با دوام باشد تا بتواند به دوام تجارت عادی برسد – مبادلات بی‌شماری از یک شخص به شخصی دیگر، حمل و نقل در کیف، جیب یا صندوق، بر اثر گذر زمان دچار فرسایش شده‌اند. به همین جهت، بخشی از جذابیت سکه دوام فوق العاده آن بود.

پس از جنگ جهانی دوم، دولت آلمان قصد داشت که عرضه پول را به شدت افزایش دهد که به زودی تمام کاغذهای معمولی چاپ پول تمام شدند و لذا مجبور به استفاده از آنچه که در دسترس بود شدند؛ از جمله کاغذ نازک و بافت دستمال توالت و ضایعات چوب. امروز پول کاغذی از مواد ترکیبی کاغذ و بافت برای افزایش دوام ساخته می­‌شود.

5- قابل تعویض (Fungibility)

کلمه «قابل تعویض» (fungible) به معنی «انجام یا خدمت به جای کسی» است. لازمه­ این که بگوییم چیزی «قابل تعویض» است این است که بگویم، به طور ضمنی یا صریح، یک آیتم از همان طبیعت به طور کامل قابل تعویض با دیگری از نوع مشابه است. به عبارت دیگر، وقتی دلار آمریکا به عنوان ارز مورد استفاده قرار می‌گیرد، یک دلار واقعی را می‌توان با یک دلار واقعی بدون سود و زیان مبادله کرد.

بسیاری از افراد واحد حساب و قابل تعویض بودن را اشتباها یکسان در نظر می‌گیرند، اما این دو یکسان نیستند. واحد حساب، با واحد اندازه گیری و برابری ارزش مرتبط است، در حالی که قابل تعویض بودن مربوط به جایگزینی است.

البته، یک دلار تقلبی در مقایسه با یک دلار معتبر نه با واحد حساب و نه معیار تعویض پذیری مطابقت دارد. کلید قابل تعویض بودن این است که آیا یک فرم خاص پول در محیط عملیاتی خود استفاده می­‌شود یا خیر. اگر یک ارز خارج از محدوده عملیاتی آن باشد – به عنوان مثال کشور دیگری که برای خرید آن را نمی‌پذیرد، قابل تعویض نیست، صرف نظر از اینکه معیار واحد حساب را برآورده کند. تنها راه قابل تعویض کردن آن تبدیل آن پول طرف سومی است که توسط همه طرف‌های ذینفع پذیرفته شده است – به طور موثر پول شخص ثالث واحد حساب را تامین می‌کند و دو پول دیگر نیمه قابل تعویض می­‌شود.

به همین دلیل است که خانواده Medici ایتالیا در رنسانس ثروتی را در مبادله ارز به دست آوردند. آنها راهی برای مقابله با قوانین رباخواری پیدا کردند.

منبع: cointelegraph

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *