آیا ارز رمزنگاری شده پول واقعی است؟ استخراج بیتکوین دانشگاه شریف آزمایشگاه بلاکچین ایران

آیا ارز رمزنگاری شده پول واقعی است؟- قسمت ششم

مترجم: احمد رجعتی

در قسمت قبل ویژگی‌های وسیله مبادله و قابل حمل بودن پول را با ارز رمزنگاری شده مقایسه کردیم. در این قسمت، دو ویژگی دیگر این دو نوع ارز را با هم مقایسه می‌کنیم تا به پاسخ این سوال دست یابیم که: آیا ارزهای رمزنگاری شده «پولی واقعی» هستند؟

واحد حساب

جایزه واحد حساب به ارزرمزنگاری شده می‌رسد. یک واحد ارز رمزنگاری شده همواره دارای ارزشی معادل یک واحد دیگر از همان ارز رمزنگاری شده است.

ارز رمزنگاری شده نمی‌تواند جعلی باشد

در دنیای دیجیتال، نام دیگری برای تقلب وجود دارد «هزینه دوباره(double spend)» – استفاده دوباره از یک پول باعث می­‌شود؛ هر دو معامله جعلی شناخته شود. ارز رمزنگاری شده از ابتدا راه ­حلی برای این مسئله داشت. این ارز با فناوری بلاکچین و مکانیسم‎‌های مختلف اجماع ساخته شده در الگوریتم‌های ارزرمزنگاری شده، ایجاد شده است.

این ویژگی‌ها باعث می­‌شود که ارز رمزنگاری شده در ویژگی «واحد حساب»، یک پله بالاتر از پول کاغذی قرار گیرد.

طول عمر

ارز رمزنگاری شده آنلاین است و بنابراین یک جسم فیزیکی نیست. تخریب فیزیکی آن غیرممکن است. این یک امتیاز دیگر را برای ارز رمزنگاری شده در برابر پول کاغذی است.

طول عمر با زیان برابر نیست

بسیاری از تازه واردان به ارز رمزنگاری شده «کلید» خود را – کلمه عبور الفبایی – برای دسترسی به حساب و پول خود از دست می‌دهند. که به معنی عدم دسترسی به کیف پول­‌های ارز رمزنگاری شده­‌شان است.

خوشبختانه، بسیاری از کیف پول‌های ارز رمزنگاری شده مدرن دارای مکانیسم‌های پشتیبان‌گیری و بازگرداندن برای صاحبان کیف پول است. اما درست مانند یک کیف پول فیزیکی، خود شخص مسئول نگهداری از دسترسی به کیف پول خود است.

ارز رمزنگاری شده نمی‌تواند پس از ارسال فراخوانی شود

اگر فردی به اشتباه برای آدرسی دیگر پول واریز کند نمی­‌تواند آن را بازگرداند. به عبارت دیگر شما نمی‌توانید با کلیک روی «بازگشت» مبلغ را بازگردانید.

از سوی دیگر، صاحبان کسب‌وکار که ارز رمزنگاری شده را قبول می‌کنند، نباید نگران هزینه‌های اخذ خدمات کارت اعتباری یا هزینه‌های مشکوک باشند – هزینه‌هایی که شرکت کارت اعتباری در هنگام ادعای تقلب از طرف مشتری و حل فصل موضوع ایجاد می‌کند، که تقریبا همیشه وجود دارد.

منبع: cointelegraph

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *